| Biancasata a întrebat:

Normal cât la cat timp vine menstruația după o dereglare hormonala?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa ce o tratezi corect la medic. Dereglarile hormonale nu se repara de la sine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Situatia foarte neplacute privind imposibilitatea de a reusi sa fie anticipata inceperea menstruatiei, poate fi remediata doar prin tratament medical de reglare a ciclului menstrual prin folosirea de medicamente cu actiune hormonala. Acest lucru se poate realiza doar daca sunt efectuate analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice un anumit tratament de urmat pentru a se incerca reglarea ciclului tau menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si probabil tot mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de timp cu scopul de a regla ciclul menstrual. Multa sanatate!