| ghost0 a întrebat:

Nu mai este ca la început. Dacă nu ii dau mesaj, nu mai vorbim. La fel și cu apelul telefonic. Investesc prea mult și am ajuns la maturitate sa nu îmi bat joc doar ca mă plictisesc de relație. Nu mai discutam prea mult la telefon, nu mai vin întrebări, mă simt ca un detectiv sa o întreb ce a făcut, dacă e bine. Inițiez prea mult. De căutat soluție la o problema pe care tot ea a provocat-o, numai eu caut și numai eu sunt dispus sa discutam. Așa se simte din perspectiva mea.
Ma imbrac in camasa fiindcă trebuie sa prezint un proiect intr-o zi. Primesc complimente de la doua fete diferite, de la o prietena de a ei (în mod prietenește) și de la o colega. Are frica sa îmi spună ca arat bine? Măcar un "ce frumoasa e camasa". În momentul când o sa aud așa ceva o sa închei imediat relația fiindcă arata prea multa afecțiune. O mai sun și eu mai una alta sa o mai aud la voce dar e jale.
Eram cu niște prieteni de familie la un club, oamenii se simțeau bine tot treaba-rost și au decis sa se sărute, foarte aparent și indirect arătat, deoarece voiau și pe noi sa ne vadă cum ne sărutăm, ea nu dorește sa ne sărutăm cu familia de fata (vezi doamne parca ei nu au văzut așa ceva în viață lor). Omul a întins mâinile larg, le-a pus pe obraz și a sărutat fata ca sa vezi ca se săruta clar, și am zis și eu sa fac la fel. Când sa ne sărutăm, întoarce capul grav și se rade ca la stand-up comedy.
Am ajuns sa fac si bitching pe internet ca tot sa caut argumente contra cum ca nu ar fi okay ce se întâmplă. Poate greșesc eu? Limitez atenția? Răspund cu aceeași măsură? - Frica sa nu iti plece relația.
Multumesc anticipat pentru viitoarele comentarii!

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Puteti gasi o cale de mijloc atat timp cat are aceeasi bunavointa, faptul ca e timida in public poate fii inteles dar daca inclusiv la telefon si prin mesaje trebuie doar tu sa initiezi ca altfel nu te cauta exista o problema.
Pune-i problema in fata fara ocolisuri, intreab-o daca mai are rost sa continuati aceasta relatie, daca mai simte ceva, dar faptele sa se potriveasca cu vorbele si promisiunile in caz ca iti da un raspuns afirmativ.
Poti incerca sa repari dar daca iti demonstreaza aceeasi lipsa de interes nu are rost sa continui.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa nu mai derulezi filme in capusorul tau si sa vrei sa copii ce fac altii, poate nu se simte bine, poate-i timida si poate nu vrea acel lucru.
De ce nu vorbesti cu ea, fiindca comunicarea este cheia care sta la baza unei relatii si numai vorbind direct si deschis cu ea, poti afla ceo determina sa faci pasi inapoi si sa se abtina.

Vad ca tu ca barbat vrei complimente de la ea, vrei sarut de la ea, cand ii vezi pe altii, dar ei ii faci complimente, dar ei ii spui cat de frumoasa este, cat de dragut se imbraca samd?

Nu-i mai da mesaje, sun-o si invit-o in oras, mesajele sunt deja perimate, suparatoare, ca se epuizeaza toate comunicarea si farmecul dintre voi cu toate intrabarile puse prin mesaje, iar cand va intalniti nu mai aveti ce discuta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce ai scris se poate deduce ca aveti stiluri diferite de atasament si fie va sincronizati sau gasiti macar o cale de mijloc, fie mergeti fiecare pe drumuri separate? Imi pare rau.Cat timp aveti impreuna? Ati discutat deschis despre ce simti? Comunicarea e cheia.

| vladikoi a răspuns:

Lasa bro ca gasesti tu una in care da cu toata "iubirea"