| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 3 saptamani. Am facut doua teste de sarcina si mi-au iesit ambele negative, in schimb am o scurgere alba si destul de densa. Ce sa fac?! E normal si cat poate intariza menstruatia?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te repede la ginecolog. Trebuie neaparat sa te vada maine un ginecolog, fiindca apoi vine weekendul si nu mai poti astepta tocmai pana luni.
La o femeie cua ctivitate sexuala, nu se accepta, in general, dereglari ale menstrei mai mari de 3 zile. Inatmaplator, poate o data pe an sau mai rar, este acceptabila o intarziere de 5 zile, dar tot ce depaseste acest termen este patologic. Este absolut obligatoriu ca daca menstra intarzie 10 zile, sa mergi in cel mai scurt timp la ginecolog (maxim dupa 11-12 zile de intarziere), fiindca din acel moment fiecare zi conteaza enorm. Nici o femeie nu s-ar gandi sa astepte dublu, adica 3 saptamani! fara consult ginecologic. Tu nu stiu de ce ti-ai neglijat sanatatea atat de rau, mai ales ca ai si semnele unei infectii, edar trebuie sa remediezi urgent situatia, fiindca altfel poti ramane cu sechele. gandeste-te ca numai investigatiile pentru cauza pot dura 6-8 saptamani, iar tu ai pierdut deja 10 zile extrem de pretioase.

| sofisis a răspuns:

Parerea mea e sa mergi la medic. Mai sunt situatii in care testele ies fals negativ. 3 saptamani de intarziere este enorm de mult pentru o persoana cu ciclu normal.
De asemenea, sa stii ca si acea secretie, avand in vedere ca s-a modificat, poate fi tot indiciu de sarcina.