| anonim_4396 a întrebat:

O sa radeti de mine. Vreau sa va intreb o chestie ciudata care mi se intampla de putin timp, cam de vreo, sigur nu stiu sa zic, vreo, 11 ani, gen.Sunt indrăgostit maxim de cineva de care nu ar trebui.Si ma gandesc la ea constant, o iubesc din tot sufletul.Nu pot sa-i spun asta in fata, as vrea dar nu pot, mi-e atâta de teamă.Nu-i o persoana random de pe stradă,(gen o cunosc), in fine.Chestia ii ca o visez rar,dar cand se intampla si ma trezesc din povestea aia imaginara, imi pare rau ca traiesc. Daca o visez si ma gandesc la ea, nu chiar in halul ăla sa depinda viata mea de asta, gen am zile in care ma gandesc la ea de dimineata pana seara si altele in care uit ca exista. Daca o visez fara sa vreau si imi sare in gând fară sa vreau, urasc cand mi se intampla asta jur, dar n-am ce-i face, nu pot sa nu. In fine.De ce se întâmpla asta si ea face asta? Gen nu stiu. ii chestie reciprocă? Nu am gasit momentul sa o intreb personal. Sper sa pot odata, chiar as vrea sa aud cuvintele astea, sa vina din gura ei.Eu in suflet meu putred simt ca sentimentul ii reciproc. Fată de ea asta simt.Trebuie sa ma consolez cu ceva, ca sunt prea prost ca sa trag o concluzie logică. #dilănumberone. Daca poți sa mă intelegi ajuta-ma, ti-as fi super recunoscator.Nu doresc la nimeni iadul ăsta.

20 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

In orice caz, suna ciudat. Inital credeam ca ai 11 ani, insa cand am citit de fapt toata secventa. ma rog. De 11 ani ai o atractie fata de o persoana? Cum ai rezistat tot acest timp? De ce nu ar trebui? Sugereaza o iubire interzisa laughing Te inteleg putin mai greu, inteleg doar partea asta de entuziasm fata de o anumita persoana, dar nu inteleg ce asteptari ai de la noi? Nici macar nu stiu care este intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

Esti departe de subiect

| Ofiintă a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că tu esti mai departe laughing Pur si simplu nu am cum sa fiu aproape, nu ghicesc in stele.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai doar 11 ani?
Sau ai vreo 30 de ai si esti indragostit de fata aia, de 11 ani?
Poti sa clarifici, te rog?

| mihai69 a răspuns:

Amice, tu ai nevoie de ajutor specializat, nu de pe TPU!
Mergi la un psiholog, te ajută sigur!

| Andreeush a răspuns:

Dacă te gândești la ea de 11 ani ai o problemă gravă.
Ar trebui să îți faci curaj și să vorbești cu ea sau să o uiți și să îți cauți pe altcineva.
Ce vârstă ai?

| Hammurabi a răspuns:

Cum adică ești îndrăgostit de cineva "de care nu ar trebui"?
De ce nu ar trebui? Ți-e rudă?

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Am cerut sa se dea jos anuntul ca sa pot sa modic ceva. Exact ce mai intrebatat.Vezi tu aici i partea aia greoaie.Imi este rudă de gradu întâi(ai putea zice sânge din sângele meu) Dar e tot ce iubesc, in viata asta.Ea este tot pentru mine, intelegi? Tu ce ai face daca ai fii in locul meu? Chestia asta nu o intelege multă lume, nici eu nu pot.

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns:

In 11 ani nu ai reusit sa-ti faci curaj? E ingrijorator. Si ea, in tot timpul asta, a fost tot singura? N-a avut nicio relatie?

Eu cred ca ai pierdut 11 ani degeaba, cand puteai sa fii fericit sau macar sa stii o treaba. Mai bine mai tarziu decat niciodata, totusi, asa ca ar fi momentul sa-ti pui pantalonii de baiat mare, sa faci ce trebuie sa faci, ca nu poti sta toata viata in situatia asta. Daca incerci, se poate sa esuezi. Daca nu incerci, ai esuat deja.

Ai putea sa ceri ajutorul si unui psiholog.

| Emma30555 a răspuns:

Suna a obsesie... În 11 ani aveai timp sa ți găsești pe altcineva dacă aceasta relație e imposibila. Dacă iubești fără sa fie reciproc e obsesie, sau crezi ca e dragoste fiindcă e o iluzie pe care o hrănești

| mastadont a răspuns:

Iadul de care vorbești e provocat doar de tine. Dacă i-ai spune verde-n față tot acest iad ar înceta. Există două variante, ori te iubește și ea ori nu. Dacă nu atunci măcar știi o treabă și poți să-ți iei gândul de la ea și dacă da atunci e clar că e de bine.
Așa că, ia-ți inima-n dinți, puneți hainele de sărbătoare și du-te la ea, frumos, cu o floare și spune-i ce ai pe suflet că doar nu te mănâncă și nici nu-ți dă-n cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu doresc la nimeni iadul ăsta."
Chiar crezi ca știi ce e ăla iad?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nai idee

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Explica-mi atunci happy

| Lizuca1234 a răspuns:

Sa inteleg ca esti indragostit de 11 ani si nu ai curaj sa ii spui? Ok,inteleg. Fa-ti curaj si scrie-i un mesaj pe Facebook, un biletel, in care sa iti asterni toate sentimentele tale. Daca o sa afli ca iti impartaseste iubirea, e de bine. Daca nu, ceea ce simti tu e posibil sa se fi transformat in obsesie. Mereu ne dorim ceea ce nu putem avea. Si e o linie fina intre iubire si obsesie, de multe ori nu iti dai seama cand treci in cealalta extrema.

| timisoara a răspuns:

Fa-ti curaj și spune-i! Este singura soluție! Pregateste-i eventual un mesaj frumos, prin care să îi transmiți ceea ce simți pentru ea, sa ii spui de când o iubești în secret, cum o visezi, etc... Dar să fie dintr-un mod frumos si romantic.Nu îți fie frică, in cazul în care ea nu simte același lucru pent ru tine ii poți.soune ca îți ceri scuze daca ai deranjat-o cu ceva, insa ai spus ceea ce ai simțit.

| Balanica12 a răspuns:

Avand in vedere aceasta situatie parerea mea este ca iti este ruda. Daca nu iti este ruda, atunci ce te opreste sa faci pasi catre ea? ciunga sigur nu cred ca e, nu inteleg unde-i problema, a da gata! E la tine. Uite care este parerea mea, mosule, man, barbate, daca nu ti-ai facut curaj 11 ani vorbim de ani, nici acum nu cred ca o vei face. In astia 11 ani ai fi putut avea "n" relatii adica foarte multe de la care ai fi invatat cate ceva si acum le-ai fi putut folosi astfel incat sa fie bine intre voi. Nu-i timp de pierdut si e greu posibil ca ea nici macar sa nu banuiasca ca tu simti ceva pentru ea si daca o faci acum sigur ii va veni exact ca pe un soc. Nu stiu e complicata situatia si tu ai complicato, incearca sa te intorci la mal si nu mai inota anapoda. Trebuie sa te impiedici de prag ca sa dai cu capul de tocul usii, da-i de 2 ori ca sa nu uiti ca doare. Singurul sfat este sa te apropii de ea cu pasi usori fara sa o faci verbal si doar prin gesturi, daca ea raspunde pozitiv e de bine iar daca raspunde negativ, mutate din oras si incearca sa te redescoperi si sa-ti faci o viata noua in mai putin de 11 ani, sper ca te-am ajutat!

| Treachery a răspuns:

Imi e frica ca o sa ajung ca tine