| Lore2010 a întrebat:

Part 2 Deci nu am mai avut relații sexuale de aproximativ 6 luni. Zilele trecut i-am spus sa întindă niște rufe el în timpul ala era pe laptop se uita la niște video-uri cu sonorul oprit. Si tot a început sa comenteze în timpul ce punea rufele la care eu m-am uitat sa vad la ce se uita pe Facebook de este el asa nervos. Majoritatea videoclipurilor la care s-a uitat era numai cu femei. Si de acolo a început iar cearta, dar când i-am spus prima oara l-am văzut ca a zâmbit. Si când a văzut el ca insist a început el cu poezia lui dintotdeauna ca lui ii sta capul la altceva ca dacă videoclipurile alea ii apar ce sa faca etc. Adevărul ca l-am jignit de multe ori l-am făcut labar dar m-am saturat. I-am spus ieri ca în timpul asta ce a făcut laba, mi-a răspuns ca normal. Mi-a spus ca se facă dacă eu sunt neatragatoare și ma uit la mine cum ma îmbrac. ( scriu aici referitor și la îmbrăcăminte. Eu sunt o persoana mai simpla chiar iubesc simplitatea la oricine. Dacă merg undeva da ma aranjez și eu ca tot omul dar când merg la munca nu simt nevoia sa ma îmbrac și haine frumoase sau la cumpărături). Încheierea mea este asa : Am devenit foarte frustrata din cauza lui îmi este foarte greu din cauza motivului ăstuia. El este cel mai în măsura sa îmi dea răspunsuri la situația asta. Dar nu ma pot baza ca ma minte sau îmi găsește mie alte motive sau tace și zice sa se gândește și îmi da răspuns. De aceea stau și ma gândesc de ce un bărbat poate sa facă lucrul acesta de ce ar sta cu o femeie asa. Dacă nu o iubește și nu dorește sa aibă nimic cu ea. Puteam sa o terminam demult doar putea sa îmi spună demult ce crede. I-am spus mereu ca poate vorbi cu mine. Chiar am vrut sa înțeleg sa ajungem la un numitor comun sa vad cum putem sa descurcam situația. Eu asta vreau sa înțeleg cum se poate comporta un bărbat asa știind ca persoana de lângă tine suferă e mai simplu sa o părăsești. Eu am impresia ca oamenii ca el se hrănesc din nefericirea altora. Credeți-mă chiar am vrut sa renunț de mult ori dar am sperat ca proasta ca se schimba da vorba aia,, Lupul își schimba parul da năravul ba" Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri. Dar ma simt foarte afectata de situația asta și am nevoie de ajutor.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De cet ori esti artagoasa si uracioasa, il indepartezi de tine tot mai mult si intr-o zi se va supara si te a parasi.
De ce nu incerci cu diplomatie si miere in glas sa-l apropii de tine, sa fii draguta cu el, fiindca barbatul il poti avea la degetul mic daca esti o femeie inteligenta si placuta, nu o cata rautacioasa.
Daca barbatul ala nu te mai iubeste, nu mai este atras de tine, nu te mai vrea, apai decideti frate sa va despartiti, ca fiecare sa fie liber si sa-si gasesca un alt partner mai bun, avand o alta sansa la fericire.

| mihai69 a răspuns:

E totuși timpul să puneți stop acestei "relații".

| dullcat a răspuns:

Ce va mai tine impreuna at this point? Aveti vreun tel comun, planuri de viitor? Scrie povestea si aici, vei primi sfaturi mult mai relevante decat pe TPU :

https://www.reddit.com/r/WomenRO/

| VoidEternal a răspuns:

Așa cum nici tu nu ai plecat, nici el nu a plecat. Te miri de ce nu a plecat, dar ești în aceeași situație. Dacă nici tu nu ești fericită și el nu încheie relația, vei sta așa la nesfârșit?

Nu știu ce aștepți.

| Madaxo97 a răspuns:

De ce mai sunteți inca împreună? Nu are niciun sens..in situația in care ai ajuns nu se mai poate face nimic, a murit dragostea, a murit tot, va pierdeți timpul amândoi unul lângă altul, vina e de partea la amândoi, nu da vina doar pe el.
1) de ce de 6 luni deloc sex? Puteai iniția tu dacă el nu
2) nu il pui sa întindă rufe, nu prea e treaba de bărbat, si nu ii dai ordine in general ca nu e frumos
3) nu il înjuri, jignești, foarte urât din partea ta, ce mai vrei de la el acum dupa ce l-ai făcut labar? Omul nu isi va mai reveni niciodată la dorința sexuală pentru tine după așa jignire
4) trebuie sa te aranjezi cat de cat si când stai pe acasă, nu ca la nuntă dar tot trebuie sa te îngrijești puțin sa nu stai cu parul într-un coc dezordonat si cu trening sau mai rău cu halat din ăla pe tine, sunt rochițe si pentru stat pe acasă, lejere, care mai lasă la vedere si pentru el cate ceva la corpul tau si i-ar putea trezi dorințawinking sau o pereche de colanți cu un top scurt
5) probabil nu te părăsește încă pentru ca așteaptă sa își găsească pe alta întâi si nu a găsit încă

| dullcat a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu e treaba de barbat? What? Suntem in 2024.Atat timp cat poarta haine e normal sa contribuie la tot ce tine de ele: fie spalat, fie calcat, intins la uscat sau impaturit pentru a le pune in dulap.Care sunt treburile de barbat? Schimbat becul si reparat chiuveta o data pe an?

| Madaxo97 a răspuns (pentru dullcat):

Sincer acum sunt anumite lucruri care e mai bine sa le facă femeia si altele bărbatul. Femeia si bărbatul nu vor fi niciodată egali, am înțeles si eu asta de curând, cand am văzut un video cu niște bărbați lucrând pe o sondă de extragerea petrolului in mijlocul oceanului si am realizat ca nu aș putea in vecii vecilor sa fac așa muncă periculoasa, sau aceia care lucrează pe nave de pescuit in marea nordului, la fel, un job foarte incomod, riscant si periculos, si cei din construcții la fel, nu aș putea sa fac ce fac ei. Anumite treburi sunt numai pentru bărbați si altele numai pentru femei, eu așa consider, ca mai ajuta si el din când in când la câte ceva casnic, asta e altă treabă, dar eu nu aș prefera sa ma pună pe mine bărbatul sa fac la betoane sau sa fac ceva muncă grea d.p.d.v. fizic, așa nu il pun nici pe el sa spele vase, rufe, de gătit mai găsește si al meu soț când are el chef, dar prefer sa o fac eu oricum ca îmi iese mai bine laughing de asta cred ca fiecare ar trebui sa își vadă de treburile lui, el nu se bagă peste curățenia mea si gătit, spălat(pentru ca mai rau ma încurcă sincer si nu imi place ca nu le face la fel de bine ca mine), si nici eu nu ma bag in treburile lui când mai face câte ceva prin curte sau in casă.

Acum la situația doamnei de aici, depinde, dacă amândoi lucrează sau nu, dacă au si copii de exemplu si sotia e foarte ocupata mai merge si el sa întindă niște rufe din când in când, asa e

| dullcat a răspuns (pentru Madaxo97):

Ok, dar nu toti barbatii din Romania lucreaza pe santier, in mine, pe platforme petroliere sau in alte domenii solicitante fizic.Am fost si eu pe santier de atatea ori, am pus mana la treaba, am vazut cum e, dar nu e problema mea, fiecare face in viata in functie de cat invata, pe langa alti factori.Adisa stresul si oboseala unui job care iti solicita mintea are relevanta doar 1/10 spre deosebire de stresul si oboseala de la un job predominant fizic, care are importanta 10/10? Cam asta dai tu de inteles.Munca e munca oricum ar fi.

Apoi, eu nu am intalnit astfel de cupluri din domenii atat de diferite, el sa munceasca pana crapa si doar sa vina acasa sa doarma, in timp ce ea are un post caldut si comod unde freaca menta.De obicei persoanele se aleg in functie de mediul in care provin.Cine munceste in fabrica va avea partener cam tot de pe acolo, avand cam aceleasi studii terminate, asadar munca va fi solicitanta in masura relativ egala.Am vazut destule exemple care vorbesc de la sine in familia mea.Deci asta inseamna ca acele femei nu ies de la fabrica si ajung acaasa, ci ajung la o alta slujba, pe cand barbatul ajunge acasa si se uita la tv, se relaxeaza, se joaca cu copilul, pe cand mama are de facut toate celelalte 20 de treburi specifice cu copilul si toate celelalte treburi specifice casei, chestii care nu sunt asa de relaxante precum joaca.

Cine sta la bloc face doar minimul de lucruri prin casa, adica reparat o chiuveta, o priza, schimbat ceva, montat ceva, lucruri care se fac doar de cateva ori pe an si pentru care se poate foarte bine si chema pe cineva.Pe cand toate treburile considerate/etichetate pana acum,, de femei'', se fac absolut zilnic, altfel se ajunge la cocina specifica pentru hoarders in casa.

Nu este nevoie sa se fofileasca barbatul roman, bun la toate meseriile, 4 ore pentru o priza si apoi sa zica ca gata, el si-a facut treaba in casa pentru urmatoarele 6 luni. Vorbesc din exemple concrete din realitate, din pacate.

Pentru o relatie sanatoasa este nevoie ca ambii sa isi aduca aportul in locuinta, nu ca el sa o ajute pe ea, ci sa contribuie. Ajutorul il da un copil mamei lui si atat.Adultii contribuie.Cine nu stie sa faca toate treburile casnice specifice unui adult functional nu se poate numi adult, ci e doar un alt copil mai mare in peisaj.Imi pare rau, eu rezonez cu primele comentarii de aici:

https://www.reddit.com/......eilor_din/

| Madaxo97 a răspuns (pentru dullcat):

Îți respect opinia, dar consider ca are relevanta oboseala si stresul fizic față de cel psihic, nu putem compara, de exemplu o femeie care a stat toată ziua la birou pe scaun sau lucrează de acasă si un bărbat care a stat toată ziua in picioare pe șantier sau într-o fabrica, care din ei să se apuce mai repede de treburile casnice oare, care e mai obosit dintre ei doi? Oricât de mare ar fi stresul psihic de la un job nu bate munca si efortul fizic, eu așa consider. Eu mai cunosc cupluri si așa, in care ea lucrează ca o doamnă si el job cu efort fizic.
La faza cu cei care stau la bloc cam ai dreptate, nu m-am gândit pentru ca eu stau la țară si aici e mereu ceva de făcut, laughing ca si treaba de bărbat ma refer, lemne de spart, iarbă de tuns si strâns, grădină de legume de udat și îngrijit, plus flori, animale de hrănit si curățenie, plus altele care se mai ivesc pe parcurs, oricum o parte din ele le mai fac si eu.
Dacă amândoi au aceleași tip de job si sunt la fel de ocupați, de acord sa facă amândoi treaba casnică in timpul liber, nu e nimeni servitorul nimănui până la urmă.

Referitor la soțul doamnei din postare, cam ai dreptate, ar putea sa faca si el ceva prin casă, are cam mult timp liber dacă isi permite sa fie dependent de masturbare, ar putea sa își mai ocupe timpul chiar si cu treburi casnice dacă nu cu altceva, sa mai lase laptopul, sa mai își distragă gândul de la masturbare happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru dullcat):

Am citit acum si comentariile de pe reddit, si eu pot sa spun ca rezonez cu ele 99%, singura excepție fiind când femeia e casnică si bărbatul muncește, atunci doar nu ar fi sa stea femeia toată ziua in pat si sa pună bărbatul la treaba cand vine de la job. Am uitat sa menționez ca si eu sunt casnică happy aș merge la muncă dar stau acasă cu copilul pentru ca nu am efectiv cu cine sa il las, doar nu ar fi când vine soțul meu de la muncă sa il mai pun sa spele si vase sau rufe, ar fi culmea laughing dar când ma voi angaja, logic ca ne vom împărți sarcinile in mod egal.
Doamna din postare nu a menționat dacă este sau nu casnică.

| Lore2010 explică (pentru Madaxo97):

Da. Si eu lucrez nu avem copii împreună. Mie una mi se pare normal ca și un bărbat sa ajute cu ce poate. Dar stai liniștită ca nu se omoară cu ajutatul

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lore2010):

În cazul asta chiar nu văd rostul sa mai stați împreună, sincer suna ca o închisoare viața pe care o duci alături de el. Cel mai bine fiecare pe drumul lui mai ales ca nu sunt copii la mijloc sa zici ca stai pentru copii, ce rost mai are sa stai, sex nu, treabă nu, atenție nu, iubire nu, adio si treci la următorul, nu s-au terminat bărbații de pe planeta.

| dullcat a răspuns (pentru Madaxo97):

Da, in acel caz, in mod clar, exceptia respectiva este de inteles, chiar si in cazul tau, iar daca ati stabilit de comun acord cum sa procedati astfel incat sa fie cel mai bine pentru voi si pentru bebe si nu exista resentimente, e grozav, asta inseamna o relatie/familie sanatoasa.Multumesc, apreciez, si eu iti respect opinia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris în altă întrebare că te-ai îngrășat vreo 10 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să spui și tu că vrei să primești răspunsuri de la femei măritate sau bărbați însurați.

| Lore2010 explică (pentru anonim_4396):

Dacă te referi la postarea mea. Ma gândeam ca poate a mai trecut cineva în situația asta și pana la urma a găsit o rezolvare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lore2010):

Vezi că la 1.72 înălțime și 80 kg arăți perfect și chiar foarte bine.