| anonim_4396 a întrebat:

O colega de clasa tot se teme ca e insarcinata. In 8 septembrie a avut contact insa doar a fost atinsa cu penisul pe vagin, deci fara penetrare sau ejaculare. Intrebarea e : Are sanse sa fie? Mai ales ca normal de la 20 in sus ii vine ciclul si spune ca deja o doara burta semn ca ii vine ciclul.Spune ca nu a avut simptome gen greata dimineata sau nustiu ce.Vreau sa se linisteasca de aceea vreau si parerile voastre. Eu zic ca nu avea cum sa ramana insarcinata si era si in perioada fertila. Iar daca era nu trebuia deja sa aiba simptome sau sa nu mai simta ca ii vine ciclul? Multumesc. Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Totul depinde de cat ii este de regulat ciclul menstrual. Cu 8 zile inainte de data de pornire a menstruatiei nu se poate forma o sarcina. Insa la aceasta intrebare asa cum este formulata nu se poate da un raspuns deoarece nu sunt sunt prezentate datele necesare iar cele care apar sunt ori gresite ori imprecise. Insa se poate aprecia ca in urma unei simple atingeri a penisului de vulva sau de zona vaginala, insa fara penetrare si fara ejaculare, intr-o perioada probabil infertila deoarece s-a petrecut la cateva zile dupa ovulatie, formarea unei sarcine devine teoretic aproape imposibila. Probabil ca durerea de burta aparuta poate sa reprezinte unul dintre simptomele premenstruale si menstruatia sa se porneasca in zilele urmatoare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

Sa mor eu chiar e nevoie de educatie sexuala in scoli.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrata si nu a ejaculat in vagin nu poate fi gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt, tu esti colega ta. :*