| catalina_2916 a întrebat:

Oare de ce baietii nu-si exteriorizeaza sentimentele cum o fac de obicei fetele? de ce se feresc sa arate ce simt?

5 răspunsuri:
| LifeInColors a răspuns:

Considera ca ei trebuie sa fie mai autoritari, cei care "conduc" relatia si considera ca daca isi exteriorizeaza sentimentele o sa fie desconsideratzi...in fine, nu toti sunt asa, sunt si baieti sensibili, care stiu cum sa isi exteriorizeze sentimentele.

| antimulte a răspuns:

In primul rand din defectul nostru masculin, numit mandrie.
Si in al doilea rand, pentru ca sunt putine fete care apreciaza asta, orice minte superficiala apreciaza exteriorizarea asta ca fiind un semn de slabiciune.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Poate pentru ca li se pare ca exteriorizarea sentimentelor este o dovada de slabiciune si cum nu vor sa "se faca de ras" prefera sa nu arate ceea ce simt cu adevarat. nu se mai gandesc ca pot rani, sau ca nu este bine pentru ei sa fie atat de inchisi in sine. o fac poate din instinct, vor sa para mai duri, sa arate celorlalti ca au autocontrol si sunt capabili sa faca fata prejudecatilor si vietii, in general. vor sa arate ca sunt puternici si isi creeaza ca un fel de scut, un ambalaj de sub protectia caruia nu ies foarte repede.
exista insa si baieti mai sensibili care se descarca si au reactii similare cu ale fetelor.
oricat ar incerca insa unii dintre ei sa ascunda aceasta parte a lor, la un moment dat tot se va dovedi ca au o latura mai diferita decat exteriorul. experienta insa ii va invata ca tristetea si durerea nu trebuie inchise in suflet si uitate acolo pana ce mananca din ultima samanta de putere. trebuie impinse in afara si lasate sa se dezlantuie. va veni o vreme cand vor stii sa nu se mai minta singuri, sa realizeze ca viata nu inseamna doar sa faci impresie buna si sa te iei dupa altii si vor intelege ca sentimentele trebuie exprimate in orice fel, indiferent de imprejurari si persoane. stii cum se spune: " si baietii plang cateodata". happy

| mistakeofyourlife a răspuns:

Exista si baieti care arata ce simt desi sunt mai mari, asta e adevarat. Unul dintre motive ar fi ca vor sa para duri in fata celorlalti (inclusiv prieteni). Poate pentru ca nu au indeajuns de mult dezvoltata latura feminina. happy

| alphastreet a răspuns:

Din cauza orgoliului masculin mandria timiditatea pe care o au cam peste 50% si majoritatea se gandesc cadaca ar fi un sentimental ar fi considerat un fatalau