| driver01 a întrebat:

Menstruatia poate sa se schimbe dupa primul act sexual? Dupa cate zile de la primul act sexual incepe sangerarea ruperii himenului, poate si dupa mai multe zile gen 7, 8?

12 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Sangerarea ruperii himenului se produce in momentul ruperii himenului... logic nu?

| LaLaura a răspuns:

Buna.
De obicei sangerarea dupa ruperea himenul dureaza cateva zile ( 1-4 zile), nu mai curge nimic, doar ca se curata treptat acel sange care provine de la ruperea himenului.
Daca sangerarea persista si stii ca nu e de la menstruatie ( adica stii ca mestrutia trebuie sa iti vina mult mia traziu), te sfatuiesc sa te duci la un consult ginecolog deoarece s-ar putea sa ai o rana deschisa pe vagin, si inca sa curga, si asa ceva nu e normal.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sângerarea datorată deflorării ( ruperii membranei himenale ) apare în acel moment, sau, cel mult, la câteva minute după.
NU apare după 7-8 zile!

Eventual, dacă himenul nu s-a rupt complet, este posibil să apară sângerare şi la următoarele 2-3 contacte sexuale...

Toate cele bune.

| driver01 explică (pentru bursuc001):

Mai am o intrebare, am o sangerare asemanatoare menstruatiei de trei zile, presupun ca nu are cum sa fie nidatia

| bursuc001 a răspuns (pentru driver01):

Depinde de aspectul sângerării...

Vezi detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

http://www.ramai-insarcinata-cyclotest.ro/......ntare.html

Totuşi, dacă a durat ( deja ) 3 zile, NU cred să fie vorba de aşa ceva :)

O zi frumoasă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea specifica ruperii sau deteriorarii partiale sau totale a himenului se produce instant la introducerea integrala a penisului in vagin.O sangerare ulterioara are foarte mici sanse sa reapara, poate in cazul unei deflorari incomplete dar o asemenea probabilitate repet este extrem de mica. Dezvirginarea poate produce dereglari hormonale care sa provoace o schimbare de aparitie a menstruatiei sau chiar dereglarea ciclului menstrual.

| Emilian65 a răspuns:

Sangerarea ruperii himenului incepe imediat ce s-a produs ruperea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca menstruatia se schimba din cauza unui act sexual sau a primului act sexual este doar un mit.
Sunt alte cauze care îți fac ca menstruația sa îți întârzie sau sa îți vina mai devreme.
De obicei, sangerarea de rupere a himenului are loc imediat daca acesta este destul de gros, sa zic așa.
Si poate continua pana la 3 zile.
Daca primul act sexual a fost mai usor, se poate spune ca himenul este unul elastic dar sangerarea apare a doua zi. tinand, la fel..maxim 2-3 zile.

| driver01 explică (pentru anonim_4396):

Sunt in perioada cand trebuie sa imi vina menstruatia, aceasta a aparut de trei zile dar este diferita fata de cea pe care o aveam inainte. Presupun ca nidatia nu are cum sa fie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru driver01):

Diferita in ce sens?
Daca ești 100% ca e menstruația si ca te tine cum te a ținut pana acum si ai durerile specifice, e totul ok. Adică atât timp cat ai menstruație nu ai cum sa fii însărcinată.

| driver01 explică (pentru anonim_4396):

Este diferita in sensul ca u este atat de bogata cantitativ c inainte dar totusi a tinut 3 zile pana acum, am avut dureri specifice...

| anonim_4396 a răspuns (pentru driver01):

Atunci chiar nu ai pentru ce sa îți faci griji.
Menstruația se mai poate si deregla, mai ales daca ai fost răcită sau ai stat pe rece.happy