| anonim_4396 a întrebat:

Pai...in urma cu 3 zile mam culcat q pr meu si a fost pentru prima oara atat la el cat si la mine...intrebarea e: pot ramane insarcinata daca a folosit prezervativul? si cum imi pot da seama d asta...

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul este cea mai buna si mai sigura metoda de contraceptie. Dar nu exista metoda de contraceptie 100% sigura, asa incat exista un risc foarte foarte mic sa ramai insarcinata chiar daca prezervativul a fost de buna calitate si folosit corect. Riscul creste daca nu a fost folosit corect, daca a fost expirat sau de proasta calitate.
De aflat, vei afla facandu-ti un test de sarcina din urina de dimineata la aproximativ 21 de zile de la contactul sexual.

| M.J. a răspuns:

Poi cam nu...numai daca prezervativul nu s-a spart

| maxQ a răspuns:

Pai da... Poti ramane...Prezervativul putea fi gaurit...sau in timpul actului sexual...sa se fi spart intru-un loc foarte mic... Dar chiar daca ati folosit prezervativ tu ar fi trebuit sa iei anticonceptionale...Mai bine puneai intreabarea inainte.

| andreea_7473 a răspuns:

Eu ma intreb de ce nu ti-ai pus problema asta INAINTE sa faci sex. Nu, nu prea sunt sanse de sarcina daca ati folosit corect prezervativul (fara ca sperma sau picaturi de lichid pre-ejaculator sa ajunga in vagin).

cum iti dai seama de o sarcina? cea mai utilizata metoda este cea a testului de sarcina din urina, se face la 3 saptamani de la contact sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei. In cazuri urgente, se poate apela la testul de sange (beta-HCG) care se face la 7-8 zile de la contact si este mai exact ca testul din urina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mare atentie! ca daca e pai?! e nasol! trebuie sa-ti bagi degetul aratator de la mina dreapta in urechea stinga! si daca urechea te mushca, ai sfeclit-o! hai ma copii! ce dracului? cum sa ramai insarcinata? pai de ce a fost inventat prezervativul?

| ildyko a răspuns:

Sunt multe siteuri despre metode de conceptie asa ca informati-va si doar dupa aceea face-ti sex

| marakarina a răspuns:

In cazul in care s-a spart sau a fost folosit incorect da exista sanse sa ramii insarcinata. fa un test de sarcina barza pe care il iiei de la farmacie.nu e scump. pentru mai multe intrebari poti sa imi trimiti mesaj privat

| georgy89 a răspuns:

Nu ramai, doar daca s-a spart prezervativul... bafta si ai grija de tine