| Bibiii_7939 a întrebat:

Oare mai exista dragostea adevarata? Dupa cate se intampla zi de zi, nu prea mai am un raspuns afirmativ.De exemplu:un baiat si o fata sunt impreuna de 3 zile.Nu prea cred ca exista inca iubirea, doar placerea, atractia. E chiar urat sa-i spui unei persoane ca o iubesti, dar tu de fapt esti doar atrasa, nu o iubesti.In ziua de aia, tinerii in special, au o relatie de o saptamana, o luna, foarte scurta.De ce dispare aceasta"dragoste"? Sau pur si simpu s-au plictisit.Si care credeti ca este diferenta dintre dragoste si atractie, placere? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea se naste in sufletul unui individ, creste in el, se dezvolta si se exprima sincer cand individu ajunge in faza terminala, cand este 100% sigur ca iubeste. Asta cand suntem sinceri.
Poti trai cu o persoana, sa o vezi in fiecare zi si sa ii zici dupa 5 ani ca o iubesti pentru ca atunci simti ca e momentul, fara a fi impreuna cu persoana respectiva.
Sau poti sa il vezi pe cocalaru din coltu strazii, el sa iti zica " Ce faci pisi, nu imi dai nr tau? ", tu sa ii sari de gat, sa'l saruti si sa ii zici " te iubesc ".
Asta e, fiecare cum a invatat.

Dragoste adevarata exista ce este drept, dar e greu de obtinut, eu dupa 4 ani inca sper ca va veni acea zi in care vom fi impreuna.

Sti ce ma enerveaza pe mine, specimenele astea baieti care stau cu fete care nu ii iubesc sincer si se despart exact de cine nu trebuie, adica de fiintele care ii iubesc sincer.

Atractia oricum apare in prima secunda cand te indragostesti, atractia este temelia iubiri, dar ea daca nu se fructifica relatia se pierde. Esti atras, atras si pana la urma te saturi de atractie pentru ca iubirea nu mai vine si creieru realizeaza ca isi pierde timpul, parerea mea.

Nu e neaparat urat sa zici te iubesc, cei care o zic intr'un stadiu mai neavansat o zic imbatati de dragostea care e atunci, daca relatia continua sau nu depinde si de ei. O data ce descoperi persoana de langa tine din ce in ce mai bine iti dai seama daca el poate fi alesu sau nu...

Da, unii au relatii scurte. Dar a cui e vina? A noastra! Logic! Dar noi ce vina avem ca exista oameni prefacuti si la inceput e totu roz si dupa se sparge masca. Si ce rost are sa stai cu cineva daca realizezi ca nu simti nimic.
Eu am stat 3 luni cu un baiat cu care am fost acum 3 ani, totu bine si frumos pana au aparut certurile din cauza orgoliului, aveam ambii caractere extrem de puternice, si am regretat ca am pierdut atata timp cand ii puteam spune pur si simplu : nu merge!

Dragostea dispare pentru ca nici nu a fost acolo.

Dragostea eu o ilocuiesc cu iubire. A iubi presupune sa fi cu acea persoana si sa il iubesti, TU sa il iubesti. Cand spui " te iubesc " e vorba de tine, eu prefer termenul " esti iubit " care nu este la fel de egoist.
Atractia este fizica si morala, poti sa fi atrasa de x dar sa nu fi cu el.

Ce parere am?
Ca oamenii ar trebui sa astepte macar un an - trei pana sa se puna cu x, sa il cunoasca, sa il cunoasca mai bine.

5 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Vezii tu... ca si multi nu stiu diferenta intre atractie si iubire! cand un baiat devine atras de o fata, el ii spune ca o iubeste, si cum fetele sunt. sau devin sensibile la vorbbe de genul, pun si botu'.

Gresala e la baiat! cand esti atras, esti atras de persoana ca aspect! adica iti trec multe prin cap " e frumoasa, frumos. ma afirm cu el/ea in grupul meu, sau... au fantezii sexuale. gen ca uite arata bine. o sa fac sex cu ea curand. o pacalesc eu" ) si tot asa.
De aici apare gandirea ca daca e atras... poate zice cu usurinta un Te iubesc! acum sincer?

Nu poti spune cuiva dupa 3 zile te iubesc, devi ironic. Dar cunosc persoane de. au spus si prima seara cand au iesit cu tipa. Ciudat, nu? nu isi mai stapanea emotile si. a dat... foc la bomba! logic, a pierdut!

Fetelor nu le plac tipii disperatii mai ales ca acum ii gassti pe toate drumurile cu alinturile lor. si dulcegariile de le spun. Aiurea. asta e mituiala! altceva nu pot face sa tina o fata langa ei!

In 3 zile nu ii poti spune unei fete ca o iubesti! e total fals in ce tine de o relatie de viitor! te iubesc se spune cand esti deja implicat/a serios in ceva!

Diferenta intre iubire si atractiee ca la iubire e atractie + stabilitate intr-o relatie

Diferenta intre atractie si placere? este ca e acelasi raspuns - Placerea! sta cu cineva de placerea ca arata bine, ai un castig :sex de exemplu! devine un fel de. imagine superba, sau obsesie
Atractia e la inceputul dragostei intre persoane! e o mica scanteie care se rezuma la diferite... miscari, fapte, vorbe.

| Dash a răspuns:

DA, mai exista dragoste adevarata si in ziua de azi!
Doar ca se gaseste greu, asemeni tuturor lucrurilor bune.

| pink10 a răspuns:

Da exista dragostea adevarata! :X Eu de un an si 7 luni sunt intr'o relatie in care dragostea si'a spus mereu cuvantul, la bine si la greuwinking Daca stii unde sa cauti si cum sa iti conturezi singur/a drumul dragostei, o vei gasi :X
Pai atractia, placerea sunt trecatoare, azi una, maine altu...winking

| cryssa a răspuns:

Eu cred ca tinerii din ziua de azi s-au plictisit sa iubeasca, din simplul fapt ca se maturizeaza foarte repede, sar peste anumite etape iar, viata devine plictisitoare
pare ca viitorul nu le mai rezerva nimic nou, nimic interesant

| lucians_4837 a răspuns:

in ziua de astazi fac cam multe atractie si placere daca nu ai observati iar dragoste parca nu mai este la moda dar lumea inca mai stie de dragoste tongue