| Irina009 a întrebat:

Nu stiu sa-mi calculez cand sunt in perioada fertila.
Luna trecuta mi-a venit pe 1 mai, luna asta pe 4, cam cand as fi in perioada fertila? Ce se intampla daca faci sex cand esti pe stop(protejat)?
Cum se calculeaza perioada fertila?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este greu de stiut, daca esti tanara

| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila a ciclului menstrual reprezinta o parte scurta de doar 4-5 zile din numarul total de zile a intregului ciclu, perioada care reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina in cazul in care in 1-a sau in toate cele 4-5 zile ajunge sperma in vagin, indiferent prin ce mod si in ce cantitate. Din numarul total de zile ale oricarui ciclu menstrual, indiferent care ar fi numarul lor, de la lungimea cea mai mica de 21 de zile al celui mai scurt ciclu sau cel de 28 de zile considerat ca fiind ''standard'' sau a celui de 35 de zile al unui ciclu lung, ori de peste 42 de zile in cazul ciclurilor menstruale foarte lungi, se scad un numar de 14 zile (valoare constanta/fixa) care reprezinta perioada LUTEALA a oricarui ciclu menstrual. Cele 14 zile se situeaza intre ziua de producere a OVULATIEI si data de incepere a urmatoarei MENSTRUATII. Astfel prin acest procedeu se determina corect si precis ZIUA OVULATIEI si pe baza acestei zile se determina PERIOADA FERTILA de 4-5 zile care reprezinta zilele situate exact inainte de ziua de ovulatie. Determinarea corecta a zilei in care se produce OVULATIA indiferent care este lungimea ciclului menstrual este posibila NUMAI in cazul in care ciclul este REGULAT. Determinarea corecta a perioadei fertile se face prin numararea inspre inapoi a 14 zile fata de data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie potrivit calculului. In functie de lungimea posibila a oricarui ciclului menstrual pot exista urmatoarele situatii pe care le prezint ca situatii posibile, si a modului de calcul in fiecare situatie, de ex. : in cazul celui mai scurt ciclu menstrual posibil d.p.d.v. medical cel de 21 de zile, ovulatia se va produce in a 7-a zi a ciclului (21-14=7) si astfel rezulta ca perioada fertila va fi intre a 2-a si 8-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile, in care ovulatia se produce in ziua a 14-a (28-14=14), rezulta ca perioada fertila va fi intre a 10-a si 15-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m. lung de exemplu de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. (35 -14=21) si perioada fertila va fi intre a 17-a si 22-a zi a c.m. si tot asa se calculeaza indiferent de lungimea oricarui ciclu mentrual. Sper ca am reusit sa fiu suficient de explicit si probabil ca vei reusi sa intelegi in cazul in care vei citi cu atentie explicatiile oferite. Multa sanatate!