| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare mai ciudata: O fata ramane insarcinata si nu vrea sa faca avort, vrea sa pastreze copilul iar baiatul, tatal nici nu vrea sa auda de asa ceva si paraseste fata. Legal, baiatul poate pati ceva avand in vedere ca fata este majora? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poate pati nimic din punct de vedere legal. Dupa nasterea copilului, mama poate cere test de paternitate, judecatorul va hotari efectuarea lui pe cheltuiala mamei. Daca se dovedeste ca paratul este tatal, el va plati cheltuielile de judecata, va restitui mamei banii pe testul de paternitate (in jur de 3 000 de lei), va da numele sau copilului, va fi trecut in certificatul de nastere, va plati pensie alimentara si are dreptul sa ceara tutela (partiala sau completa a copilului).

9 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Din pacate, baiatul nu pateste nimic deoarece cum se zice "esti vaccinata ". Daca pastrezi copilul, baiatul va fi obligat sa plateasca pensie alimentara, altfel va putea face si puscarie.

| unione a răspuns:

Pensie alimentara...

| Tania a răspuns:

Eu cred ca nu are ca sa pateasca pentru ca poate sa nege si sa zica ca tipa are copilul cu altul.

| Maria123 a răspuns:

Trist,pe scurt o lasa sa se spele pe cap cu copilul, ca de', e vina ei c-a ramas gravida. laughing

| ema69 a răspuns:

Poate fi obligat de instanta,in urma rezultatului unui test de paternitate din care sa reiasa ca el e tatal, sa plateasca o pensie alimentara care se stabileste tot de instanta, in functie de veniturile pe care le are.

| ciucanca41 a răspuns:

Doar sa plateasca pensie alimentara in rest nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici nu se pune problema de viol.
Pensia alimentara cat este? sau cum se procedeaza?

| Angel18Inna a răspuns:

Pai din cate stiu eu daca si tatal e major plateste pensia alimentara...doar in cazul in cazul in care recunoaste copilul si il trecepe numele lui

| denisa96 a răspuns:

Nu daca nu este vorba despre un viol si fata a facut-o fara sa fie obligata