| Lili34 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala recent. Am 20 de ani si m-am informat destul de bine despre tot ce tine de acest subiect. Insa, am o nedumerire. Menstruatia trebuia sa vina pe data de 6 august, si nici acum nu a "aparut". Am avut niste scurgeri maron inchis timp de 5 zile, acestea aparand pe data de 15 august. Toate actele au fost protejate cu prezervativ. Am facut doua teste la doua saptamani de la ultimul act, care au iesit negative. Ce ar putea fi? Ma tem de o posibila sarcina.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca toate contactele sexuale au fost intotdeauna intretinute cu folosirea protectiei, adica cu prezervativul montat corect si care a ramas mereu intreg/intact la terminarea fiecarui contact sexual intretinut, reiese cat se poate de clar ca in aceste conditii formarea unei sarcini devine atat d.p.d.v. teoretic cat si practic imposibila. Sangerarea de care amintesti fiindca s-a manifestat pe o perioada lunga de 5 zile poate fi considerata ca fiind de fapt chiar menstruatia, dar una care s-a desfasurat intr-un mod deosebit, atipic si din acest motiv a lasat semne de intrebare. Pentru ca rezultatul ORICARUI tip/marca de test desarcina sa fie 100% VALIDA/VALABILA si CORECTA, in mod obligatoriu acesta se efectueaza NUMAI dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau a ultimului sex neprotejat. In cazul in care testul este efectuat inainte de trecerea celor 21 de zile va fi cu atat mai putin sigur/corect si garantat cu cat s-a facut mai repede. Rezultatul obtinut dupa trecerea a doar 2 saptamani de la ultimul contact sexual, are un grad de certitudine/acuratete situata intre 60-90% in privinta stareii de fapt exacte, corecte, a situatiei existente in acel moment. Din acest motivt testul de sarcina trebuie repetat. Ar fi foarte bine si indicat sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

| doctorAnswer a răspuns:

Bună, Lili! Este normal ca menstruația să întârzie, dar nu mai mult de 3 zile.
Cel mai probabil acele scurgeri au reprezentat menstruația, iar culoarea diferă (de la roz deschis, la maro).
Îți recomand să mai faci un test de sarcină, dar asta după ce au trecut 21 de zile de la ultimul contact sexual.
Un pont pe care foarte puține îl știu e că menstruația nu apare în timpul sarcinii, nici măcar în prima lună. Acelea sunt sângerări provocate de sarcină care durează cel mult 2 zile și asta în cazul extrem, iar cum tu ai spus că a durat 5 zile cel mai probabil nu ești însărcinată.