| Demonull a întrebat:

Neața.După cum știți eu sunt ăla cam nebun sau dacă nu știți aflați acum.
Am mici ..de fapt, MARI probleme cu autocontrolul ..ideea e că m-am stabilizat o perioadă sau așa credeam până când am fost lovit acolo unde mă durea mai tare trec peste detaliile în care trebuie să relatez modul în care persoana în care aveam încredere ca un prost(când ai încredere ești prost, clar!) m-a aranjat.dar bine ..Trecând peste, am lovit (bătut) niște clienți ai unui bar ..nimic suspect nu? Motivul? Înainte de asta am primit niște „relatări" despre X persoana de mai sus..deci da motivul a fost de fapt ura pe care o port respectivei
Nu mă trimiteți la psiholog deja am fost, fac și box un sport în care Cică îți canalizezi furia..CICĂ.(asta de vreo 2 luni)
Am auzit de niște ședințe de autocontrol în care mergi și te întâlnești cu persoane care au aceleași probleme ..intrebarea mea ar fi dacă cineva a participat la asemenea ședinte si dacă au vreun folos? cer niște păreri ca să nu arunc cu banii așa pe toate prostiile care cred eu ca „m-ar ajuta". Stau din ce în ce mai prost cu nervii ..si cand spun asta. daca ar fi să-mi iasă în cale persoanele „vizate" e greu de spus ce le pot face.Da ura a atins cote maxime la mine.Totusi..are cineva idee cu acele ședințe. având in vedere ca am 3 joburi și in toate lucrez alaturi de oameni si cu oameni...am nevoie de mult,mult calm.
Nu sunt din România, nu cred ca ar conta locația.
Având în vedere ca e vorba de emotii... sper ca am nimerit categoria

Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Incearca sa-ti educi pornirile spre violenta, nu pari un "bad boy", probabil ca in trecutul tau a existat ceva care te-a determinat sa sari "la gat", de cate ori te enerveaza cineva. Renunta pentru o vreme la anturajul pe care il ai, stai mai mult de vorba cu tine si stabileste-ti o lista cu prioritatile din viata ta. Psihologul nu-ti da solutii, tot cu ajutorul tau incearca sa gaseasca acea latura cuminte a caracterului tau, plus ca te cam jupoaie de bani. Pentru tine, cel mai bun consilier tu esti! Ai incercat sa practici inotul? Fa sedinte de masaj, aromaterapie...actioneaza cumva pozitiv asupra simturilor tale tale, asupra corpului tau. Nu e greu, vei reusi daca te pui in valoare mai mult si nu te mai complaci in tot felul de situatii care te conduc exact acolo unde nu vrei. Scoate-ti in evidenta ce ai mai bun, fa-ti o curatenie generala in viata personala, arunca gunoaiele si adu soarele pe strada ta... Sper ca m-ai inteles, iti doresc sa reusesti sa te schimbi. Capul sus!

| Demonull explică (pentru Vi003):

Multumesc.n am incercat partea cu inotul buna ideea..si masajele la fel..ai dreptate...Am mers la psiholog..in modul in care vorbeam cu ea ma simteam mai bine dar dupa cand ma intorceam acasa si ramaneam singur ma apucau din nou toate starile ..de fapt mai intai ma urasc pe mine si apoi pe ceilalti..si nu eram așa..Multumesc de sfaturi voi tine cont.

20 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Sedintele sunt foarte ajutatoare dar nu ele fac toata treaba!
E un pas important ca ai decis sa mergi si sa tratezi acest mic "dracusor" care-ti intuneca mintea.Continua,va fi ok!
Posibil ca boxul sa faca mai rau, te invata miscari pe care vei fi tentat sa le folosesti.Mai bine incearca altceva, cum ar fi dansul, e un "medicament" extraordinar pentru orice durere!

| Demonull explică (pentru irina20):

happyMultumesc

| irina20 a răspuns (pentru Demonull):

Cu multa placere!:*

| AllinaDaniella a răspuns:

Hmm, nu am inteles eu foarte bine mesajul tau, insa cred ca toata ura asta pe care o simti are la baza o viata personala mai "precara".

