| mikutsa a întrebat:

Pilula de a 2 zi poti sa o iei la orice varsta si fara sa te duci la ginecolog?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. este o bomba cu hormoni, care se ia numai dupa consult ginecologic atent si numai daca este foarte foarte important. Fiindca are practic intotdeauna efecte adverse redutabile, mai ales pe termen lung. Este interzisa complet la minore (se ia in general numai dupa varsta de 20 de ani), se ia la intervale de minim 6 luni (mai nou de 8 luni) si nu mai mult de 4 ori intr-o viata.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E bine sa iti dea doctorul acordul.De varsta nu stiu, il intrebi tot pe el!

| Derye a răspuns:

Nu. Mergi la ginecolog, daca iti prescrie el, atunci iei.

| Derye a răspuns:

Ma, de luat poti sa iei oricand. La cum e tara asta, iti da pilula fara prescriptie.
Dar e bine sa il intrebi pe el. Asa cum anumite medicamente usoare au efecte adverse, de ce crezi ca o bomba cu hormoni menita sa omoare un copil, nu ar avea?
Mergi un adult (adult, nu neaparat din familie) de mana la ginecolog sa-ti prescrie el ce sa iei, ca sa micsorezi riscurile. Si mergi cat mai repede.

| Daiana_1431 a răspuns:

Posibil si asta. O prietena de-a mea a luat si nu a avut nicio reactie de la ele. Dar pentru linistea ta. mai bine te duci.

| lalala0001 a răspuns:

Da. Poti.
Te duci la farmacie si ceri pilula de a doua zi.
De fapt sunt doua pastile din cate imi amintesc thinking
Important e sa iei pilula in termen de 120 ore de contactul sexual.
Eficienta maxima are desigur daca iei pilula chiar a doua zi.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa mai bati drumu pana la medic. Te duci iei de la farmacie, costa in jur de 50ron daca nu si mai mult. Sunt 2 pastilute. Primul comprimat in primele 72h si al doilea la 12h dupa primul. Sansele sa ramai insarcinata sunt de 2%. Se numeste Postinor 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ update: vezi ca se recomanda a se lua de 2x MAX./AN. Sub 16 ani nu e indicat.