| anonim_4396 a întrebat:

Neata :)
Cu toate ca am ales un castigator la intrebarea mea pusa ieri as vrea totusi sa vad daca ma mai poate ajuta careva cu problema mea.Adica,nu stiu...pana la urma eu ce trebuie sa fac?
Sa mai sper la ceva sau sa imi "resetez" putin planurile de viitor?
(Sper sa nu mai primesc raspunsuri rautacioase :| )
http://www.tpu.ro/......ori-ne-am/

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Si totusi, pentru linistea ta, de ce nu o ceri de nevasta?

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru neutrino):

Au fost discutii de genul.Mi-a dat de inteles ca ea dupa ce termina studiile va pleca in strainatate si ca nu se vede traind in Ro. Oricum voi tine in continuare legatura cu ea ca asa mi se pare de bun simt, dar pe zi ce trece imi dau seama ca nu are rost sa ma mai zbat degeaba.Consider ca am facut cam tot ce-mi sta in putinta.Nu stiu... sper sa intleg intr-o buna zi ca poate nu e pentru mine cu toate ca e greu.Tin mult la ea straight face

| sofisis a răspuns:

Curiozitate : tu de ce nu incerci sa aderi la ideile ei? De ce e EA cea care gandeste aiurea? De ce stilul tau e cel corect?
De ce tu nu esti dispus sa mergi pana la capatul lumii si inapoi cu ea, daca ea vrea sa vada tot globul pamantesc?

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru sofisis):

''de ce nu incerci sa aderi la ideile ei?'' aici lucrez acum si intre timp am mai avut conversatii cu ea si am mai pus la punct chestii.
Teoretic ar trebui sa se imbunatateasca lucrurile happy

| sofisis a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

E, e bine daca esti deschis. Sa stii ca o viata de calatorii si aventuri in jurul lumii este foarte frumoasa si te incarca cu niste lectii de viata de n-ai idee.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa iti dai seama daca o iubesti destul de mult incat sa faci compromisuri care nu sunt pe placul tau si sa te obisnuiesti cu ideea ca indiferent ce faci, tot exista sanse sa o pierzi. Nu cauta vinovati, nu e vina ta dar nu e nici vina ei ca simte ceea ce simte.

Daca te poti impaca cu aceasta situatie, jumatate de problema este rezolvata. Urmatorul pas este sa porti o discutie cu ea in care ii vei explica toate astea. Ii spui ca nu iti convin alegerile ei dar ca o iubesti si ca orice va decide sa faca, tu o vei sustine, chiar daca asta va insemna ca nu veti putea fi impreuna. Spune-i ca vei fi acolo pentru ea oricand si ca poate apela la tine pentru orice problema. Vezi ca nu va fi de ajuns sa-i spui, chiar va trebui sa faci toate astea.

Suna bizar dar tu practic i te oferi pe tava. Totusi, daca faci asta, ea va intelege cat de mult inseamna pentru tine si poate isi va schimba putin conceptiile. De asemenea, termina cu gandurile de maritis si ofera-i spatiu, trebuie sa intelegi ca anumite lucruri nu fac decat sa o indeparteze si ca trebuie sa renunti la ele, cel putin pana cand va fi sigura de ce simti pentru ea.

Singura situatie in care iti recomand sa faci ce am scris mai sus este aceea in care tu chiar o iubesti pe fata aceasta si iti doresti sa iti petreci restul vietii alaturi de ea. Daca ai indoieli, amana treaba asta pana esti sigur de tine. Daca fata merita, fa tot ce iti sta in putere sa o pastrezi, fete deosebite se gasesc extrem de rar. Daca nu va fi sa fie, asta e, poate viitorul iti rezerva chestii mai interesante.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

Merita happy
Sunt putin zbuciumat acum.O sa incerc sa-mi pun ordine in ganduri.
Ma bate gandul sa consult si un phiolog. Sper sa nu fie confuzie intre psiholog si psihiatru happy
Simt ca am nevoie de putin ajutor, de ceva sfaturi de la o persoana avizata pentru ca am trecut de multe ori prin aceasta situatie si nu am reusit sa gasesc o solutie buna pentru amblele parti.
Stiu ca teoretic rezolvarea ar fi in cateva minute.Pe ''foaie'' toate par simple, numai ca eu tin foarte mult la ea si mi-e foarte greu sa diger ideea ca e o iubire imposibila.

| anonim_4396 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Psihiatrul iti da droguri, psihologul doar te minte. Eu as alege psihiatrul, te distrezi in legalitate.

Teoretic, rezolvarea nu e in cateva minute, doar ca e mai simplu de spus decat de facut. Si cand o faci trebuie sa tii cont de mult mai multe lucruri decat putem tine noi cont atunci cand iti dam un sfat pe un site. Important e sa intelegi ideea, trebuie sa fii alaturi de ea.

Cum adica ai trecut de mai multe ori prin aceasta situatie? Esti genul de indragostaci care se vede insurat cu orice fata cu care sta? Eu credeam ca este o situatie deosebita dar daca treci des prin asta, du-te si la psiholog si la psihiatru, problema e in capul tau.

Si, iti place sau nu, de multe ori in viata nu exista o solutie buna pentru ambele parti. Ba mai mult, uneori exista doar solutii proaste sau mai putin proaste...

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am nevoie de droguri, drept dovada ca eu nu fumez nici beau.Mi se pare o prostie sa arunc bani ca apoi sa ma cazez la spitalele oncologice.Mi se pare un pret prea mare doar pentru niste ''senzatii tari'' gen ''iti traiesti viata'', ''gusti din viata'' ma lasi? laughing
Mi s-a mai intamplat sa mai ajug in aceeasi situatie doar cu ea.Repet doar.
O sa vad eu cum rezolv pana la urma.Trebuie sa iau o pauza si sa ma mai aerisesc putin.

| anonim_4396 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

La oncologie poti ajunge linistit si fara sa bei sau sa fumezi, chiar si fara sa iesi din casa. Ideea vietii este sa te bucuri de ea, nu prea o poti face traind preventiv tot timpul, in schimb o poti face traind inteligent si cu masura. Cu autocontrol si echilibru te poti bucura de aproape orice fara griji.

Nu vreau sa te jignesc dar pentru un tanar ai foarte multe conceptii gresite despre viata. De la casatorie pana la a judeca chestii despre care doar ai auzit. Daca fata de care esti indragostit e foarte deschisa atunci poate ca cea mai inteligenta alegere a ta ar fi sa-ti extinzi putin orizonturile si sa fii mai deschis la idei noi. Intr-o zi va trebui sa constientizezi ca certitudinile tale referitoare la viata ar putea fi gresite si ce tu iei de bun, pentru ca asa ai auzit sau inteles, nu este deloc asa. Uneori chiar trebuie sa-ti parasesti zona ta de confort si sa pasesti in zona in care se intampla magia, poate te arzi sau poate descoperi lucruri despre care habar nu aveai ca exista. De exemplu, ai sarit vreodata cu parasuta, ai facut bungee jumping, ai campat intr-o zona periculoasa, ai facut scufundari? Inteleg asta cu zona de comfort, munca, casatoria si planuri de viitor dar viata este infinit mai incitanta de atat. Exploreaz-o si poate vei avea o epifanie.