Incearca sa te focusezi pe relatiile cu cei dragi, nu stiu... Sa iesi cu o fata la un film, sa iesi cu baietii la o bere. ceva ce te-ar relaxa.

| Demonull explică (pentru AllinaDaniella):

Pe scurt, persoanele dragi din viata mi-au tras clapa.In ecuatia asta intra si o ea..nu intru in detalii ..Imi concentrez atentia pe alte activități pe facultata, pe cursuri pe munca practic nu stau degeaba.Ies in oras cu fete.fac sex. daca asta conta laughing Nu modul meu de viata conteaza..am foarte multa tensiune adunata pe persoanele care m-au muscat de suflet..tocmai de aceasta caut sa o elimin trebuie sa invat sa ma controlez, am incercat singur si din cate vezi ca am zis si mai sus nu mi-a iesit..Intrebarea era daca cineva a participat la sedinte de genul acesta.

| Demonull explică (pentru Demonull):

Facultate*deci sunt cam „sărit" ideea e că nu mă pot izola asta-i viață deși cred ca autoizolarea ar fi o soluție.

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Demonull):

Nu am participat la sedinte de genul acela, insa am auzit de ceva semanator. Chiar nu stiu ce sa zic despre asta.

Astia-s oamenii. Nu se vor schimba niciodata. Mai devreme sau mai tarziu, toti ne dezamagesc. Unii mai putin, altii foarte tare... Si eu personal am renuntat de ceva timp la toti "prietenii mei". Prefer sa stau acasa si sa ma uit la un film, sa pregatesc ceva dulce, etc decat sa ies la un suc cu X sau Y iar apoi sa aud ca eu sunt asa si pe dincolo.

| Demonull explică (pentru AllinaDaniella):

Eh daca doar ar vorbi si nu ar rani si prin fapte..ca barbat ma simt al dracului de nasol si toata aceasta ură..am decis in cele din urmă ca trebuie sa cer ajutorul cuiva altfel voi cădea in extreme.happy

| butterballs a răspuns (pentru Demonull):

Daca faci box ca sa scapi de nervi, o sa devii si mai violent.

| h3r a răspuns:

Se pare că așa scoți demonul din tine happy...
„Autocontrolul"...hmm...bun, te-ai gândit să faci ceva diferit, ceva ce nu ai fi îndrăznit să încerci de față cu alții, chiar și „individual"?
Spre exemplu(și sper să rămân la subiect), o cunoștință( o tipă) a participat la asemenea ședințe. bine, erau mai mult cursuri. Multă lume, cu multe probleme, chiar și fluturași acolo sus... au ajuns să se schimbe complet datorită acestor cursuri. Doar că nu știu ce ai prefera tu... deoarece persoanele de acolo erau clasificați pe grupe, adică, fiecare se ducea unde se simțea mai bine...o grupă era la sport(cum ai dat și tu exemplu cu boxul), iar altele la pictură, muzică, montaje...etc.
Te relaxează, ești și acolo pe cont propriu, faci ceea ce-ți place, te eliberezi de nervi, tot ce vrei tu.

Și cred că nu are rost să mai zic că NU merită să te enervezi și să reacționezi urât pentru niște sclavi, proști, frustrați. Lasă-l naibii de trecut...

| igrek a răspuns (pentru h3r):

Ai un calm si un fel de a fi... fantastic.

| h3r a răspuns (pentru igrek):

Calm, calm...

| Demonull explică (pentru h3r):

happymerci

| h3r a răspuns (pentru Demonull):

Doar...ai grijă de tine.

| Demonull explică (pentru h3r):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am participat în persoană, dar am o cunoştiinţă care a participat. Pur şi simplu fiecare vă veţi exprima liber, o să vă împărtăşiţi gândurile, şi o să discutaţi despre problemele fiecăruia. E nevoie să povesteşti din ce cauză eşti frustrat/nervos etc, iar ceilalţi vor veni fiecare cu sfaturi. Dacă vrei mai multe detalii, lasă-mi un pm, îţi voi da id-ul persoanei ce a participat(sau încă participă) la acele şedinţe.

| Demonull explică (pentru anonim_4396):

Da,chiar aș vrea.te rog

| igrek a răspuns:

Pai ori le dai peste bot ori nu le mai dai. Puterea sta in mainile tale si tu decizi daci faci crima pe un **** sau nu. Mare grija!

| igrek a răspuns (pentru igrek):

...daca* si *ca cat* am scris, dar astia corecteaza tot ca in generala.