| anonim_4396 a întrebat:

Menstruatia trebuia sa imi vina acum doua luni si ma ingrijorez foarte tare stiind ca nu am facut sex niciodata.

3 răspunsuri:
| Kerryn a răspuns:

Ehehe chiar azi ma ingrijoram si eu happy ca tot asteptam si asteptam xD si mi-a venit minunea big grin, sincer ma simteam mai cool inainte ahaha. Well am intirziat din nou cu 13 zile ) sau chiar 16 tongue. Se mai intimpla uneori, mai depinde si daca acel ovul a fost creat draga mea, apoi daca esti din 98 pun pariu ca ai 14 deci menstruatia nu ti-a venit de mult timp happy, deci ar trebui sa stie ca fiecare dintre noi are o anumita intirziere in decursul unui an :p uneori chiar si cu lunile. Iti dai seama deci daca ai aceiasi problema si nu iti vine vreo 2 saptamini trebuie sa fie vreo dereglare hormonala. Uneori menstruatia e influentata de schimbul timpului sau a climei(chiar mi s-a intamplat si mie, trebuiea sa imi vina cind eram la mare dar nu mi-a mai venit luna aia si tot eram fericita xD nu ca ar fi normal dar am niste dureri strasnice in perioadele anuite) Mai astepti vreo 5 zile, chiar 7. Daca nu iti vine nici un semn vei fi nevoita sa te adresezi ginicologului, si as mai vrea sa aflu daca te simti ok acum, si in general daca te simteai inainte rau inainte de a ti se incepe menstruatia(ameteli, dureri de spate, gambe, palme, oboseli, dureri de cap). Daca te simti acu mai obosita cu siguranta ca totul va fi ok happy totul e spre calea buna. Si nu ar trebui sa te speri din cauza dereglarilor happy e ok, chiar si cea mai sigura sistematizare greseste uneori :p. Dar cred ca pur si simplu nu s-a creat ovulul. Si nu are nimic cu sexul happy Te asigur ca nu esti insarcinata 200% xD

| LuLutS98 a răspuns:

Nu conteaza.cred ca tuturor fetelor li se mai intampla, de ex. am o colega careia ii vine o data la 2 luni de fiecare data,fetece spun ca ar trebui sa se ingrijoreze, dar daca nu ti s-a mai intamplat pana acum, probabil esti racita si din aceasta cauza.winkingFunda?:X

| raspunz a răspuns (pentru LuLutS98):

Colega ta ar trebui să meargă la un consult ginecologic deoarece nu e tocmai normal să vină o dată la fiecare două luni, în mod normal trebuie să dureze 26-32 de zile între menstruații, ideal 28.

Cât despre tine, dragă Sava_Alessandra_1998, nu e nicio problemă, nu ai motive să-ți faci griji dacă nu ai avut contacte sexuale. Uneori este normal să întârzie câteva zile, alteori poate să nu vină deloc, mai ales în primii ani de la aparția menstruațiilor. Se poate să întârzie puțin din cauza unei răceli de exemplu, sau să vină mai repede. Încă ceva, când calculezi când ar trebui să vină următoarea menstruație trebuie să numeri 28 de zile de la prima zi a ultimei menstruații avute. De exemplu dacă luna asta vine pe 10, luna viitoare nu vine tot pe 10, ci la 28 de zile, adica pe 7.
Dacă nu vine mai multe luni la rând de abia atunci e un motiv de îngrijorare și trebuie mers la doctor.
Atenție însă, și fetele virgine pot rămâne însărcinate, chiar dacă nu au făcut sex, dacă sperma intră în contact cu vaginul, de exemplu dacă băiatul ejaculează peste organele genitale sau dacă te atinge acolo cu mâna după ce a ejaculat și are spermă pe mână. Presupun că încă nu ai făcut așa ceva, dar ți-am spus pentru viitor.