| rapidistarapid a întrebat:

Mi-a venit ciclu si nu imi curge decat cand ma sterg, am mai patit asa, o luna imi vine normal si una nu imi vine cum trebuie nu isi da drumul. Ce e oare, din ce cauza? Si cateodata sunt cam rosie acolo jos pe labii dar nu intotdeauna. Am vreo boala cu transmitere sexuala, de vreo 5 luni ma atins fostul prieten fara sa isi puna prezervativu? As avea simptome daca ar fi vreo boala cu transmitere sexuala si ce simptome as avea? Mi-e frica sa merg la ginecolog. Cam cat m-ar costa sa imi fac toate analizele ca sa vad daca am vreo boala transmisibila sexual si ce analize ar trebuie sa fac? Va multumesc si astept raspunsuri cat mai bune de la voi.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima analiza pe care trebuie sa o faci este un consult ginecologic cu recoltare de secretie. Apoi niste analize de sange, dar numai dupa ce faci examenul de secretie.
Iritiatia genitala, daca respecti regulile de igiena, poate fi semn de infectie genitala. Dereglarea menstruala nu are legatura cu vreo boala transmisa sexual. Dar profita de consultul ginecologic pentru a discuta si aceasta problema cu medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu