| Asdfg123n a întrebat:

Poate ramane insarcinata daca prezervativul a fost patat putin cu lichid preejaculator si insoti de putina sperma
Tin sa mentionez ca s-a intamplat prima zi dupa menstruatie. Sunt incepator cu astea, vreau sa mi explice si mie cineva cum sta treaba cu astea. Daca este adevarata metoda calendarului? Care este perioada de ovulatie?
Ajuta ti ma si pe mine cu niste sfaturi pe viitor si explicati mi treaba asta cu imediat dupa menstruatie. Va rog frumos, sunt ingrijorat.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se forma o sarcina si de a ramane insarcinata in urma unui contact sexuale atat neprotejate cat si protejat dar ''cu probleme'' care este intretinut IN TIMPUL zilelor de sangerare menstruala sau a zilelor imediat urmatoare, se poate produce numai in cazul in care ciclul menstrual este ORI : 1. ) extrem de DEREGLAT si/sau NEREGULAT, ORI : 2.) in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT dar are lungimea de 21 sau 22 zile insa cu conditia obligatorie ca sperma sa fie ejaculata IN vagin. Doar in cele 2 situati precizate, OVULUL este eliberat din foliculul ovarian cel mai devreme in a 7-a sau a 8-a zi a unor astfel de CICLURI MENSTRUALE si in consecinta PERIOADA FERTILA incepe din a 3-a sau din a 4-a zi a respectivului CICLU adica inca din timpul zilelor de menstruatie. Insa acest scenariu este POSIBIL si VALABIL numai in cazul in care este vorba de cele mai scurte cicluri menstruale posibile d.p.d.v. medical, adica cele de 21 sau de 22 de zile. De asemenea producerea unei ovulatii atat de devreme adica incepand cu a 7-a zi a unui ciclului menstrual se poate produce doar in cazul in care exista dereglari hormonale deosebit de intense. Insa in cazul prezentat in aceasta intrebare, formarea unei sarcini poate fi apreciata ca fiind aproape IMPOSIBILA adica in proportie de peste 99%, atat din cauza momentului in care a fost intretinut sexul amintit, cat si datorita faptului ca NU este sigur daca a ajuns sperma in vagin. Cele 4-6 zile ale perioadei fertile situate inaintea zilei de ovulatie in cazul unui ciclu menstrual de 28-30 de zile lungime, se suprapun peste zilele a 10/11, 12, 13, 14, 15, 16/17 -a a ciclului, numarate incepand cu prima zi de menstruatie. Multa sanatate!