| Samo a întrebat:

Mi-e frica de dragoste!
Deci uite cum sta treaba, imi place de o fata [sau cel putin asa cred] si ei ii place de mine si vrea sa fim mai mult decat prieteni, dar eu nu vreau...sau vreau. Asta-i problema, intr-un fel vreau sa fiu cu ea deoarece chiar imi place, dar in alt fel nu vreau deoarece, n-am mai avut o prietena si mi se pare ciudat sa ma vad cu cineva de mana, sarutanduma in locuri publice, pentru ca asta nu ma reprezinta! Niciodata nu am fost genul romantic, si mi-as strica toata reputatia daca as avea o prietena! si asta-i problema, nu vreau sa-mi stric reputatia, dar totusi vreau sa fiu cu ea! Chiar nu stiu... sunt complet derutat.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nuti strica reputattia daca iesi cu o fata si te saruti in locuri publice asta se poate face si in casa nu neaparat afara, Dai brici frate asa sa nu ramai ca mine singur, baftawinking

| User a răspuns:

Parca era "transpiratia strica reputatia", nu "dragostea strica reputatia"laughing

| Gabitza a răspuns:

Pai. uite ce crede o fata! happy
In primul rand trebuie sa fi sigur ca vrei sa fi cu ea! Atunci cand esti impreuna cu o fata nu mai conteaza PREA MULT reputatia! Adica, i.ai arata ei ca reputatia ta conteaza mai mult pentru ea si nu e prea ok! Si... nimeni nu te pune sa te saruti cu ea in locuri publice! Ea trebuie sa inteleaga cum esti tu! Cat despre romantism... ai rabdare sa te prinda putin febra indragostitilor si vei vedea ca va veni de la sine!winking

| pengu a răspuns:

Buna samo.
Atunci e simplu: nu-ti strica reputatia si ramai singur pana la. thinking uhmm adanci batraneti - daca nu te schimbi intre timp.
samo, nu cred ca reputatia ta va avea prea mult de suferit daca vei avea o prietena, daca vei fi si romantic, din contra unele persoane apreciaza pe cei care stiu sa fie si romantici desi par cu totul altfel. Iti este teama ca vor rade prietenii de tine sau ce? E normal sa se faca glume si tachinari in gasca.
Daca intr-adevar simti ceva pentru ea, eu cred ca ar trebui sa incerci o relatie, pentru ca poate mai tarziu vei regreta asta. Incearca, castiga experienta, iti promit eu ca o relatie cu o fata (partea "expresiva" a relatiei, ca sa zic asa) nu iti va afecta prea tare reputatia, sau cel putin nu intr-un sens negativwinking
bafta happy

| zizibela a răspuns:

Mda e greu prima data! eu zic sa fii sincer cu ea si sa ii spui ce asteptari ai de la ea si ce vrei sa faci cu ea si ce nu, si ca ea e prima ta prietena si daca te acepta asa cum esti inseamna ca te place intr-adevar si va aprecia ca ai fost sincer cu ea si m-ai ales ca esti prima lui prietena! daca totul o sa mearga bine si o placi cu adevarat cu timpul o sa te obisnuiesti si o sa iesi cu ea in locuri publice si o sa face-ti cehstii care nu o sa ti se para incomode sau ca iti strica reputatia! succes :*

| maki11 a răspuns:

Tie iti trebuie vreo 2-3 cuvinte sa te trezesti odata la realitate...
Ce reputatie strici ca iubesti o fata, sau ca faci gesturi tandre fata de ea? Nu esti in toate apele?
Te crezi cumva vreun mare baiat de cartier sau mare gagicar(doamne cat urasc cuvantul asta. dar cred ca e potrivit contextului) si daca o sa ai o prietena iti pierzi respectul celorlalti? Numai prostii...
Baga-ti mintile in cap, si gandeste-te ca asa-i viata toti suntem facuti pentru a iubi, a avea prietene, care mai tarziu devin sotii...si asa mai departe...
Asa ca profita de faptul ca poti sa alegi pe cine vrei tu.si nu mai fugi de situatie, ca tare mi-e ca la un moment dat o sa plangi(da, am scris bine) de invidie si oftica cand o sa o vezi plimbandu-se si tinandu-se de mana cu altcineva...si o sa injuri toate momentele astea in care in loc sa actionezi stai sa te gandesti la nu stiu ce reputatie...
Fi serios...si traieste viata, nu te mai juca. O sa iti para rau dupa aia

| nicoleta01 a răspuns:

