| kristinutza a întrebat:

Nu pot intselege!?)
Care sunt zilele "fertile"..."nefertile"?laughing)
Tot ma kinui sa intseleg si nu reusesk))

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Perioada fertila este perioada in care, daca faci sex neprotejat poti ramane insarcinata. In linii mari, se poate spune ca perioada in care nu ramai insarcinata este din ziua 1 a ciclului si pana in ziua a 10-a. Din ziua a 11-a pana in ziua a 20-a este perioada fertila, iar pana la venirea ciclului din nou este perioada nefertila.Acest calendar folosit de mamele si bunicele noaste nu este exact asa la fiecare femeie. Daca esti incepatoare sau esti foarte emotionata poti ramane insarcinata si in perioada nefertila!

8 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php

În josul paginii găseşti cum să-ţi calculezi zilele fertile în funcţie de ciclu tău menstrual, completează acolo şi vei şti.
Sau aici citeşte :
http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php
Baftă!

| Malvina24 a răspuns:

* Noteaza-ti ziua in care iti vine ciclul. Aceasta este ziua intai. Numara fiecare zi pana la debutul urmatorului ciclu. Noteaza ziua intai pentru ciclul celei de-a doua luni.
* Alcatuieste-ti astfel un calendar pentru trei sau patru luni consecutive. Numeri zilele dintre datele de debut ale ciclului si obtii astfel durata lui. Media zilelor unui ciclu normal este de 28 de zile, dar la fel de normal poate fi un ciclu de 23 sau de 35 de zile. Bineinteles, durata ciclului poate varia intre aceste valori: intr-o luna mai agitata poti sa ai un ciclu mai scurt decat de obicei, altadata el poate fi mai lung decat in mod obisnuit.
Aici poti calcula zilele fertile:

http://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html
sau:

http://www.copilul.ro/......a2355.html

Sanatate!

| Contrast a răspuns:

Zilele fertile sunt cele in care, in urma unui contact sexual neprotejat poti sa rama insarcinata

Poate iti este mai simplu sa-ti calzulezi perioada fertila...:

http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

sau
http://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html

| vyolycy a răspuns:

Si ca sa vezi cum e si fertilitatea asta:
numeri 10 zile de la data cand ti-a venit mentruatia-perioada asta nu esti fertila-inca 10zile in continuare-perioada in care esti fertila-si iar inca 10 zile in continuare-perioada cand iar nu esti fertila

| dedesh a răspuns:

Perioada fertila este perioada in care riscul de a ramane insarcinata este foarte mare.de obicei, este cu cateva zile inainte de aparitia mentruatiei:)sau chiar in primele zile de menstruatie.

aici poti sa-ti calculezi perioada fertila;))
http://www.copilul.ro/calculatoare/calculator-perioada-fertila.html

| danco a răspuns:

Asa-i cu copiii astia, se apuca e sex, dar habar nu au de chestii medicale. nu e asa usor de explicat. doar esti fata, ar trebui sa e informezi despre tine, despre corpul tau. sa tii notate zilele cand iti vine ciclul, cand se termina etc. ca idee generala, daca ai ciclu perfect (adica 28 zile), ziua a 14-a e ziua cand iti incepe ovulatia, adica cand esti fertila (adica cand poti ramane gravida). Bineinteles nu sti fertila doar in ziua aia, asa ca trebuie sa lasi o marja de cateva zile in jurul zilei a 14-a. cel mai simplu pentru cei mici: protectie.

| a lui ;x a răspuns:

Intra aici si iti faci testul sh afli;)

http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

| DarkBlood32 a răspuns:

Adica fertila, cum este si pamantul, fertil.