| anonim_4396 a întrebat:

Nu va supărați, am si eu o întrebare. După un act sexual pe penis mi-a apărut o chestie de culoare albă, popular se spune (brânza), nu am nici un fel de simptome sau usturime in nici un caz, doar ca îmi apare aceasta chestie de fiecare data când ma spăl. Și dacă știți rog frumos sa îmi răspundeți! Am uitat sa menționez ca ma spal periodic!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spalarea penisului trebuie sa se faca zilnic, cu apa calda si sapun, odata cu dusul zilinc, nu doar periodic.
Faptul ca penisul produce o secretie albicioasa si brânzoasa, poate fii de la o boala cu transmitere sexuala., in special dupa ce a aparut in urma unei partide de sx neprotejata.
Ar putea fii: candida, posibil gonoree (blenoragie sau sculament, cum se mai cheama in popor), ori tricomonas.
Ti-as recomanda sa mergi la un medic de dermato-venerice, sau urolog, ca sa faci analiza secretiei si sa primesti tratamentul specific bacteriei cu care ai fost infectat. nu amana testarea si tratamentul, fiindca infectia iti afectateaza aparatul uro-genital si este mai greu de tratat odata ce a evoluat.
Sanatate maxima!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea nu apare când te speli. Ea apare înainte, se numește smegmă, o colecție de microbi plus o porțiune de pieliță care se descuamează.
O speli și te dezinfectezi cu puțin alcool sanitar, după aceea dai din nou cu apă.