| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Masturbare la barbati e sanatoasa? Fara misto!

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Daca nu e practicata prea des nu strica. Din cate stiu sperma contine o substanta "toxica" care daca nu este eliminata periodic poate declansa probleme.

| Emilian65 a răspuns:

Daca este practicata in exces este nesanatoasa pentu unii baieti.

| IisusChristos a răspuns:

PRO:
1. Masturbarea previne cancerul
2. Masturbarea te face mai puternic
3. Masturbarea impiedica ejacularea precoce
4. Masturbarea imbunatateste imunitatea
5. Masturbarea creste buna dispozitie
CONTRA:
1. Prima problema a masturbarii este legata de ejaculare
Cu cat un barbat se masturbeaza mai des, intr-o singura zi, cu atat mai greu va ajunge la climax, in timpul unei partide de sex. Totodata corpul acestor oameni va fi obisnuit sa aiba un raspuns doar daca se mangaie singur, nu cand este atins de partenera. Erectia de asemenea va avea de suferit. Dupa fiecare ejaculare, penisul va fi mai putin tare in timpul urmatoarei erectii, in special daca este foarte putin timp intre cele doua acte. Exista totusi putine dovezi ca onania frecventa ar afecta pe termen lung erectia. Totusi organul genital ar putea avea de suferit mai ales in cazul unor persoane care au mani aspre si care nu folosesc lubrifiati.

2. Masturbarea poate avea efect negativ asupra psihicului unei persoane

Multi oameni se simt rusinati si vinovati din cauza obiceiurilor lor de a se autosatisface. Astfel pot aparea efectele psihomatice precum dureri de cap, dureri de spate sau chiar dureri cronice.

Din punct de vedere biologic, s-a demonstrat ca practicarea onaniei in mod frecvent poate afecta creierul din cauza ca organismul va produce in exces hormoni sexuali. Este adevarat ca fiecare persoana va fi afectata diferit, unii se pot plange de dureri ale pelvisului, dureri de spate, probleme cu acuitatea vizuala, pierderea parului etc.

| Rebelgirl99 a răspuns:

Da

| Dreik a răspuns:

Cat timp nu exagerezi cu ea este in regula. Doar nu abuza de penis ca sa nu il traumatizezi fizic si nu te uita la prea multe filme porno ca sa nu te dereglezi hormonal si psihic. La modul cel mai serios, mai sanatos este sexul daca ai cu cine sa il practici. Daca nu, ai grija sa nu te masturbezi nici prea des (si fara motiv) nici prea rar.

DAR cel mai si cel mai important este ca trebuie tu SA TE CUNOSTI PE TINE si sa vezi cat de mult iti face bine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Practicarea masturbarii de catre baieti/barbati NU provoaca nici un efect advers sau vreo boala asa cum afirma tot felul de ageamii si oameni lipsiti de cele mai elementare informatii. Masturbarea reprezinta o activitate sexuala prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata deja la varsta maturitatii obisnuiesc sa se masturbeze pentru a obtine placeri si satisfactii in lipsa unui partener sau practica masturbarea in cazul sexului care este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si afost confirmat faptul ca in urma unei masturbari moderate se obtin/realizeaza efecte benefice organismului, deci nu sunt provocate efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite lipsite de cele mai elementare informatii privind autosatisfacerea. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut mai ales la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu este abuziva, nu se intampla nimic. Dar daca faci o obsesie din asta, poti fi afectat psihic si chiar fizic.

| kavasaki99 a răspuns:

1-2 pe saptamana!