| fotbalistata a întrebat:

Mi-as dori o fetita..am auzit de unele povesti precum ca depinde de ovulatie, fertilitate etc..cum as putea sa calculez in asa fel sa nu gresesc? mai stiti voi alte mituri cat de cat sigure sa iasa fetita? baietel am deja big grin mersi

5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Nu stiu daca poti sa controlezi asta, insa din ce-am auzit, spermatozoizii pentru fetite traiesc mai mult, prin urmare sunt sanse mai maricele ca bebe sa fie de sex feminin daca faci sex cu o zi-doua inainte de ovulatie. Daca o faci fix cand esti la ovulatie, sunt sanse mari sa ai baietel. Am mai citit ceva legat si de anotimpuri. Vara se nasc mai multi baieti iar iarna, mai multe fete (pentru ca-s mai rezistente). N-am idee daca-i adevarat insa.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Mai fata, eu zic sa strgi naibii intrebarea ca te faci de ras, sa-ti traiasca baietelul si ce-o mai venii kiss thumbs up
Sti vorba aia, ce o fi copil sa fie, numai sa aiba crapatura tongue

| SefaTa97 a răspuns:

Metoda ovulatiei

Metoda Shettles este destul de cunoscuta, cartea acestuia "Cum sa alegi sexul copilului" fiind un bestseller. Doctorul Shettles a cercetat atent mai bine de 35 de ani in ce conditii ar putea fi ales sexul copilului, aducand poate cea mai verosimila explicatie prin care poti alege sexul copilului, cu rezultate de pana la 75%.
PUBLICITATE

Shettles a ajuns la concluzia ca spermatozoizii au caracteristici speciale in functie de gonozomul (cromozomul sexual) pe care il poarta. Astfel, spermatozoizii ce poarta cromozom X sunt cei implicati in conceptia fetitelor, pe cand cei cu cromozom Y sunt cei care determina sexul masculin. Spermiile X sunt mai rezistente in timp si totodata la actiunea factorilor externi, sunt cu mult mai mari decat spermiile Y si migreaza mai greu, ajungand ultimele in trompa uterina unde ar trebui sa fecundeze ovulul, astfel ca, daca cei doi intretin contacte sexuale cu 3 zile inainte de ovulatie, sansa de a face fetita este foarte mare pentru ca: spermiile Y au ajuns dupa putin timp in trompele uterine, nu au gasit ovulul si incep sa moara, durata lor de viata fiind mult mai mica decat a spermiilor X. Acestea din urma, migrand mai greu, ajung in trompele uterine mai tarziu si chiar daca nu au intalnit inca ovulul, au durata de viata mai mare, astfel ca la ovulatie ovulul eliminat poate fi fecundat de spermiile X.

Metoda pozitiei

Pentru a face fetita, statisticile au aratat ca cei care au conceput in pozitia misionarului (barbatul deasupra femeii) au avut in cel mai mare procent fetite. Explicatia consta in faptul ca, adoptand aceasta pozitiile, spermiile ajung in contact cu mediul acid vaginal care le distruge in special pe cele Y, fiind mult mai sensibile la mediul acid, rezistand cele cu cromozom X.
Metoda orgasmului

Tot statisticile au demonstrat ca femeile care isi amana orgasmul sau il inhiba total au sanse mari de a face fetita. Explicatia consta in faptul ca femeia elimina in timpul orgasmului substante ce neutralizeaza aciditatea secretiilor vaginale, astfel sunt sanse mai mari ca spermatozoizii Y sa reziste (altfel acestia mor primii pentru ca sunt mai sensibili la mediul acid, rezistand cei X).

Barbatul nu are voie la abstinenta

S-a demonstrat ca abstinenta barbatilor cu cel putin 7 zile inainte de conceptie creste foarte mult sansa de a avea baiat. Aceasta pentru ca, prin abstinenta, numarul cromozonilor Y creste foarte mult. Astfel ca, in luna conceptiei, contactele sexuale trebuie sa fie numeroase daca vreti sa aveti o fetita.

Barbatii trebuie sa se fereasca de frig

Spematozoizii in general nu rezista la temepraturi crescute, motiv pentru care testicolele coboara in scrot, unde temperatura este inferioara celei corporale. Tocmai din acest motiv barbatii care nu au testicolele coborate (sau unul din ele) risca sa fie inferitili pentru ca spermiile lor nu sunt viabile sau nu se maturizeaza. Insa nu-i nevoie de o caldura atat de mare pentru a face fetita. Totusi mediile calde sunt propice, caci spermiile Y, fiind mai sensibile, mor primele, barbatul ramanand cu mai multi spermatozoizi X. Corelatia dintre caldura si sexul copiilor a reiesit si din observatiile conceptiilor unor anumite clase de munca: brutarii, taximetristii, soferii de tiruri si barbatii care lucreaza in medii calde concep in special fetite.

Metoda alimentatiei

Influenta alimentatiei asupra sexului copilului a fost observata intai in randul animalelor, un cercetator observand ca daca isi hraneste pestii din acvariu cu hrana ce contine mai mult potasiu, pestii care se nasc sunt masculi, iar daca ii hraneste cu hrana bogata in magneziu se nasc mai multe femele. In randul oamenilor, femeia care manaca mai mult sarat naste baiat (sodiu), dar daca are o alimentatie saraca in sodiu (fara sare) si mai bogata in calciu si glucide (cartofi, branza de vaca, prune uscate, linte si paine fara sare) are sanse mai mari de a naste fetita.

Anotimpurile calde

Se pare ca cei mai multi baieti sunt conceputi in anotimpurile reci si cele mai multe fetite in cele calde. Cercetatorii sunt oarecum bucurosi sa vada aceste rezultate ale statisticilor, venind cu explicatia pe care ati citit-o deja mai sus, cum ca spermiile Y sunt mai sensibile si sunt primele care mor la caldura, insa rezista in mediul ambiant mai racoros.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru SefaTa97):

Mai tu, ceva exemple de femei care au apleata la aceasta metoda exista?

| fotbalistata explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Nu cred ca ma fac de ras.doar ma informam mai bine pentru ca auzisem multe despre cum sa alegi sexul copilului..ms tuturor pentru pareri oricum.