| Loredana1809 a întrebat:

Mi-am cumparat de la farmacie un test de sarcina si l-am facut. Rezultatul a iesit negativ, dar eu am greturi si pofte. Fumul de tigara nu il mai suport dar eu sunt fumatoare si nici mirosul alcoolului nu il mai pot suporta si imi provoaca stari de voma. De vreo 2 saptamani burtica mea s-a marit dar nu foarte mult si este foarte tare. Sanii ma dor, menstruatia mi-a venit in Noiembrie pe data de 29 si am avut pana pe data de 3 decembrie. Este posibil sa fiu insarcinata?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece sangerarea menstruala a tinut 5 zile (29.11 - 03.12) si cel mai probabil s-a desfasurat in conditii similare cu modul in care s-au desfasurat menstruatiile anterioare (cantitativ, flux zilnic, aspect, culoare, etc.) se poate considera ca mentruatia a fost autentica si a reprezentat garantia certa si ferma ca din uter a fost eliminat endometrul devenit inutil.
De asemenea fiindca rezultatul obtinut a fost negativ, indiferent de tipul/marca testului de sarcina folosit este perfect valid, valabil si corect daca a fost efectuat dupa trecerea a mai mult de 8-10 zile fata de data de pornire a ultimei menstruatii, adica dupa data de 11-13 Decembrie. In acest caz se poate exclude in proportie de 100% orice posibilitate de a exista o sarcina chiar si una pur ipotetica. Multa sanatate!

| Loredana1809 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult! Deci nu sunt sanse sa se fi instalat o sarcina in uter?

| Catrice a răspuns:

Mai încearcă și cu alte teste și vezi ce iese.
nu toate dau rezultate 100%

| Andreeush a răspuns:

Du-te la un medic. Testele de sarcina nu sunt eficiente. Menstruatia poate aparea in primele luni de sarcina.

| Loredana1809 explică (pentru Andreeush):

Da, ma voi duce sa ma vada un medic.