| Ginger999 a întrebat:

Menstruatia mi s-a terminat acum 4 zile iar astăzi am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat si s-a întâmplat un mic accident. Ideea e ca vreau sa iau pastila de a doua zi, pentru ca nu vreau sa ma expun niciunui risc. Nu cred in mituri legate de menstruatie si metoda calendarului.
Alta problema e ca pastila aceasta am mai luat-o cateva luni in urma, 3-4.
Dati-i drumul, judecati-ma dar dati-va si o parere. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cum/in ce mod as reusi sa-ti explic ca este stabilit STIINTIFIC si MEDICAL in decursul a foarte multi ani si astfel s-a confirmat faptul ca ciclul menstrual are o structura FOARTE BINE cunoscuta de catre cei care au studiat procesul prin care se realizeaza procreerea umana. Poate ca urmatoarea explicatie va reusi sa te faca sa intelegi cand, cum si in ce moment se poate forma sarcina.
STRUCTURA CICLULUI MENSTRUAL PE ETAPE :
CICLUL MENSTRUAL reprezinta O PERIOADA DE TIMP, care este format din numarul de zile care sunt situate/cuprinse intre cele 2 zile de pornire a 2 menstruatii consecutive. Numarul zilelor de MENSTRUATIE, indiferent ca sunt doar 2-3 zile sau 7-8 zile, NU prezinta nicio importanta sau vreo relevanta din simplul motiv ca reprezinta doar o etapa nesemnificativa a ciclului menstrual. Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 23-24 de zile este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
--CICLUL MENSTRUAL incepe cu prima perioada cea a sangerari MENSTRUALE care poate avea lungimea intre 2-3 sau 7-8 zile,
-- este urmata de o perioada care are un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual) si reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA si aceasta poate avea de obicei un numar de zile cuprins intre 0 si pana in 5-10 zile, dar si mai multe in cazul ciclurilor cu lungimea mai mare de 35 de zile,
--este urmata de PERIOADA FERTILA a aciclului menstrual care are durata in jur de 5-6-7 zile in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si abaterea nu este mai mare de +/- 1 sau 2 zile
-- ciclul menstrual se termina cu cea de a 4-a perioada (ultima) cea a INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna lungimea fixa de 14 zile. Este perioada in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma ajunge in vagin.
Singura perioada in care se poate forma SARCINA este cea de 5-7 zile adica cea a PERIOADEI FERTILE.
In primele 2 perioade adica cea A MENSTRUATIEI si perioada INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, iar in ultima adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Trebuie mentionat faptul ca in toate perioadele mentionate si precizate posibilitatea de a se forma sarcina exista doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin in mod intentionat sau din greseala.
si de asemenea :
CAND, CUM SI IN CE CONDITII SE FORMEAZA SARCINA :
Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data intretinerii sexului si tipul ciclului menstrual, adica sau NEREGULAT, intr-o astfel de situatie formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate NU se poate oferi in acest moment.
Cunoscand aceste informatii certe, sigure, precise dar mai ales corecte, probabil ca nu vei mai repeta prostia iresponsabila de a folosi cu totul aiurea pastilele contraceptive si pe viitor
Multa sanatate!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca in loc de prezervativ, folosesti metoda - adica el - retragerii "la timp", risti ca in timp sa ajungi sa ai probleme in a ajunge la orgasm si placere/satisfactie reiala si profunda.
Folositi prezervativul!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in majoritatea cazurilor, procesul sangerarii menstruale se desfasoara pe o perioada de circa 3-5 zile, reiese ca din acest motiv ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau si a 6-a zi a ciclului menstrual. Deci atat pentru informarea ta cat si a celorlalte tinere, trebuie sa cunoasteti, sa stiti si sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie. De asemenea avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei de prin cea de-a 8-sau a 9-a zi aciclului menstrual cel mai devreme. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca actul sexual amintit, a fost intretinut probabil in cea de-a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual actual, ceea ce poate corespunde cu prima zi a PERIOADEI FERTILE, in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are constant lungimea de 26-27 de zile. Perioada fertila de 5-6 zile, reprezinta zilele in care se poate forma o sarcina, in cazul in care a ajuns sperma in vagin. Rezulta concluzia cat se poate de certa, ca in asemenea situatie exista posibilitatea si probabilitatea de a se putea forma o sarcina intr-o proportie de 8- 12%, care in fapt inseamna ca teoretic este POSIBILninsa intr-o destul de mica masura. Situatia se schimba in mod radical insa doar in cazul in care ciclul tau menstrual este mai scurt de 27 de zile. Multa sanatate!

