| lucyan023 a întrebat:

Mi s-a rupt prezervativul, era de 5 milimetri gaura in el.dar nu mi-am dat drumul in ea..cat la suta e posibil sa fi patit ceva, fiind eu cu o problema? Va rog sa imi raspundeti sincer..va multumesc!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Totul se rezuma la urmatoarea intrebare si anume : in ce moment al ciclului menstrual se afla/era partenera ta in momentul intretinerii sexului? Posibilitatea de a se forma o sarcina depinde de EXISTENTA sau APARITIA in urmatoarele 3-4 zile a unui OVUL VIABIL. In conscinta, daca sexul a fost intretinut in afara PERIOADEI FERTILE probabilitatea de sarcina este considerata ca fiind de 3-5% indiferent de cantitatea de sperma care a ajuns sau nu in vagin. In schimb, daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA probabilitatea de a lua nastere o sarcina EXISTA, insa este imposibil de a preciza/pronostica si in ce masura se poate adeveri acest lucru. Sanatate

| Oana92 a răspuns:

Cum ai masurat? Cu liniarul?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Dacă ai scapăt sau nu, este o întrebare legitimă, dar stau și ma gândesc de ce nu întrebi și "de ce s-a rupt", pentru a evita pe viitor o palpitație de gen. recomand:
1. Test de sarcina peste câteva zile. (barza de la farmacie)
2. Un preludiu mai serios pentru o lubrifiere mai bună.
Sau 3. Lubrifiant.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Pai, desi exista spermatozoizi si in lichid, daca nu ai ejaculat in acel prezervativ, sansele sa ramana insarcinata sunt destul de mici, desi exista.

| lucyan023 explică:

Problema e grava dupa cum vad..nu e vorba de sarcina m-as bucura (dar) problema e ca eu am hiv si ia nu..analizele imi ies bine as avea noroc sa nu eu dau si ei! Ma sperie fff rau chestia asta..deci nu am ejaculat in interior ci in exterior ma ganeasc si la lichid! Sunt un om.pffff nu vreau sa ma mai gandesc si e a doua oara cand mi se int si i-am facut testul hiv si nu a avut nimic. sper si de data asta sa nu fi patit nimic... exista metode sa o testez fara sa o mai trimit la doctor ca uraste sa ii ia sange!? Multumesc!