| PrettyMe a întrebat:

Pentru voi conteaza ca iubitul vostru sa stie sa vorbeasca corect gramatical, sa fie absolvent al unei facultati, sa stie cateva limbi straine, sa fi citit la viata lui cateva carti...pe scurt o persoana cu o bogata cultura generala sau nu conteaza acest lucru, mai importanta fiind iubirea? astept pareri dar sa fie argumentate

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru mine conteaza foarte mult. Am observat ca o facultate, detinerea unei culturi generale vaste, mii de carti citite iti deschid mintea, te schimba dramatic, te fac un om mai bun si mai intelept. Nu m-as putea indragosti de un om care nu a avut mintea, puterea si vointa sa fie un om complet, cult, pregatit in multe domenii, cu studii ample. Atunci ce a facut el in viata, in adolescenta? Si eu am lucrat de tanara si stiu ca munca si invatatura nu sunt in opozitie. Pana la urma, trebuie sa-mi aleg un partener cat mai bun, nu pleava societatii, nu?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pentru mine ca mascul, da, contează. De ce? Pentru că inteligenţa se dobândeşte, printre altele, şi prin pregătire şcolară (e drept că o mare parte a inteligenţei este genetică dar inteligenţa necultivată valorează fix pixu').
Aşa că, da! Pentru mine contează pentru că dacă o vreau pentru o relaţie lungă nu vreau să ajungem la momente ciudate de genul: "Ăăăhh... ş-acu' ci mai zâcim?".
Salut.

| Razvan a răspuns:

Conteaza ca atunci cand deschid subiectul despre Che Guevara sa nu imi spuna ca e un lant de articole sportive din SUA

| Anca a răspuns:

Iubitul meu trebuie obligatoriu sa aiba facultate, sa vorbeasca corect gramatical, sa aiba ceva cultura generala, sa vorbeasca cel putin engleza pe langa limba lui nativa.
Nu ma intereseaza cate carti a citit. E suficient sa le fi citit pe alea de la facultate. Iubirea nu-i de ajuns. Cel putin nu in cazul meu!

| NickiMinaj a răspuns:

Da laughing Conteaza, pentru ca altfel niciodata nu s-ar califica de la amic la iubit.

| shtephie a răspuns:

Conteaza mult aceste lucruri la ambii parteneri cat si iubirea :X

| justmeesb a răspuns:

Buna seara, pentru mine conteaza sa fie o un tip cu care sa am ce discuta tot timpul si asta inseamna sa fie cat de cat citit dar nu neaparat la modul ca trebuie sa-mi arate mie diplomele de licenta, ma prind imediat "la cat e ceasul", unii poate nu recunosc dar o scoala mai inalta facuta asa cum trebuie, nu pe bani sau altele te mai deschid in ceea ce priveste perceptiile, oamenii de acelasi nivel au cam aceleasi obiective si sincer nu poti sa te afisezi cu unu care oricat de frumos e cand deschide gura de bagi in pamant de rusine, exclus vorbitorii cu greseli gramaticale.pa pa

Răspuns utilizator avertizat
| BlackAngel23 a răspuns:

Nu doar si eu ma mai incurc cand vblaughing

| Mike_7143 a răspuns:

Sunt curios de raspunsul tau la intrebarea ta. Ne spui si noua?

| Mike_7143 a răspuns:

Felicitari! Insa, dupa ce ti s-a intamplat, nu cred ca mai era nevoie de intrebarea asta...winking

| deea_5723 a răspuns:

Partea cu cateva limbile straine nu neaparat...in rest da. Mi-as dori sa am ce discuta cu persoana respectiva, sa am ce invata de la el.Nu mi-as dori un baiat care sa aiba ca scop in viata sa ajunga reprezentantul echipei lui de santier.batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da in mare parte conteaza cel putin pentru mine, sa stie sa scrie corect gramatical si sa aiba macar 12 clase terminate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu tine de foame si nici de sete asa ca nu mai crede ca daca iubesti pe cineva, nu o sa te certi cu el si da conteaza in mare parte pregatirea fiecaruia, o fata cu facultate nu o sa se inteleaga niciodata cu un baiat cu 8 calse si invers pentru ca si liceul facut si facultatea te mai maturizeaza putin.La 12-18 ani nu o sa te intereseze pregatirea cuiva dar dupa 18 ani fi convinsa ca dawinking ...fiecare vrea sa se mandreasca cu ce are langa elwinking din toate punctele de vedere.

| PrettyMe explică:

@mike, am pus intrebarea aceasta tocmai datorita faptului ca pentru mine conteaza destul de mult acest aspect, mereu am fost de parere ca o fata/femeie trebuie sa invete de la baiat/barbat, sa simta ca dupa fiecare discutie oricat de banala ar parea a crescut, a invatat lucruri noi...sa poarte o discutie cu el doar de dragul de a-l auzi vorbind, sa converseze pe diverse teme, sa se contrazica.am avut parte de un incident cu un baiat, pe atunci eram impreuna si pot spune ca motivul principal pentru care ne-am despartit a fost acesta, traiam in doua lumi total diferite, el terminase 12 clase insa cu o medie destul de mica, lucra undeva in strainatate, nu avea nicio legatura cu cartile, nu il interesa arta, istoria, ii placeau manelele, eu in schimb eram concentrata sa acumulez tot mai multe cunostinte, eram doua persoane care nu aveau prea multe lucruri in comun dar totusi...in urma unui incident de care am avut parte de fata cu cateva persoane am decis sa ne despartim, a fost rugat sa-si dea cu parerea pe o anumita tema insa atunci cand a deschis gura, ar fi fost bine daca nu ar fi facut-o, a fost un moment jenant din viata mea si de aceea am hotarat sa va intreb si pe voi ce parere aveti