| Emeraude a întrebat:

Pentru cei care ati luat de la capat o relatie incheiata prost : nu ati ramas cu regrete, cu reprosuri pentru partener, ati reusit sa mergeti mai departe si sa stergeti cu buretele, macar partial, perioada in care ati fost despartiti, nu ati avut o oarecare reticenta, macar la inceput? Va intreb pentru ca iubitul meu s-a reintors la mine (e lunga povestea... ). M-a sunat in dupa-amiaza asta spunandu-mi ca e in tara si vrea sa-mi vorbeasca, m-a invitat la o cafea ( culmea, el nu bea cafealaughing ), mi-a marturisit ca si-a dat seama ca ii este greu fara mine si ca ma iubeste mai mult decat credea, a fost atat de convingator incat sa ma faca sa cred ca nu a avut niciun fel de relatie in timpul astalaughing, etc, repetand obsesiv ca vrea s-o luam de la capat. Eu recunosc, il iubesc, n-am incetat niciodata s-o fac, dar simt ca nu mai pot avea aceeasi incredere in el, ca nu ar mai fi la fel, ca m-as impiedica mereu de faptul ca m-a parasit pentru a se distra practic, pentru niste principii de-ale lui, ca m-a lasat asa de usor, aparent fara nicio remuscare.Nu cred ca pot trece peste, desi as vrea. Nu stiu ce sa fac, mi-a stricat toata ziua intamplarea asta, nu vreau sa gresesc, sa creada ca poate oricand sa plece si sa se reintoarca la mine, fara ca eu sa ripostez, si totusi...
Voi cum ati proceda, niste pareri ar fi folositoare, cel putin mi-ar ridica moralul happy.
Multumesc, m-as bucura sa nu citesc raspunsuri inutile!happy

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Poţi trece peste, asta e sigur. Aşa sunt sentimentele la început dar cu timpul înveţi să treci peste asta, îţi mai aduci aminte, uiţi şi încet încet se şterge. E normală îndoiala asta a ta. Ce te sfătuiesc e să vorbeşti cu el acum şi să-i spui tot ce te-a deranjat atunci. Spune-i reproşurile alea pentru ca mâine să începeţi o altă pagină, una nouă. Dacă ai să trăieşti în trecut nu-ţi va fi bine. Spune-i reproşurile alea. Pentru că în timp vei aduna mai multe şi când ai să le spui pe toate o dată te va durea şi pe tine şi pe el de 10 ori mai mult! Baftă!

| Emeraude explică:

Multumesc @Gânduri albe, i-am spus tot ce aveam de spus, nu aveam de gand sa tin tot in mine si sa trec peste chiar atat de usor. Sunt o persoana orgolioasa, e un mare defect de-al meu, din cauza asta am pierdut multe in viata, as vrea sa il calc macar o data in picioare, dar mi-e teama ca mai apoi sa nu-mi dau seama ca am gresit.

| Emeraude explică:

@Cori : merci, mult succes si tie, sper ca macar in cazul tau sa-ti fie mai usor in luarea unei decizii happy!

| Cori_7775 a răspuns:

Si eu sunt pe cale sa o iau de la cap, nu sunt sigura, dar o sa imi ascult inima. Gandeste-te ca din cauza altuia exista posibilitatea sa suferi celputin tot atat cat ai suferit dupa acesta, si in plus ai avantajul ca il mai iubesti inca. Parerea mea e ca ar trebui sa clarificati totul si daca veti ajunge la concluzia ca merita sa o luati de la capat, nu ezita, fa-o.