| anonim_4396 a întrebat:

Nu am avut niciun prieten si am 17 ani straight face Cand merg pe strada si vad fete mai urate ca mine,sau mai neingrijite, grase sau eu stiu..cu prieteni care arata chiar bine,stau si ma intreb,chiar asa de urata sunt incat sa nu`mi pot face un prieten?straight face Am mai avut baieti care m'au placut dar niciodata nu am avut o relatie.( sunt si mai retrasa,mai timida,dar am inceput sa ma schimb.) Sunt roscata,am 1, 69cm, cam 51 de kg, am reusit sa slabesc mult..si degeabastraight face Serios, nu stiu ce sa mai fac..simt si eu nevoia sa am un prieten straight face puppy dog eyes

18 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Te înţeleg, însă trebuie să realizezi că toate vin la timpul lor. Unele fete au prieten devreme, în timp ce altele se îndrăgostesc la o vârstă mai întârziată. Îmi imaginez că ai nevoie de afecţiune şi că eşti oarecum rănită la vederea atâtor cupluri, însă nu poţi face rost de un prieten bătând din palme. Încearcă să socialiezi şi să te împrieteneşti cu cât mai multe persoane, poate aşa vei cunoaşte un băiat care îţi va fi pe plac, însă ai grijă să nu cazi în extreme şi să ajungi într-o situaţie fără întoarcere.
Nu cred că trebuie să îţi faci probleme despre felul în care arăţi întrucât asta nu e relevant. Lucrează mai mult la relaţiile tale din societate şi poate vei avea un rezultat, însă îţi repet, toate la timpul lor. Să nu laşi lipsa unui prieten să devină un complex.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Pai poti incepe prin ati cauta prieteni pe TPU. Urmaresti intrebarile mai "de dragoste" si vezi cum a formulat fiecare baiat raspunsul.Iti dai seama de multe doar din cateva cuvinte.

P.S:Imi plac roscatelebig grin

| Amelya02 a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu, am nevoie de un prieten, si am de unde alege, dar nu vreau. As vrea sa cunosc altii, din alt oras.

| DouaPuncteD a răspuns:

Heii...
Îmi imaginez cum te simţi şi-mi pare tare rău. Ştiu că şi tu ca alte fete care-s în situaţia ta vă doriţi pe cineva langă voi dar ar trebui sa te gândeşti..Mai bine singură decât cu unul care nu ţine la tine, nu te iubeşte, te inşală si n-ar da 2 bani pe tine. Timpul nu-i pierdut. Totuşi îţi recomand să fi puţin mai comunicativă şi ştiu eu. Încearcă să te aranjezi mai mereu, să ieşi în evindenţă cum s-ar spune.
Te pup.

| DeeaMarry a răspuns:

E mult mai bine sa ai rabdare sa intalnesti persoana potrivita, nu sa sari in bratele primului venit. Trebuie sa fii pretentioasa cand vine vorba de calitatile prietenului tau, sa nu accepti pe oricine doar de dragul de a nu fi singura.
Tu pur si simplu nu ai intalnit inca persoana potrivita. Trebuie doar sa ai rabdare!

| neutrino a răspuns:

Stai linistita. Toate se fac la timpul lor. Nimeni nu scapa de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nimic anormal sa nu ai prieten la 17 ani.
Ar trebui sa fii fericita, pentru ca inca nu te-a ranit niciun baiat...
Oricine simte nevoia sa aiba pe cineva doar pentru el/ea. Doar ca acea persoana e greu de gasit, uneori.
Sunt sigura ca fiecare persoana are pe "cineva", care va aparea o data si-o data. Trebuie doar sa asteptam.
Ar trebui sa te simti mandra ca nu a trebuit sa saruti multe broaste pana sa ajungi la Fat-Frumoslaughing. Cine stie?big grin El te cauta, tu il cauti...tot o sa va intalnitihappy
Chiar daca esti timida...sunt baieti carora le plac fetele timide, altora nu.
Tu nu trebuie sa te schimbi, pentru ca un baiat trebuie sa se indragosteasca de TINE, nu de ceea ce vrei tu sa pari.
Fiecare e frumos in felul sau, poate ca nu stie sa isi puna in valoare frumusete.
Iesi cat mai des prin oras, distreaza-te, cunoaste oameni noi etc.
Intotdeauna sa arati ca ai incredere in tine si sa zambesti, pentru ca, oricine se poate indragosti de zambetul tauwinking
Bafta!kiss

| Cosmotel a răspuns:

