| Maftei_Cosmina-Luciana_2003 a întrebat:

Nu-mi mai vine menstruația de 5 zile. Am avut contact sexual acum câteva zile protejat, fiind totul ok. Ultima data când am avut contact sexual a fost acum 2 luni. Care poate fi cauza de nu mi vine menstruatia?
Dau funda

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca sexul a fost protejat si prezervativul nu a fost rupt sau deteriorat, se exclude o sarcina.Dar aici numai tu cunosti conditiile in care s-au desfasurat actele sexuale.

Daca inainte aveai un ciclu regulat si este prima oara cand ti se intampla sa intarzie, trebuie sa stii ca acest lucru se datoreaza schimbarilor hormonale ce se pot produce oricand in organismul femeii.
Astfel, mici diferente de +/- 1, 2, chiar 3 zile, sau o singura intarziere de pana la 10 zile nu reprezinta motiv de ingrijorare.

Exista si cazuri in care ciclurile regulate devin neregulate. Daca observi diferente mai mari de +/- 3 zile in cazul urmatoarelor 3-4 cicluri sau daca aceasta intarziere va depasi 10 zile, se recomanda o vizita atat la endocrinolog cat si la ginecolog.

Numai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Cauza ar putea fi: ciclul de tip neregulat!
Pe lumea asta sunt 2 tipuri de ciclu menstrual -
- REGULAT - cand ciclul femeii vine fix la aceelasi numar de zile luna de luna si
- NEREGULAT - cand ciclul vine cand vrea el, odata la 5 saptamani, 2 luni sau chiar 3-4 luni.
Ambele cicluri sunt perfect normale!