| LoveForYou000 a întrebat:

Pe la ce varsta ar fi normal sa ai o relatie?
Adica eu am in clasa niste fete care chiar daca au 12 ani au un iubit.
Tatal meu zice ca la 16 ma va lasa sa am un iubit.
Voi la ce varsta credeti ca ar fi normal sa ai o relatie?

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

12 ani e cam putin ca sa ai un iubit. nu stiu ce fac ele cu ei si despre ce vorbesc, probabil teza de la mate, dar e prea devreme.

in primul rand dezvoltarea fizica care incepe la varsta asta le da suficiente batai de cap incat sa nu mai stie nimic de ele, d-apoi sa poata avea grija de o relatie. in plus abia pe la 16 ani incepe sa se dezvolte psihicul si adolescentul sa-si creeze personalitatea, sa-si largeasca aria vocabularului si sa inceapa sa lucreze cu argumente logice. pana la acea varsta sunteti incontinuare copii, si cand zic asta ma refer din nou la dezvoltarea psihica si intelectuala care sa va permita sa puteti avea rationamente logice si gandire individual. iar la 16 ani abia incepe acest proces si nu te gandi ca el se dezvolta peste noapte. pana atunci insa, nu faceti altceva decat sa copiati comportamente si sa preluati principiile altora.cum sa aveti o relatie? cu ce?

sfatul meu este sa astepti pana ai sa incepi sa gandesti tu pentru tine si pana sa incepi sa ai propriile rationamente, nu sa fii prostita de vreun adolescent in care fierb hormonii.

6 răspunsuri:
| Thextruexme a răspuns:

Dupa 15 banuiesc eu poti spune ca ai avut o relatie frumoasa pentru ca fetele de la tine din clasa isi pierd copilaria pentru lucruri care nu li se potrivesc si ori cum nu le ajuta.Nu trebuie sa te uiti la restul si sa asculti ce zic altii daca vine ..vine (si nu vine la 12 ani)Noroc.

| AikkoxD a răspuns:

Prieten poţi să ai şi mai devreme (plimbări, vă ţineţi de mână, pupat, doar atât). Iubit mai târziu, după 15-16 ani.

| Cristiann25 a răspuns:

Sper ca tatal tau nu este un om de ala ramas pe vremea comunismului dar in aceasta privinta sunt de acord cu el.Ce sa faca o fata la 12 ani cu un iubit?
Aaa da are ce sa faca, sa-i distraga atentia total de la scoala. Puneti mana si invata, intra la un liceu bun si apoi o sa-ti gasesti si un iubit! Asculta de tatal tau ca iti vrea binele! Te pup!

| GummitsaxXx a răspuns:

Heii. Uite. Eu am 13 asa ca. Te inteleg. Tatalui tau ii este frica sa. Nu iti ia inocenta pe care o ai... Pana la urma in ziua de azi. Orice mucos de cls 4a au cate un iubit/a..Asa ca nu este chiar ceva iesit din comun. Un prieten sau iubit cum vrei sa o iei..Este bun daca stii sa ti-l alegi. Si sa ai grija sa nu doreasca mai mult de la tine daca ma intelegi. Tu inca esti in crestere si. Un prieten grijuliu care sa tina la tine. E bine. Dar trebuie sa te ti si de carte... Nu sunt de acord cu cei care zic "Lasa baietii si tinete de carte" Daca te tine le pooti avea pe aman2. Noroc printeso si ai grija ce facii happy :*

| irina20 a răspuns:

! 6 ani e varsta ideala pentru a te indragosti si a face ceva in aceasta privinta. Asculta-l pe tatal tau, nu te grabi, ai o viata pentru relatii.Asteapta sa te indragostesti.
Fetele de 12 ani care au un iubit, vor deveni in timp iubitele tuturor baietilor...Nu vor fi respectate pentru simplu fapt ca la 12-13 ani au avut un iubit, si la 13-14 au avut un copil.

| AliGab a răspuns:

Nu-i graba sa ai un iubit. Asculta ce spun parintii tai ca stiu ce spun si ca ei iti vor tot binele din lume. Nu lua in seara fetele "cool"