| riordache a întrebat:

Pe data de 6 octombrie am avut ciclu menstrual. Am inceput tratament cu anticonceptionale de atunci, prima zi a cm ( 6 oct). Folosesc logest, asa cum mi-a prescris acum 2 ani medicul. Intrebarea mea este, cand ma pot simti in siguranta cu ele? Dupa cat timp pot fi sigura ca facand sex nu raman gravida? O alta intrebare ar fi: dat fiind faptul ca incepand tratament cu anticonceptionale se schimba data ovulatiei si tot. cum imi mai calculez acum perioada fertila si perioada cand e ok sa faci sex?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce le-ai început în PRIMA zi de menstruaţie, efectul contraceptiv intervine din ACEA zi!

Deci, DEJA poţi face sex cu ejaculare intravaginală FĂRĂ riscul de a rămâne însărcinată!

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI LOGEST

Utilizaţi întotdeauna Logest exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigură.

• Când şi cum trebuie să luaţi drajeurile?

Blisterul de Logest conţine 21 drajeuri. Pe fiecare blister este marcată în dreptul fiecărui drajeu ziua săptămânii în care acesta trebuie luat. Luaţi drajeul în fiecare zi aproximativ la aceeaşi oră, cu o cantitate suficientă de lichid, dacă este necesar. Respectaţi sensul indicat prin săgeţi până când luaţi toate cele 21 drajeuri. În următoarele 7 zile nu luaţi nici un drajeu. Sângerarea menstruală trebuie să apară în aceste 7 zile (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta apare la 2-3 zile după ce aţi luat ultimul drajeu Logest. În a opta zi luaţi primul drajeu Logest dintr-un blister nou chiar dacă sângerarea menstruală continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe mereu un blister nou în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, sângerarea de întrerupere va debuta aproximativ în aceeaşi zi, în fiecare lună.

• Începerea primului blister de Logest

Dacă în luna trecută nu aţi utilizat contraceptive hormonale

Începeţi să luaţi Logest în prima zi a ciclului menstrual, adică în prima zi a sângerării menstruale.

Luaţi drajeul în dreptul căruia este marcată ziua corespunzătoare a săptămânii. De exemplu, dacă

sângerarea menstruală debutează într-o zi de Vineri, luaţi drajeul marcat cu Vineri (Vi). Apoi urmaţi

respectaţi zilele conform marcajului. Logest va începe să acţioneze imediat, nu este necesar să utilizaţi

o metodă contraceptivă suplimentară.

Puteţi începe, de asemenea, în intervalul dintre zilele 2-5 ale ciclului dumneavoastră menstrual, dar in

acest caz trebuie să utilizaţi, de asemenea, o metodă contraceptivă suplimentară (de barieră) în primele

7 zile ale administrării drajeurilor în timpul primului ciclu menstrual." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......OGEST.aspx

ATENŢIE :
NU trebuia să iei AC care ţi-au fost prescrise acum 2 ani!

Era NECESAR să faci ACUM un control la medicul ginecolog pentru evaluarea actuală a stării de sănătate şi pentru a-ţi prescrie un AC adecvat acesteia!

Este NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

Toate cele bune.