| mel1 a întrebat:

Oameni buni.Am nevoie de sfaturile unor oameni cu experienta....Cum se poate asa ceva? o virgina poate ramane gravida? Am citit pe site-uri daca partenerii fac baie impreuna in cada, iar baiatul ejaculeaza, fata ramane insarcinata..Cum se explica asta? Cum ajung spermatozoizii aia in vagin? adica trebuie si ei "impinsi cumva"in vagin nu....sau daca baiatul ejaculeaza langa vagin, cum se poate asa ceva? sa ramana gravida?

6 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Da e adevarat eu stiu de la o profesoara de bilolgie

| iubesc a răspuns:

Nu tot ce zboara se mananca! Spermatozoizii in contact cu apa mor...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia ta vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

"6. Raman insarcinata daca partenerul ejaculeaza in apa?

E putin probabil ca sperma care se risipeste pe intreaga suprafata a piscinei, cazii de baie sau a marii sa ajunga in vagin. Daca ejacularea are loc in apa calduta, sperma poate supravietui cateva minute. Daca apa este foarte fierbinte sau este tratata cu produse chimice, spermatozoizii nu supravietuiesc mai mult de cateva secunde. Asadar, slabe sanse sa ramai gravida daca ejacularea se produce in apa." - SURSA :
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Faza cu apa nu e adevarata, e imposibil sa ajunga spermatozoizii aia in ea daca el a ejaculat in apa, e absurd, doar nu au aia micii gpslaughing

P.S. Oare de cate ori e necesar sa spun ca nu tot ce gasiti scris pe diverse site-uri e adevarat?

| VladGH a răspuns:

Este destul sa patrunda putina sperma in vagin in momentul in care fata este in perioada cu fertilitate ridicata si gata se prinde repejor. NU am auzit niciodata chestii de astea.

| SoreSori a răspuns:

Nu prea cred ca este posibilasa ceva laughing nu mai lua in serios tot cecitesti.