| Sara2 a întrebat:

Nu ma inteleg cu prietenul meu cand vine vorba de sex, si ajungem sa ne certam de fiecare data, eu nu am voie sa iau anticonceptioale, asa a spus medicul ginecolog, din cauza unor probleme de sanatate, si a refuzat sa imi recomande vreun tip de pastile, iar el nu accepta chip prezervativul, spune mereu ca intr-o relatie stabila e normal sa renuntam la el, si ca noi nu avem o relatie normala, si relatia noastra stagneaza, ce ma sfatuiti sa fac? eu nu prea am incredere in metoda retragerii care o tot propune el

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

Daca un ginecolog ii interzice anticonceptionalele, care sunt pe baza de hormoni, nu poti sa ii sugerezi " in caz de ceva" pastila de a doua zi, care e o bomba hormonala.
Pepita, sfatul meu este sa vorbesti cu prietenul tau, si sa ii impui prezervativul, fara alte comentarii, pentru sanatatea ta si fizica si psihica (stresul pe care il ai daca te gandesti non - stop la o posibila sarcina e mare), iar daca nu vrea, denota o iresponsabilitate si un respect.nule. Sa nu vorbim de dragoste, pentru ca daca chiar te-ar iubi si respecta, ar intelege problemele si ar accepta prezervativul, care, din punctul meu de vedere e sfant.

2 răspunsuri:
| sorinL1 a răspuns:

Daca ar experienta al tau boyfriend ai putea sa ii acorzi o sansa. In cel mai rau caz, pastila de a doua zi.

| Tso a răspuns (pentru sorinL1):

Daca un ginecolog ii interzice anticonceptionalele, care sunt pe baza de hormoni, nu poti sa ii sugerezi " in caz de ceva" pastila de a doua zi, care e o bomba hormonala.
Pepita, sfatul meu este sa vorbesti cu prietenul tau, si sa ii impui prezervativul, fara alte comentarii, pentru sanatatea ta si fizica si psihica (stresul pe care il ai daca te gandesti non - stop la o posibila sarcina e mare), iar daca nu vrea, denota o iresponsabilitate si un respect.nule. Sa nu vorbim de dragoste, pentru ca daca chiar te-ar iubi si respecta, ar intelege problemele si ar accepta prezervativul, care, din punctul meu de vedere e sfant.

| marlanuu a răspuns:

Inseamna ca el vrea de la tine un singur lucru si stii la ce ma gandesc!