| Ciovy a întrebat:

Mi-a venit menstruația pe 20.06. 2024 și s-a terminat pe 25.06. 2024, pe 26.06. 2024 am făcut sex și pana sa ejaculeze a scos-o afara si am văzut ca e rupt prezervativul (ejaculare în exterior ). A doua zii pe 27.06. 2024 la ora 09:30 dimineata am luat pilula de a doua zii ( ellaone). După socoteala ar-fii sa vina ovulatia pe 02.07. 2024 / Am luat pilula de a doua zii prea târziu?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare corp este diferit si cum pastila are doar 94% eficacitate la inceput, eficacitatea ii scade cu fiecare ora care trece, putand ajunge dupa 1 zi la numai 30%.

In ce priveste prezervativul rupt, acela se rupe dintr-un singur motiv, cand este foarte mare pentru cucul baiatului, fiindca se rasuceste pe cuc in timpul sexului, se intinde la maxim si pocneste.
Un prezervativ corect este acela care intra greu pe penisul erect si nu face cute sau pliuri, stand strans lipit de piele, ca a doua piele a lui (asa cum sat pielita de la salam lipita de salamul de sibiu).

| Madaxo97 a răspuns:

Ai luat pastila la momentul potrivit, posibil degeaba, pentru ca mai ai pană la ovulație, iar dacă nu ești la ovulație, pastila nu își face niciun efect, o iei degeaba, ea asta face, prin hormonii care îi conține, împiedica ovulația, din moment ce tu ai luat-o când nu erai la ovulație, practic nu a avut ce să împiedice, oricum e bine ca ai luat-o preventiv, dar si dacă nu o luai, tot nu rămâneai gravidă pentru că nu erai la ovulație, si oricum ai zis ca nu a ejaculat în vagin deci ești safe.

| Robert2526 a răspuns:

Nu ai luat prea tarziu, dar ai luat degeaba, nu ramaneai oricum insarcinata.

Nu te mai stresa, ca nu ai motive, vezi ca o sa iti intarzie 3-5 zile, sa nu te sperii degeaba

| Ciovy explică (pentru Robert2526):

Care e explicația ( nu ai luat prea târziu...). Mulțumesc de raspuns

| Robert2526 a răspuns (pentru Ciovy):

Explicatia:

Pastila aia contine Ulipristal, care se leaga de progesteron si intarzie ovulatia. Prin metoda asta, ovulatia este intarziata cu aproximativ 5 zile.

De ce ai luat degeaba? Erai prea departe de momentul ovulatiei ca sa ramai insarcinata, practic pastila a fost administrata inutil.
Ai sanse 0 sa ramai insarcinata.

Acum ca ai luat pastila, nu se intampla nimic grav, doar ca e posibil sa iti intarzie menstruatia sau chiar sa nu iti vina o luna, din cauza ca iti afecteaza nivelurile de progesteron si sunt sanse sa nu mai ai ovulatie ciclul acesta. Deci chiar daca nu iti vine, nu te speria, esti ok, nu esti insarcinata