| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 3 zile si a 4 a zi am facut un test femina clue banda si a iesit negativ. Ce parere aveti de acest tip de test? Am facut pre repede testul?
multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul este bun, dar l-ai facut prea repede, in sesnul ca atinge doar cam 75% din siguranta indicata pe ambalaj (care nu este nici aceea 100%). Prin urmare, trebuie a faci un test din urina de dimineata in a opta zi de intarziere si sa-l repeti dupa inca 3 zile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Perioada de testare se poate face şi după 7 zile de la presupusul contact sexual neprotejat, în situaţia ta este foarte bine.
Posibil o răceală, disfuncţie hormonală, etc. sau poate o sarcină dacă întârzie mai mult de 5-7 şi chiar 10 zile. Fiecare femei este individuală în felul său.
Mai repetă-l peste 7 zile.
Pa, pa.

| roxpau a răspuns:

Depinde cate zile de la actul neprotejat au trecut? eu recomand sa il faci cam la 21 de zile atunci un rezultat este concludent, daca testul este facut prea repede poate aparea un rezultat fals negativ,