| TraficantDeTurtaDulce a întrebat:

Neatsa. Urmeaza sa`mi ia mama un cateluslove struck. Un caniche pitic alb.Si as vrea sa stiu tot despre rasa lor.Adica de la ce varsta ii pot face baie? Cand ii se increteste parul? si cat de mare se va face? Fundaahappy. scuze de categorie:d

4 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Nu cred ca vei primi un raspuns satisfacator pentru ca nu toata lumea are rasa ta de caine si chiar daca are nu toata lumea stie multe despre el, nepasarea asta.
Eu tias raspunde daca as sti, dar totusi poti sa gasesti pe google, scrie caine si rasa lui si vei gasi dea articole pe google cate doresti...
Sper ca te-am ajutat, funda? Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

| SociallyDepressed a răspuns:

Cauta si tu pe Google ca de asta ti-au bagat parintii net.
Si apropo, este categoria Hobbies & Pets... puteai sa postezi acolo.

| DemonSlayer a răspuns:

Salut ai la urmatorul link tot ce vrei sa stii despre caniche. Funda? http://caini-de-rasa.ro/despre-rasa/Caniche_Pitic-122.html

| lebocow a răspuns:

Caniche-ul este o rasa foarte veche. Desi astazi este un excelent caine insotitor, de agrement, in trecut era folosit la vanatoarea de balta. Chiar denumirera de "caniche" deriva de la aptitudinile cainelui de inotator si vanator. Originea sa se contopeste cu cea a Barbetului, stramosul mai multor rase de caini de vanatoare.

Caniche-ul are origine africana: s-a nascut in Nord-Estul Africii, unde triburile il foloseau la paza turmelor. Ulterior, s-a raspandit in toata Europa, fiind foarte apreciat in Franta. In Anglia si America, calitatea lui de de vanator de rate in mlastini este si astazi apreciata si utilizata.

Caniche-ul Urias este un caine de constructie armonioasa, cu blana creata, caracteristica, buclata sau snur, tunsa tip leu, care ii da o infatisare eleganta si mandra. Capul este distins, drept, proportionat fata de corp, craniul bine modelat, nasul bine dezvoltat cu narile deschise; botul are culoarea blanii. Ochii cu expresie arzatoare, de culoare inchisa, dupa culoarea blanii, sunt vii, usor oblici, migdalati. Urechile destul de lungi, atarnand de-a lungul obrajilor, mai late la baza si rotunjite la margini, sunt acoperite cu par foarte lung, ondulat. Gatul solid, uscat, usor curbat, este de lungime medie. Trupul este robust, proportionat, lungimea depasind inaltimea, pieptul ce ajung epana la coate este destul de lat, spatele scurt si drept, foarte armonios. Picioarele din fata sunt perfect drepte si paralele, elegante, musculoase, cu osatura puternica. Cele din spate sunt robuste si si musculoase, iar labele sunt mici, ovale si ferme. Coada este atasata destul de sus, la nivelul salelor. In privinta parului exista doua varietati: Caniche cu par buclat si Caniche cu par snur. La caniche cu par buclat acesta este bogat, cu textura fina, lanos, cret, elastic, rezistent si des, de lungime uniforma, formand bucle egale. La caniche cu par snur, se formeaza snururi (suvite) caracteristice, de lungimae egala: cel putin 20 cm.Cu cat acestea sunt mai lungi, cu atat sunt mai apreciate. Tunsoarea la ambele varietati este obligatorie.

Caniche-ul este un caine cu aspect frumos si mandru. Este inteligent, indraznet, vioi, sensibil, devotat, usor de dresat.

Caniche-ul Mijlociu

Are aceeasi origine, aceleasi caractere morfologice si utilizari ca si Caniche-ul Mare, deosebind-se de acesta numai prin talia si greutatea sa. Nu a fost folosit la vanatoare, fiind numai un excelent caine de insotire.

Inaltimea:

Mascul 35-45 cm

Female 35-45 cm

Greutatea

Mascul/Femela 10-15 kg

Culoarea parului

Negru, alb, maro, argintiu si portocaliu

Caniche-ul pitic

Este varianta mica a caniche-ului, este un animal bland, alintat cu miscari foarte gratioase. In general caracterele morfologice sunt semanatoare cu ale celorlalte varietati de caniche, de care se diferentiaza numai prin marime. Este dresat si folosit in special pentru reprezentatii de circ.

Inaltimea

Mascul/Femela maxim 35 cm

Greutatea

Mascul/Femela 4-6 kg

Culoarea parului

Negru, alb, maro, argintiu si portocaliu