| Ginger999 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet pentru raspuns! Ca sa fiu mult mai exactă, practic sunt la menstruatie. Încă sangerez, e a5a zi cum ar veni. NICIODATĂ nu mi s-a întâmplat să ejaculeze înăuntru. Chiar dacă sunt la menstruatie, nu as vrea sa risc nimic si in niciun caz sa mai astept pana luna viitoare. Ar trebui să iau o pastilă chiar dacă sunt la menstruatie? Stiu, suna destul de hilar...dar e doar pentru ca nu cred in prostia aia de metoda a calendarului.

| Ginger999 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc pentru informatii si pentru răbdarea cu care ai explicat totul!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ginger999):

Oare cum/in ce mod as reusi sa-ti explic ca este stabilit STIINTIFIC si MEDICAL in decursul a foarte multi ani si astfel s-a confirmat faptul ca ciclul menstrual are o structura FOARTE BINE cunoscuta de catre cei care au studiat procesul prin care se realizeaza procreerea umana. Poate ca urmatoarea explicatie va reusi sa te faca sa intelegi cand, cum si in ce moment se poate forma sarcina.
STRUCTURA CICLULUI MENSTRUAL PE ETAPE :
CICLUL MENSTRUAL reprezinta O PERIOADA DE TIMP, care este format din numarul de zile care sunt situate/cuprinse intre cele 2 zile de pornire a 2 menstruatii consecutive. Numarul zilelor de MENSTRUATIE, indiferent ca sunt doar 2-3 zile sau 7-8 zile, NU prezinta nicio importanta sau vreo relevanta din simplul motiv ca reprezinta doar o etapa nesemnificativa a ciclului menstrual. Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 23-24 de zile este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
--CICLUL MENSTRUAL incepe cu prima perioada cea a sangerari MENSTRUALE care poate avea lungimea intre 2-3 sau 7-8 zile,
-- este urmata de o perioada care are un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual) si reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA si aceasta poate avea de obicei un numar de zile cuprins intre 0 si pana in 5-10 zile, dar si mai multe in cazul ciclurilor cu lungimea mai mare de 35 de zile,
--este urmata de PERIOADA FERTILA a aciclului menstrual care are durata in jur de 5-6-7 zile in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si abaterea nu este mai mare de +/- 1 sau 2 zile
-- ciclul menstrual se termina cu cea de a 4-a perioada (ultima) cea a INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna lungimea fixa de 14 zile. Este perioada in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma ajunge in vagin.
Singura perioada in care se poate forma SARCINA este cea de 5-7 zile adica cea a PERIOADEI FERTILE.
In primele 2 perioade adica cea A MENSTRUATIEI si perioada INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, iar in ultima adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Trebuie mentionat faptul ca in toate perioadele mentionate si precizate posibilitatea de a se forma sarcina exista doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin in mod intentionat sau din greseala.
si de asemenea :
CAND, CUM SI IN CE CONDITII SE FORMEAZA SARCINA :
Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data intretinerii sexului si tipul ciclului menstrual, adica sau NEREGULAT, intr-o astfel de situatie formularea unui raspuns cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate NU se poate oferi in acest moment.
Cunoscand aceste informatii certe, sigure, precise dar mai ales corecte, probabil ca nu vei mai repeta prostia iresponsabila de a folosi cu totul aiurea pastilele contraceptive si pe viitor
Multa sanatate!

| Ale5184 a răspuns:

Pastila se ia o data la 6 luni. Nu e indicat sa o iei mai devreme. Totusi, spune despre ce mic incident e vorba. Detaliaza. Poate nu e cazul sa risti

| Ginger999 explică (pentru Ale5184):

A ejaculat.

| Ale5184 a răspuns (pentru Ginger999):

In tine? Atunci da. Ia o pastila. Dar pe viitor, evita sa mai iei. Nici eu nu cred in asta cu perioada fertila/infertila. Sanse sunt oricand. Sanatate multa!

| GouDidodino a răspuns (pentru Ginger999):

Toti bărbații ejaculeaza, sau aproape toti. Ma rog