| Gtt_Sami_1999 a întrebat:

O intrebare care nu s-a prea pus: masturbarea impiedica sau nu dezvoltarea daca esti culturist?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi linistit fiindca masturbarea nu afecteaza bodybuilding-ul.Succes.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este cunoscut in lumea medicala ca, culturistii au un penis mic, datorita steroizilor pentru cresterea musculaturii.
Masturbarea nu-ti modifica masura organului, doar te face dependent si in timp, poate deveni o obsesie, boala numindu-se onanie.

| mihai69 a răspuns:

Nu masturbarea afectează sportul pe care îl practici; dar acesta ar putea influența nu doar masturbarea, ci și toată capacitatea ta sexuală (de orice fel) dacă faci prostia să te apuci să iei tratamente cu steroizi pentru o creștere de masă musculară mai rapidă. Și efectele sunt ireversibile.

| Emilian65 a răspuns:

Da, masturbarea duce la scaderea performantelor in orice sport, inclusiv in culturism.

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce spui asta? Un exemplu iti dau: Atunci cand fotbalistul Mutu facea sex in perioada de pregatire pentru un meci important, de ce activitatea lui era nula?

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

"Being with a woman all night never hurt no professional baseball player," Stengel, a former manager of both the New York Yankees and New York Mets, once said. "It's staying up all night looking for a woman that does him in."

| Seba2013 a răspuns (pentru Emilian65):

De ce spune doctorandus asa ceva?
Pentru ca nu este coerent in afirmatiile sale....in alte comentarii spune ca masturbarea da somn, acuma spune ca iti da energie.

Dupa el fotbalistii ar trebui sa faca cat mai multe masturbari pentru a ajunge la performanta.

Minciuna gogonata, obsesia masturbarii i-a orbit mintea, saracul nu mai sesizeaza efectele naturii.

| Gtt_Sami_1999 explică:

Dar se poate scapa de obsesia asta de masturbare is foarte curios laughing ...si cum?

| Seba2013 a răspuns (pentru Gtt_Sami_1999):

Astia ca doctorandus, niciodata nu o sa te invete asa ceva, pentru ca pe ei ii intereseaza ca tu sa nu stii si sa depinzi de ei.

Masturbarea o poti lasa, dar pentru acest lucru este nevoie de intelegerea circumstantelor.
Este bine sa faci diferenta intre o panarama si o femeie decenta.
Cand observi diferenta, respinge obscenitatea si imoralul chiar daca te atrage cu dulcigarii, nu te satisfac cum ar trebui, te inseala.

Instinctele acestea sesiseaza acest lucru, iar ele nu o sa se mai activeze, o sa fii linistit si nici nu o sa mori din nepracticarea masturbarii.