| ratuska a întrebat:

Nu mai stiu cum sa ma inteleg cu sotul meu. Suntem de 8 ani si jumate impreuna si de 5 luni casatoriti. Acum ceva timp el a vb cu o fata prin telefon, eu am aflat, el a recunoscut in mare parte( spun in mare parte ca nu cred ca numele ei si de unde este fata mi-a spus sincer ), si acum sunt suspicioasa la orice. Cred ca ma inseala pentru ca am observat in factura lui detaliata ca a dat 2 bip-uri unui nr de tel, mai degraba il taxase pe el, am sunat pe nr respectiv si mi-a raspuns o fata, am spus ca e greseala si mai departe cu ea nu am vb. I-am spus asta sotului si a iesit un adevarat scandal, ba chiar mi-a zis ca il controlez mereu si ca s-a saturat, problema e ca atunci cand a dat bep-urile alea el nu a dormit acasa ci la bunicu la tara si asta ma face sa cred ca poate a fost la ea, desi eu am vb in noptea aia cu bunicu la tel si era langa el, dar dupa 11 noaptea nu mai stiu nimic ce a facut. Asta e povestea mea va rog dati-mi un sfat ce sa fac ca eu il iubesc enorm, si el ma iubeste dar nu stiu acum ce sa mai cred, el vine mereu devreme acasa, e cu mine mereu dar am impresia ca atunci cand e la munca vb cu ea la tel, daca chiar exista acea fata, pentru ca el mi-a spus ca nu e ca de fapt era nr sefului lui si ca poate si-a schimbat nr, ceea ce nu cred. Pot spune ca poate am fost si in prag de divort doar dupa 5 luni, voi baietilor si fetelor de ce nu, cum a-ti reactiona ce a-ti face in locul meu? El tot sustine ca nu e vorba de nici o fata, desi vine mereu acasa, eu una nu mai pot, nu mai stiu ce sa fac?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Gelozia e un fel de nebunie si daca nu rationezi pierzi totul. S-o luam incet:vasazica tu il iubesti enorm, el te iubeste, n-a plecat de langa bunicul dupa 11 noaptea, fii sigura, vine devreme acasa, e cu tine mereu, numarul poate chiar sa fie al sefuluiDe ce cauti mereu sa te chinui singura? AI incredere, nu-l mai asalta cu reprosuri numai pe baza unor banuieli, nu-l cicali si mai ales nu-l controla. Daca veti ajunge la divort va fi si vina ta. Daca-l iubesti cu adevarat, lasa-i libertate, nimenui nu-i place lantul.

9 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Pana nu ai dovezi clare cred ca nu ar trebui sa fii geloasa. pe iubitul meu il suna acasa cineva, orice femeie si am incredere ca este cineva de la lucru, niciodata nu m-am gandit ca poate fi o amanata, nu as putea trai cu gandul asta tinand cont ce el este plecat cel putin o sa`ptamana pe luna de acasa. daca l-as controla si el pe mine stiu ca relatia s-ar duce de rapa. am incredere si atat, si pe tine te sfatuisc sa faci acelasi lucru. imagineaza-ti ca el nu te-a inselat niciodata si tu-l stresezi pe tema asta, pana cand veti ajunge sa va certati din orice si casnicia s-ar duce de rapa. cum am mai zis: pana nu ai dovezi clare nu-ti mai bate capul, nu ai de ce.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca tu te-ai saturat de el si nu prea stii cum sa-i dai papucii. Mi se pare de neacceptat sa-i controlezi lista de apeluri, nu cred ca este normal intr-o relatie si eu as pleca in secunda doi de langa un partener care mi-ar face o asemenea mojicie. E normal sa-si caute alte femei daca tu il suspectezi si il verifici mereu. Tu il impingi spre infidelitati, chiar daca el nu vrea, comportandu-te cu el urat, practic tratamndu-l ca pe un infractor. Nu inteleg cum se poate ajunge la asa ceva intr-o casnicie si nici nu vreau sa inteleg.

| mary_5801 a răspuns:

Brigaela, tie nu ti s-a intamplat si nu stii cum este.eu am patit-o rau de tot, oricata libertate i-am dat, dupa 3 ani a plecat cu alta tocmai cand faceam pregatiri de nunta.si el dadea semnalele de care zice ratzusca aici, iar eu ca sa nu dau dovada de paranoia incercam sa ma fac ca nu le vad.si uite ce s-a intamplat.ratzusca,sfatul meu pentru tine este sa investighezi in asa fel incat el sa nu-si dea seama.pentru ca apoi te acuza de neincredere si asta e inca un motiv de scandal.mai bine taci si le faci...suna clisee dar si eu am trecut prin asta

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, mie nu mi s-a intamplat, fiindca daca sotul meu ar pleca cu alta, eu m-as retrage din viata lui. Dragoste cu forta nu se poate si, daca nu te vrea, n-o sa-l poti forta niciodata. Mie nu mi s-a inatmaplat fiindca eu am avut taria sa renunt la un barbat caruia ii fugeau ochii dupa altele. Acum el e fericit cu altele, iar eu sunt fericita cu un barbat in care am deplina incredere. Si daca in vreo clipa m-as simti in stare sa ma umilesc intr-atat incat sa ii verific telefonul/portofelul/messengerul sotului meu, as pleca eu din viata lui inainte de a face un astfel de gest si a murdari relatia noastra.

auran
| auran a răspuns:

Draga mea si eu am avut astfel de suspiciuni si chiar certuri mari cu sotul dar, pana la urma daca nu ai o dovada concreta nu prea poti sa-l pistonezi prea mult la cap pentru ca atunci chiar il determini sa o faca... incearca sa fii putin mai relaxata si eventual ocupati timpul cu ceva ce ti-ar face placere si atunci, poate vei privi altfel lucrurile... succes

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Incearca sa mai strangi dovezi informeazate, dar eu cred ca spune adevarul pentru ca a dat numai 2 beepuri.Se poate sa gresesc, dar tu stii mai bine decat altii ce se petrece.Ai grija de relatia ta.

| barsan1986aditza a răspuns:

Incerca sa nul acuzi fara sa poti dovedi ceva.Nu-ti face o obesie din a fi suspicioasa pentru ca vei cadea intr-un cerc vicios din care nu vei mai scapa.Fi convinsa ca daca minte nu va dura mult si vei afla pentru ca minciuna are picioare scurte. Iar Brigaela draga mea nu spune au inainte sa te lovesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tu paranoica...barbatii sunt misteriosi, le place la nebunie asta. Sfatul meu e sa pui la fund, carpe diem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu sunt casatorita de un an dar nu l-am prins cu nimic dar suspect este ca ar gafao.eu am si o fetite de 3 luni dar daca nu se mai poate si a intrat minciuna e grav ca daca asa a prins asa se duce mai departe si numai tu ai de suferit