| anonim_4396 a întrebat:

Nu simt placere atunci cand fac sex. De ce? Sunt frigida?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Exista femei frigide, dar asta nu inseamna ca esti si tu.Depinde de cat timp ti-ai inceput viata sexuala si de cati parteneri ai avut, experienta acumulata.Frigiditatea are doua laturi, natura psihica sau fiziologica. Unele boli psihice impiedica implinirea sexuala, deasemeni constitutia fizica a organelor sexuale. Sper sa nu fie cazul tau. Poate cadrul in care va desfasurati nu este destul de intim sau poate ai anumite nemultumiri fata de partenerul tau; nu neaparat sexuale. Poate nu iti place cu ce se ocupa de exemplu.Mai da-ne detalii. Decat timp ai aceasta nemultumire? Cati parteneri ai avut...etc.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate esti la inceput si inca nu stii sa te relaxezi, sa te lasi in voia senzatiilor, poate te temi de o sarcina sau de altceva. Nu e usor la inceput, cel mai bine ar fi sa incepeti cu preludii lungi, eventual insotite de un film erotic sau porno. De asemenea, spune-i partenerului tau tot ce ti-ai dori, fara inhibitii si nu sta stresata in asteptarea orgasmului. Lasa-te in voia sexului, savureaza fiecare moment, fii deschisa sa oferi si sa primesti placere.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

NU! Frigiditatea este o afectiune, NU o boala! Se poate rezolva cu interes, rabdare, cooperare si competenta! d Poate ai fost educata rigid, nu l-ai intalnit pe mister Right, nu ai suficiente informatii corecte, nu ai avut parte de primii pasi faini, promitatori de mari fiori si placeri, nu ai exersat si practicat Pettingul! - >>> ei nu stiau destul, nu au avut rabdare, poate doar accepti sexul!, nu il si doresti! - si-atunci e destulde explicabil! etc. Daca doresti sa te vindeci, scrie-mi privat: anii, varsta debutului, a existat preludiu? - cum/cu cine a fost, de ce, ambientul, timpul avut la dispozitie, baut - da/nu, ce/cat, motivul, cm ai reactionat tu!, daca, si ce ai citit despre sex, cum ai fost educata fata de acest subiect, etc!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

ADDENDA: furat de scriitura, am uitat spusa marelui Iubitor si Cunoscator de Femei, Honore de Balzac: "O femeia frigida este aceea care inca nu a intalnit barbatul care sa stie s-o incalzeasca!

| Parintele a răspuns:

PsihoSEX : nu a zis nimeni ca frigiditatea este o boala!

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Nu nu e vina ta...si eu sunt in aceeasi cauza ca u dar stiu ca trebuie sa incercam altceva... mia povestit mama mea ca nici ia na simtit nimic cu tatal meu apoi cand a dat peste tata(vitreg) a realizat cei aia placere...stiu ca poata sa-ti faca baiatu orice insa nu poate sa te excite...incearca un alt baiat sa vezi diferenta:*:*:*

Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista femeie frigida!
Roaga-ti prietenul sa te excite inainte! Preludiul este extrem de important!
DUPA acea faceti sex!

| jani a răspuns:

Depinde, a fi frigida e o boala... dar daca zici sex atunci banuiesc ca e doar SEX...deci fara sentimente nu cred ca ai sa ajungi la placere...parerea mea.

| claudiarebecca a răspuns:

A fi frigida inseamna sa ai o fobie legata de asta. probabil preludiul e solutia. sau implicarea emotionala... daca faci asta fara sa te implici, doar pentru ca o vrea prietenul tau iar tu consideri ca e de datoria ta sa accepti e posibil sa fii indiferenta. pe de alta parte, atunci cand faci asta e important sa fii entuziasmata... gandeste-te ce vrei sa incerci nou, ce vrei sa descoperi poti incerca locuri noi- dupa cum zicea altcineva dp site sau cere-i lui bencze cartea kamasutra in format electronic. ti-ar deschide un pic apetitul. tot pentru apetit (in cazul ca aceasta e hiba) : fistic, alune, ciocolata. si relaxeaza-te. sa fii iubita kiss

| claudiarebecca a răspuns:

Oki. mi-am facut o scurta documentare si tin sa zic ca am definit prost frigiditatea. se mai intampla. psihosex are dreptate. e ok sa te intrebi daca esti frigida... si eu ma intrebam daca nu ar tb sa ma fac calugarita... am fost la manastirile din nord si ma potriveam profilului laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1- Ori sinteti incepatori, asa ca mai lucrati.
2- Ori este el nepriceput si daca nu se desteapta, schimba-l.
3- Ori ai dreptate. Dar sigur nu esti in masura sa te pronunti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat, poate nu ai intalnit barbatul care iti trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua eu am o relati de 7 luni cu pretinumio iar cand fac sex cu el nu simt nici o placere pur si simplu ma plictiseste MA PUTETI AJUTA CU CEVA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua, sunt Antonia! Mi-am inceput relatia sexuala cu prietenul meu de 6 luni si nu am simtit niciodata placere cand faceam sex cu el.Ma intreba mereu in timpul actului sexual daca ma simt bine iar eu l-am mintit mereu.nu puteam sa-i spun ca nu ma simt bine, ca nu ma satisface. M-am gandit sa incerc cu alt baiat dar tin foarte mult la prietenul meu si nu vreau sa-l insel.Va rog sa ma ajutati!

| albastru_4044 a răspuns:

Nici eu nu simt placeresadam avut 4 partenerisadce pot sa facsad

| nycola a răspuns:

Pentru cei care au spus ca frigiditatea nu e o boala :
Frigiditatea
Se defineste prin lipsa apetitului sexual, corelata cu incapacitatea femeii de a termina actul sexual prin orgasm.
Semne clinice:
1) absenta sau insuficienta dorintei sexuale;
2) absenta sau insuficienta placerii sexuale în timpul actului;

3) imposibilitatea orgasmului în timpul actului.
Cauze generale:
1) afectiuni ginecologice:

malformatii; infantilism genital; rupturi de perineu; cicatrici dureroase.
2) endocrinopatii:
hipotiroidie (reducerea functiei glandei tiroide); dezechilibrul hormonal al glandelor suprarenale (ex. boala Adisson);

insuficienta hipofizara;
hormonii ovarieni: insuficienta de estrogen.

3) leziuni cerebrale si medulare;

4) perturbarea starii generale prin intoxicatii cu alcool, tutun, cafea etc.;
5) boli neuropsihice;
6) lipsa educatiei sexuale sau erori privind informatiile în acest domeniu;
7) conflicte conjugale.

Tratamentul reflexoterapeutic va urmari redresarea morfofunctionala a organului sau a glandei afectate, prin îmbunatatirea fluxului sangvin, eliminarea toxinelor, redresarea starii generale si refacerea structurilor ce prezinta rupturi sau cicatrici. în paralel cu acestea, femeia frigida va trebui sa beneficieze de o educatie sexuala adecvata, lecturând materiale de specialitate pertinente si consultând un psiholog, respectiv un medic ginecolog. Daca frigiditatea este cauzata de endocrinopatii, se pot consuma ceaiurile indicate pentru tulburarile hormonale descrise la alte afectiuni endocrine.

| hajnal a răspuns:

Eu sunt casatorita cu sotul de 17 ani si nu pot sa zic ca am avut vreodata asa zisul orgasm il iubesc si acum am incercat multe dar degeaba ce sfat imi dati?