Pai poti sa fii impreuna cu ea si sa nu faci toate chestiile astea. intalniti.va doar voi 2. stati putin mai retrasi si gata. iar apoi daca chiar o sa ai sentimente pentru ea si o sa vrei sa mai schimbi asta sin "reputatia asta a ta " faci si restul lucrurilor pe care le fac niste persoane indragostite love struck succes:*

| Ioana_9236 a răspuns:

Eu iti dau o solutie desi nu e cea mai buna. Ca sa nu iti strici reputatia si totusi sa fii cu fata dorita, ati putea sa "va ascundeti", adica sa nu stie toata lumea, sa va sarutati intr-o scara sau mai stiu eu unde. Asta depinde de fata, daca e de acord. Desi cum spuneam nu e cea mai buna solutie. Daca chiar tii cu adevarat la ea, de ce mai tii cont de reputatie...Si pana la urma, ce asa mare lucru sa ai o prietena? Toata lumea are prietena, a avut, sau va avea. Crezi ca prietenii tai nu au prietene sau nu vor avea? Nu vad treaba asta ca ceva care iti strica reputatia. Nu e o rusine raised eyebrows. Acum faci cum crezi de cuviinta, dar ti-am zis, daca tii cu adevarat la ea nu iti mai pasa de chestiile astea oh go on. Te astept cu vesti noi. Multa bafta!

| yunnyaaa a răspuns:

Pai si ce vrei sa te insori cu reputatia ta? raised eyebrows
Orice reputatie ai avea, e un lucru` absolut NORMAL sa ai prietena, sa iesi cu ea, sa o ti de mana, sa o saruti etc.
Sau tu nu vrei cand cresti sa ai sotie, copii, familie?

| Florys a răspuns:

Si ce vrei sa faci? Ca toata viata sa nu-ti strici reputatia si sa ramai singur? Cand vine vorba de dragoste, nimic nu mai conteaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii, unele lucruri se fac numai in privat. de exemplu poti sa fii romantic numai atunci cand esti doar tu si prietena ta in particular, nu in vazul tuturor. cand iesiti cu gasca de prieteni nici nu trebuie neaparat sa va tineti de mana tot timpul, incepeti treptat, dar cand sunteti doar voi doi explica-i chestiile astea, pentru ca le va intelege, si spune-i ca esti un pic stanjenit de parerea celorlalti, dar incerci sa treci peste. daca nu incerci nu ai de unde sa stii daca o sa te descurici sau nu
asa ca...bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Mai bine alege cu inima, nu ramai cu LUMEA si asa zisa "reputatie" de la varsta asta. Nu e nimic rau in a avea o prietena si a arata lumii ca ai sentimente si suflet in tine. Daca o placi de ce sa nu incerci? Fa ce zice inima nu lumea. sti faza aia " nu uita ca tu saruti gura "mea" nu gura lumii"... Lasa orgoliu la poarta si intra in taramu` oamenilor normalihappy ps : incearca!

| Samo explică:

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri [toate suna la fel].
In al 2-lea rand credeti-ma ca e destul de greu sa-mi stric reputatia... timp de 16 ani m-am straduit sa o adun, si in sfarsit mi-a iesit. Dar aveti dreptate, nu pot trai cu chestia asta toata viata. Mai devreme sau mai tarziu tot va veni momentul si cred ca aleg mai devreme.
Dupa cum spuneati, o sa-mi incerc norocul si daca merge dau de beut la toti, iar daca nu... pun streangul la gat si domnul fie cu mine happy