| otydeya a întrebat:

Nu ma descurc bine in relatiile sociale si nu ma pricep la interpretarea actiunilor insa de la un timp am observat ca unul dintre colegii mei de clasa ma urmareste insistent, am crezut ca e doar imaginatia mea insa lucrurile se repetau, aproape de fiecare data cand il vedeam se uita la mine ( asta si in timpul orelor) apoi cateva persoane au observat si ele intrebandu-ma ulterior de situatie iar eu fiind deja confuza nu am stiut cum sa le raspund, colegul despre care este vorba este o fire mai inchisa, introspectiva, nu ma atrage nimic special la el, iar conversatii ...am avut doar banale, ce sa cred? ma place? sau e o coincidenta exagerata? cum ar trebui sa actionez? ( dupa cum am spus interactionarea cu oamenii nu e punctul meu forte) astept orice sfat, orice parere, multumesc anticipat,

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Colegul tau e interesat de tine,probabil din punctul lui de vedere semanati,esti si tu o introvertita si o fire mai inchisa,asa ca tot ce e posibil sa-l atragi.
La felul lui de a fi, o fire vesela si deschisa greu l-ar atrage,i-ar tulbura prea mult echilibrul interior sau,daca vrei,ascunzatoarea din care priveste lumea de din afara lui.
Te-a observat pe tine si continua s-o faca,il interesezi.
Daca nu esti interesata, ar fi bine sa nu-ti schimbi deloc comportamentul fata de el, daca erai indiferenta ramai indiferenta, orice modificare de comportament de a ta va fi pentru el un indiciu pozitiv si va spera!
Iar celor care intreaba spune-le ca nu stii si nu intelegi nimic, dar privitul nu e ilegal, asa ca nu vezi de ce ar trebui sa bagi in seama asta sau sa ceri socoteala cuiva!
happy

| JoshuaNNN a răspuns:

Si tie iti place de el sau... vrei ca (,) colegul tau sa nu se mai uite la tine?

| emilghitta a răspuns:

Bun. Sa fim cat mai directi. Interpretarea gesturile si a comunicarii indirecte este un domeniu mult mai subiectiv. Aceasta poate sa derive de la dorinta de cunoastere amicala, pana la dorinta sexuala (lucru foarte normal in ceea ce priveste psihologia/gandirea umana) Colegul tau, cel mai probabil, simte o simpla atractie fizica. Ce ramane de facut? Depinde de tine, daca ii dai destula atentie, daca iti doresti si tu, daca vrei sa il intrebi daca te place, el iti va raspunde nu in proportie de 80% fiind o fire introvertita. Daca vrei sa aflii raspunsul la ultima intrebare, iti trebuie timp, si sa il abordezi cat mai calm