| madalinagiulia a întrebat:

Pe data de 16 Iulie m am culcat cu iubitul meu, eu fiind virgina. M a dezvirginat cu prezervativ apoi nu a mai folosit. In următoarea săptămana am facut o din nou adica pe data de 23 Iulie tot asa la început cu prezervativ dar nu si a dat drumul in mine, nu am un ciclu regulat iar luna trecută mi a venit pe 27. Acum este 2 si nu mi a venit, ar trebui sa imi fac probleme? Nu imi doresc un copil dar mi a întârziat deja 5 zile. Este normal?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai sex fara prezervativ, da, sunt si sanse sa ramai insarcinata.
Cum poti stii ca ti-a intarziat 5 zile, daca tu nu ai ciclul regulat?

| madalinagiulia explică (pentru Violleta2022):

Fata de luna trecuta ma refeream.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru madalinagiulia):

Nu te poti ghida si nici sa te raportezi la ciclurile avute pana in prezent. Ciclul menstrual actual poate avea un numar de zile complet diferit de cele avute, sa aiba un numar de zile dublu imposibil de anticipat. Probabil ca sexul a avut loc in afara perioadei fertile insa pe aceasta baza nu poti sti/determina momentul ovulatiei si implicit al menstruatiei. Arfi indicat sa folosesti o perioada de cateva luni ori pastilele AC prescrise de un medic ginecolog, ori inelul intravaginal in vederea reglarii ciclului la unul mereu fix de 28 de zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este unul neregulat, rezulta ca nu se poate stabili sau calcula in ce moment se produce ovulatia deci nici in ce zile sau perioada ai fost fertila. Intr-un astfel de caz ovulatia se poate produce in orice moment al ciclului, astfel ca posibilitatea de a ramane insarcinata exista si formarea unei sarcini depinde in primul rand de capacitatea iubitului tau de a reusi sa-si controleze la perfectie ejacularea. Nimeni nu poate sti/ghici cat este de experimentat partenerul tau de sex si in ce masura este capabil sa isi coordoneze, controleze si sa regleze in mod perfect procesul de ejaculare. Doar cu un partener foarte experimentat poti intretine contacte sexuale neprotejate in cazul in care ai un ciclu neregulat si nu iti doresti un copil, fiindca in caz contrar formarea unei sarcini devine practic inerenta, aproape sigura dupa un anumit timp. Neinceperea menstruatiei poate fi provocata DOAR de 2 lucruri si anume; o dereglare hormonala si atunci se produce/apare intarzierea, SAU de existenta unei sarcini. Nu exista alte motive. Incepand cu data de 3 august ai putea solicita sa ti se efectueze in cadrul unui laborator de analize medicale un test de sarcina in vederea depistarii hormonului de sarcina hCG pe baza unei analize de sange. Este singura mrtoda extrem de precisa care iti poate oferi un raspuns cert, corect. Multa sanatate!

| madalinagiulia explică (pentru corbulalbrosu):

Nici acum nu mi-a venit, iar de cand am avut contact sexual secretia vaginala nu mai este transparenta ci galbena usor verzuie, e normal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru madalinagiulia):

Secretiile galben-verzuie sunt de la infectii cu transmitere sexuala, posibil tricomonaza, posibil altceva. Se impune un examen citologic, recoltandu-se secretie din vagin! Atentie, a nu se avea contact sexual cu 3 zile inainte de recoltare a secretia vaginale si nici spalaturi interne.

Citeste aici:
http://www.garbo.ro/......ina-4.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal deoarece tu nu ai facut sex pana acum, iar sexul are si el niste urmari normale. Deci n-ai de ce sa-ti faci griji, mai ales pentru o eventuala sarcina. Voi chiar nu stiti ca doar atunci cand tot penisul penetreaza vaginul si ejaculeaza in el poti ramane insarcinata? Si nici macar atunci nu e sigur laughing

| ambicio a răspuns:

Poți să îți faci mari griji, ai un risc mare să ai un copilaș. Să îl crești sănătoasă! Întreținerea unui act sexual necesita responsabilitate, cu sau fără prezervativ. Dacă iubitul tău este inconștient la riscurile la care te-a predispus, imi pare rău pentru tine sad

| Biu009 a răspuns:

Data viitoare foloseste prezervativul pe tot parcursul actului sexual. De ce ai folosi prezervativ doar la inceput? Nu are nicio logica