| Ioana2518 a întrebat:

Olla TPU:* o intrebare mica, micabatting eyelashes. Daca un baiat nu a intretinut relatii sexuale, poate avea boli cu transmitere sexuala? mersi:X

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala nu aleg! ORICINE poate avea o BTS! Acestea se pot transmite si pe alte cai (instrumente de intretinere corporala, manichiura, s. a. s. a), nu este obligatoriu sa ai relatii sexuale ca sa iei o BTS.

pa, pa.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da: hepatita B, C, HIV si altele, infectii care se iau si de pe instrumentar stomatologic, medical, chirurgical, de manichiura, pedichiura, tatuaj, frizerie. Gandeste-te numai cati copii au fost infectati in anii 1980-1991 cu HIV in maternitati si spitale. Multi dintre ei si-au descoperit boala de-abia la maturitate (stiu un caz care fusese infectat in 1988 si a aflat de-abia luna trecura, la varsta de 23 de ani).

| Derye a răspuns:

Daca nu s-a atins de nici o fata, nu.

| PoOfarina a răspuns:

Da! De exemplu SIDA (Sindromul Imunodeficientei Dobandite).
Uite aici mai multe informatii despre BTS-uri: http://sanatate.ele.ro/......a5592.html
Cel mai indicat e sa va protejati folosind prezervativul!
Take care!

| Elenna_4537 a răspuns:

Buna.
Din cate stiu eu da pentru ca alea se transmit pe cale genetica [ adica le poate avea de la parinti sau alte rude care au avut].
Dar nu poti sigura decat daca il iei de mana si il duci la doctor. laughing [glm].
Decat el poate stii asta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| M4d4lin4 a răspuns:

Da normal! Doar daca a mostenit din familie aceasta boala. Fundita? :X

| bubbi a răspuns:

Da! unele bts nu se transmit numai daca intretii relatii sexuale.

se pot transmite si de la mama la fat.adica daca mama lui a avut un bts si el o sa aiba.

sau prin sange.

happy

| mihai_7947 a răspuns:

Normal ar trebui sa nu aiba