| Libelle a întrebat:

Nu ar fi mult mai simplu sa putem sa nu ne lasam afectati de gura lumii? se zice ca nimic nu o poate opri. dar la un moment dat devine exagerat de deranjant.si parca te face sa suferi atata rautate in jur... bun. tata bea.si face urat cand bea, a ajuns sa se comporte cu noi, cu mine si cu mama(nu ne bate sau ceva, doar ca ne jigneste)cum nu se comporta un sot\parinte.asta se petrece o data la 1 luna jumatate si dureaza cam 2 saptamani sa-si revina timpul asta se baga in tot felul de rahaturi pentru care suferim tot noi apoi.sta in pat si bea, face patrula afara dupa bautura, nu prea mananca, si mai rau se duce prin zona si cere bani la oameni.bani pe care bineinteles niciodata nu ii mai da inapoi.sau de cateva ori l-am adunat de prin santuri.anul trecut de Craciun a fost beat, si va dati seama ce sarbatori am avut. apoi de revelion la spital, l-au luat cu Ambulanta.si lumea vede lucrurile astea, vecinii si toti.si de vreo 3 ani numai in ritmul asta.pe unde ma duc ``aaa aia e fata betivului aluia, a lui x``. si n-ar fi asta cel mai rau e ca ei ne acuza pe noi, mai ales pe mama ca de ce il mai tinem langa noi, ca el ar merita ca mama sa divorteze si asa. dar nu putem sa facem asta pentru ca de recunoscut e ca e un om bolnav, care practic nu are voie sa bea.deloc,totusi o face si.isi pierde mintile. dar nu e si asta o boala? nu putem sa-l dam afara pe usa si ``du-te, uita de noi``. ne face fff multe necazuri, si eu cu mama, si bunica am suferit mult din cauza lui, dar cand nu bea (o luna din 2) e un om de treaba cu toti, si il apreciez pentru ce e si atunci. dar cand bea parca dispare tot, mi se strange o ura-n suflet pentru el, si as vrea sa plece.sa nu-l vad cum se distruge.
situatia asta deja a devenit o obisnuinta. el de baut nu se va lasa nicicand, nici nu realizeaza ca nu face bine ce face, nu are regrete nimic, si ce ar trebui facut in situatia asta? sa ma resemnez? sa divorteze mama? am ramane singure de tot.asta zice lumea.si-o cand ei vad ca nu facem asta, nu-l dam la o parte.ne acuza pe noi, si incep sa vorbeasca cu totii, si sa zica lucruri urate despre mama. apai asta chiar nu tolerez.au inceput sa o faca pe ea in toate felurile ca de ce sta cu el.
si na... e aiurea.lumea are dreptate? cu un tata ca el e rau, niciodata nu am o baza pe ziua de maine, sunt unele situatii care depind de el, si cand se apuca de baut(lucru la care ma pot astepta oricand)se duce naibii tot. mi s-a acrit de situatia asta, dar si fara un tata zic ca e rau. voi ce ziceti? dreptatea e la lumea sau la noi? are rost sa ma consum atat pentru niste oameni care comenteaza din afara? si nu stiu decat sa judece?

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Cunosc bine aceasta problema si este practic fara leac. Daca ai avea posibilitatea sa-l filmezi in luna cand bea, si sa-i arati filmul cand e treaz, ar fi o modalitate prin care sa-l obligati sa se duca la dezalcoolizare. Din pacate, eu am vazut cum mor betivii( ciroza sau pancreatita). E ceva oribil, nu se poate descrie in cuvinte. Trebuie sa spun, ca parca de data asta, gura lumii are dreptate. Daca nu intelege de unul singur ca va ruineaza sanatatea si linistea familiei, nu exista alt drum decat divortul. E trist, dar asa este.Si la dezalcolizare daca merge, nu se stie daca se va tine de tratament. Pacat de tine, acum cand ai mai mare nevoie de ajutor. Dar un asemenea tata, e o mare povara pentru voi, iar el, de fapt nu-si mai exercita "functia" de parinte. Stiu de asemenea ca e in ultima faza, ca de aceea nu bea o perioada, pentru ca organismul lui nu mai rezista. Egal unde ajunge, eu cred ca in curand, daca nu se interneaza, va deceda.Alcoolism cronic.

| nobody_9468 a răspuns:

De ce nu incerci sa-i fii alaturi si sa afli de ce bea, si tata mai bea uneori dar el e comic cand este beat si-mi zice ca bea de placerestraight face. Eu n-am nimic impotriva tatului meu, fiindca stiu ca e om si cand e beat.
Atat timp cat ce vorbeste lumea simti si crezi ca este adevarat te doare. Fa-l sa realizeze ca fara voi el nu ar avea vreun sens in viata. Puneti-l la incercare, incercati sa aflati cauza pentru care bea in halul asta.
Daca situatia persista ar fi cazul ca mama ta sa ia masuri.

Bafta.

| aneta a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.straight faceNu ar trebui sa bagi in seama gura lumii.Ar trebui sa incerci sa vorbesti tu cu tatal tau. S-ai spui ca pentru tine s a incerce sa mai lase bautura, pentru ca tie ti-e rusine ca vorbesc oamenii in asa hal despre familia voastra. Poate auzind astea de la fiica lui isi va da seama ca nu e bine ceea ce face.Fi tare in continuare:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect.Ai putea sa incerci sa vorbesti cu el [ cand e treaz, normal ] si sa-i explici ce te framanta. Trebuie sa ai mult curaj! Nu trebuie sa bagi in seama gura lumii. Lumea e rea! Incearca sa vorbesti din inima cu tatal tau iar apoi, tatal tau isi va da seama ca nu e bine sa bea, si ca trebuie sa fie un om tare si sa nu se lase invins de bautura! Sper ca ai inteles ce ti-am zis.
Succes in continuare. Poate ca intr-o buna zi tatal tau va intelege cu adevarat ce inseamna o familie si isi va aprecia atat familia cat si caminul!