| alissya a întrebat:

Pareri pls sad : m-am desp de el de doi ani aproape, din cauza ca relatia nu mergea bine, se stabilise o monotonie intre noi, din partea lui nepasare uneori, alteori nu mai imi acorda atentia necesara, si asa ne-am desp, si din cauzele astea si din cauza ca eu ma indragostisem de altcineva dar rel noastra era aproape -moarta-(sau cel putin asa credeam eu! au trecut 2 ani aproape, in prezent am o relatie pe care am inceput-o(la cateva luni dupa ce m-am desp de el). In tot acest timp am mai vb cu fostul, si bineinteles prima mea iubire.am vb cu el cand puteam, vag fara sa stie actualul(care e si acum)si tot timpul imi spunea ca din vina mea s-au intamplat toate, imi spunea ca ma iubeste si imi spune si in zi de azi, ma cauta, imi vorbeste, imi scrie ca ar da orice sa fie cu mine iar(si au trecut 2 ani de cand ne-am despartit sad -incep sa am regrete, tot timpul le-am avut, actuala mea relatie nu e ft stralucita, poate uneori mai rau, cateodata incep sa regret ca am ales drumul acesta, nu stiu ce e in capul meu.Fostul imi spune ca ca ma iubeste, e posibil ca dupa atata timp sa mai simta iubirea aia pentru mine, avand in vedere ca l-am ranit? sa isi mai doreasca sa imi fie alaturi sa imi spuna ca ar face orice doar sa fim impreuna deoarece (zicea el) ca eu nu am idee cat ma iubeste si ca intotdeauna m-a iubit.
Am suferit si cu actualul mult pentru ca tot timpul cand imi gresea am inchis ochii si simt ca daca se mai intampla asta nu mai rezist sad, si cu toate astea, simt ca nu il pot lasa nici pe el, nu mai stiu ce e in capul meu. E posibil sa iubesti doi baieti deodata? daca nu ce se intampla de fapt, ca eu nu mai stiu, de atata timp nu mai stiu ce sa fac. dau si fundita! multumesc, vreau sa imi spuneti ce credeti voi!

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

In 2 3 cuvinte simple. Tu ti la fostul tau iubit, regreti lucruri facute cu el dar ti si la actualul.Iti vin in minte intamplari din trecut plus cuvintele lui de acum, cuvintele lui care denota la fel un regret legat de trecut te fac sa iti pui o mie de intrebari.De ce nu lasi simturile sa decida pentru tine ar fi o intrebare de baza. Ce vrei tu acum, azi cand spui lucrurile astea fara prea multa judecata in cele mai mici detalii adica cine cum a gresit, cine cum a facut, cine de ce a facut etc. Tu ce vrei? Sti ce vrei? Nu te lua dupa cuvinte si nu te lua dupa simturi ireale.Omul cand iubeste nu greseste sa nu uiti asta, omul cand iubeste vrea ceva nu isi imagineaza ceva.Raspunsul e la tine, tu ce vrei? Bafta!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

1. Gresesti enorm ca inca mai pastrezi legatura cu fostul, d-aia esti si data peste cap, ca esti prinsa si in trecut si in prezent! Discutiile cu fostul trebuia sa le omori din faza.Ai ales o cale, o urmezi fara sa te uiti in urma...asa se face!

2. Tu nu iti iubesti fostul.ai si spus ca in perioada aia erai indragostita si de altul...Tring! Lucrurile nu mergeau intre voi.Tring again!

De ce sa rami in rahat? Ca sa puta?!

Din moment ce iti iubesti actualul, chiar daca aveti unele probleme (toate relatiile sunt asa draga, deci nu trebuie sa fugi mereu dupa altul), tu ar trebui sa ii dai inainte, sa lupti pentru el!

Daca alegi pe fostul, vei face exact aceiasi greseala din trecut, realizezi asta?! Adica iar te indragostesti de altul, renunti la ce ai ca ti se pare ca relatia nu merge.Asa ai facut atunci si uite unde ai ajuns.prinsa intre doi!

Plus ca mi se pare foarte urat ce ii faci actualului, inca mentinand legatura cu fostul, inselandu-l practic, ascultand vorbele de iubire ale altuia...

Normal ca iti vine sa il crezi pe fostul ca, cu el va fi mult mai bine, din moment ce nu iti poate demonstra ca s-a schimbat tu o sa-l crezi ca o fraiera.
App, te-ai gandit ca poate el doar isi bate joc de tine si vrea sa iti traga teapa cum i-ai facut chiar tu?! Ia in calcul si varianta asta ca nu se stie.
Si eu pot sa ma dau ingeras la telefon, si pe alta parte sa te urasc de moarte, sa iti vreau raul...

Pana la urma e alegerea ta!

| deea_6746 a răspuns:

Am fost si eu intr-o situatie similara.am avut o relatie de aproape noua ani si ne-am despartit, si eu am tinut legatura cu el ca si tine iar dupa aproape doi ani ne-am impacat si suntem fericiti! Dar nu as putea sa iti spun ce sa faci pentru ca doar voi stiti ce s-a intamplat si ce simititi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu