| Violente a întrebat:

Pe 31 octombrie am facut sex protejat cu prietena mea (nu s-a rupt prezervativul si nici nu am ejaculat in el) ultimele menstruatii fiind pe 2 sept si 3 octombrie deci nu ar fi fost in perioada fertila. Acum suntem in 4 si trebuia sa ii vina pe 3 si nu i-a venit plus ca nu simte nimic la sani ca inainte de orice menstra are doar crampele abdominale ca de inainte sa-i vina. Ea a facut baie doua zile cu apa rece deoarece a avut problema pe scara si dupa a avut o durere puternica jos. Chiar se poate sa fie vorba de sarcina? Atata timp cat ne-am protejat si totul a fost ca la carte?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, prezervativul protejeaza foarte bine (99, 7-99, 8%), deci o sarcina este extrem de putin probabila. Intarzierea este si ea mica, mai ales ca spui ca prietena ta nu se ingrijeste (apa se poate incalzi, facutul baie cu apa rece este doar bataie de joc la adresa propriei persoane). sa mai astepte si apoi, daca menstra intarzie 8 zile, sa faca test de sarcina si sa nearga la emdic. Nu cred ca e insarcinata, posibilitatea este extrem de mica

| Violente explică (pentru Brigaela):

Ok vă mulțumesc pentru ajutor.
Să înțeleg că susțineți faptul referitor la apa rece care a afectat implicit menstruația și a putut provoca o răceală a ovarelor sau chiar la burtă? happy

| Brigaela a răspuns (pentru Violente):

Doamne fereste de o raceala a ovarelor (anexita). daca s-a intamplat asa ceva, ar trebui vazuta imediat de un ginecolog si sa inceapa tratamentul (daca are dureri, scurgeri, etc). Anexita este principala cauza de sterilitate la femei si se trateaza infiorator de greu, iar eficienta tratamentului este destul de limitata (majoritatea femeilor cu un episod de anexita vor avea probleme mai mari sau mai mici toata viata). Eu sper sa fie doar o inflamatie minora data de ingrijirea necorespunzatoare.

| Violente explică (pentru Brigaela):

Aha, mulțumesc de informare big grin.
Cu aproximație cam la cată întarzie să se aștepte?
Sau cam ce întarziere este acceptată?
Sanii încep să se întărească ca înainte de menstruație dar nu dor deloc, mai are doar crampele ușoare care o anunță.

| Brigaela a răspuns (pentru Violente):

Este acceptata o intarziere de maxim 3-5 zile. Sindromul premenstrual nu inseamna nimic, poate fi, tot la fel de bine, semn de dereglare hormonala sau de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ati folosit prezervativul cum trebuie atunci nu are cum sa fie insrcinata.
Numai bine.

| Violente explică (pentru anonim_4396):

Păi da, am și spus.
Prezervativul a fost umplut cu apă după contactul sexual propriu-zis, nu era spart, era intact. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violente):

Deci nu ai de ce sa iti faci griji.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca spui ca ati facut sex protejat, i-a venit si mesntruatia e logic ca nu are cum sa fie insarcinata. Daca luna trecuta i-a venit pe data de 3 asta nu inseamna ca si luna aceasta ii vine la fel, trebuie sa invete sa-si calculeze cele 28 de zile. Daca a facut baie cu apa rece apoi imediat a inceput sa o doara in partea de jos inseamna ca a racit femeile in general sunt foarte sensile in zona aceea trebuie sa aiba mai multa grija de ea.

| Roxy_Roxana_1996_hxh7 a răspuns:

Nu stai linistit este doar o raceala la ovare deci este normal sa ii intarzie ciclul ar trebui sa mearga la doctor sa ii dedie niste pastile