Si eu prima relatie am avut-o la 17 ani si nu pot sa zic ca-mi pare rau sa ca am ramas cu sechele din cauza asta, deci stai linistita ca ai sa gasesti pe cineva exact cand nu te astepti. tongue

| r3ally a răspuns:

Daca nu ai prieten nu inseamna ca esti urata sau stiu eu ce altceva tongue Pur si simplu astepti persoana potrivita si sunt sigur ca vei gasi pe cineva care sa te faca sa te simti cea mai frumoasa si cea mai speciala fata puppy dog eyes :*

| AngelBoy a răspuns:

Incerca prin a vorbi cu baieti pe site-urile de socializare, dupa care prin telefon si apoi fata in fata, o sa scapi usor, usor de timiditate. Mie imi place cand o fata este indrazneata si incerca sa porneasca o discutie, decat sa stea si sa astepte ca poate o sa incep eu, fii indrazneata si stai fara grije, nu va rade niciun baiat de tine daca te arati interesata.

Răspuns utilizator avertizat
| knoxfcsb a răspuns:

Lasa id si vorbim:*

| iubesteOrezul a răspuns:

O sa vina atunci cand te astepti mai puitn. Sti cum se zice : '' cu rabdarea treci si marea ''. Nimic nu ramane nerasplatit. Cand va veni, faptul ca ai asteptat atat va fi recompensat de o relatie frumoasa. Succes :*.

| AmaliaApetri a răspuns:

Si chiar daca ai fi urata, fiecare are pe cineva acolo pentru el.Asa e sa fie...la un momendat o sa apara acel cineva, cand te astepti mai putin.
Sau mai bine gandeste te...mai bine suferi de singuratate, decat de durere(mai devreme sau mai tarziu se va intampla).
Singura oricum nu esti, poate ai prieteni, familie, ceva(se pune si un animal de companie).
Rabdare, nu esti prima si nici ultima.Tocmai pentru ca esti mai mare, tu o sa ai o relatie mai frumoasa decat o au fetitele de 12 ani, care vezi, Doamne...sufera din dragoste.
Relax, lasa lucrurile s vina de la sine, nu le forta tu.
Spune ti ca esti frumoasa si ai incredere in tine, mereu.Asta e important.

| Lleisha a răspuns:

NU intra in panica! Nu se stie niciodata de unde apare un baiat cumsecade pentru tine.

| asdfescu a răspuns:

Deci esti roscata si nu ai prieten? I se mai pare cuiva ciudat? Bine, acum problema ta pare a fi personalitatea, nu faptul ca esti timida, dar modul tau de gandire, cum "eu arat mai bine decat ea si el e dragut". Incearca sa te axezi pe personalitatea unui om, apoi pe aparente, si vei vedea ca lucrurile vor merge mai bine. Si cu timiditatea...adica de ce iti pasa de parerile altora? Ar trebui sa fii: "fu** it, sunt roscata...haters gonna hate si cui nu-i convine sa-si bage parerile in rinichi!"
P.s: esti roscata! Cum sa n-ai prieten? De ce fel de baieti esti inconjurata?

| asdfescu a răspuns:

Deci esti timida, datorita faptului ca iti pasa de parerea celorlati, si nu inteleg de ce. Sa ma dau pe mine ca exemplu, am fost crescut intr-un mediu foarte grijuliu atent la cei din jur, punand mare pret pe parerea lor. Vazand reactiile din jurul meu, mi-am dezvoltat o antipatie fata de persoanele carora le pasa prea mult, si am ajuns in final ca fiu complet detasat de ce se intampla in jurul meu. Multi imi spun nesimtit pentru ca spun lucrurilor pe nume, si le spun oamenilor in fata ce gandesc despre ei, fara a-mi pasa daca sunt barfit. Lumea spune, lumea face, lumea e proasta. Nu trebuie sa-ti pese de parerile altora, pentru ca nu vei mai fi adevarata tu. Si serios, cine are nevoie de partener? cel mai urat lucru intr-o relatie e catrebuie sa faci compromisuri, si asta strica tot farmecul. La inceput e ok, dar cu timpul se destrama orice relatie.
Si contradictoriu cu principiile mele, cum ca nu-mi pasa de cei din jur, m-am chinuit sa-ti raspun la intrebare, ceea ce pentru mine e ceva destul de iesit din comun. O fi din cauza ca esti roscata?

| dakkar a răspuns:

Daca simti nevoia atunci stai linistita, incepe sa vorbesti cu baietii pe care ii simpatizezi, ideea e sa nu te grabesti in relatii...ia-o usor, daca nu prea cunosti, atunci iti recomand sa iti mai extinzi anturajul.