| DeeaDiDi123 a întrebat:

Poate un om de exemplu sub 40-45 ani sa renunțe total la sex și masturbare?
Și dacă ar face-o care ar fi consecințele?

24 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sigur ca poate,devine ascet.
Refuza sa-si mai elibereze energia sexuala si o canalizeaza diferit,o transforma in altceva,daca stai sa te gandesti, marii intelepti au dus o viata foarte rupta de cele pamantesti in general.
Pe de alta parte, cainii si pisicile, ca sa nu se mai inmulteasaca, sunt sterilizati.Si devin brusc mult mai calmi si mai cuminti, de parca si-ar pierde interesul pentru cele din jur.

| mgtow a răspuns:

Depinde de libidoul lui, daca nu simte nevoia se lasa de activitate. Consecinte, depresie, frustrare.

| wildthing a răspuns:

Nu sunt medic, ca sa pot da un raspuns documentat, dar de exemplu eu, daca trece o anumita perioada si nu ejaculez (sex/masturbare) devin un pachet de nervi.

| stef87 a răspuns:

Cu riscu de a fi facut din nou psihopat sau cu cnu stiu ce probleme de catre unu' "doctor...", voi spune din nou ca o viata activa reduce apelarea la masturbare. Ce sa mai spunem de situatiile de super stres cand nu iti mai arde de niciun sex?

Si aici sa inteleg ca multi fac aceeasi gafa exact ca alcoolici, fumatorii si drogatii: "aaa, gata tata!, o frec si trece!" Trece canci! Problema tot acolo e, poate mai rau, ca ti-e ti-a ars de altceva, stresul tot ala o sa fie pana la urma, doar ca ai facut o pauza.

Poate ca e un pic cam devreme sa gandeasca un om atat de agresiv, sa renunte complet la o asa varsta. Dar pe masura ce inaintam pofta scade, performanta scade, prioritatile sunt altele, problemele sunt altele. Era si o vorba: f nu f, vremea penisului trece.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu poate pentru ca este o nevoie fundamentala pentru dezvoltarea creierului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bărbat sau femeie, că nu e exact la fel. Așa sunt oamenii creați de la natură, să aibă viață sexuală. Lipsa ei totală poate crea pertubări ale sănătății, dar aceasta nu este o regulă fixă și exactă.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Posibil; dar ce rost ar avea?!?

| doctorandus a răspuns:

Eu sincer nu m-aș lua după unul care lasă să se înțeleagă că el consumă anabolice. Sau poate e semianalfabet.

| Mosotti a răspuns:

N-ar fi nici o consecinta negativa daca renunta, doar ca nu vad de ce ar renunta? De ce ar renunta la o placere?

| relian a răspuns:

Vrei sa te lasi de jobul asta si nu stii cum o sa fi? laughing Sexul si alte sentimente, nu le poti tu controla, te controleaza ele pe tine.Sa nu faci sex poate mai merge sa te abtii,mai ales daca nu prea gasesti partener laughing daca sunt care iti plac si se invirt pe linga tine nu stiu daca te poti obtine.
Consecintele care ar fi? Ai deveni nervoasa,asta stiu de la femei, de barbati nu am intrebat, dar banui ca nu orea ai o dispozitie cine stie ce.
Insa lipsa activitatii sexuale na omorat pe nimeni, asta din cate am citit, ori auzit.
Unia bat gardurile vad, auzi tu un barbat trebuie neaparat sa ejaculeze de 3 ori ope saptamana, astfel e de jale laughing
Dar pe la scoala banui ca na trecut, ori sa citeasca cei cu ejacularea, el nu stie ca sperma se elimian si singura, fara ca barbatu sa stie, dar na unia stiu doara ce aud de la radio santuri.

| Wr3nch a răspuns:

Orice om de orice varsa poate, dar e nesanatos. La barbati de exemplu e recomandat sa ejaculezi de 3 ori pe saptamana ca sa scazi sansele de a avea probleme la prostata.

| Goete a răspuns:

Un om, barbat sau femeie?

| Marius22222222222 a răspuns:

Sincer?

| Seba2013 a răspuns:

Numai daca citeste literatura crestina si contempla lucrurile divine poate. Ca daca se uita la hollywood incep sa se comporte materialist si vorbesca fara lumina. Si daca ar face-o ar avea stima de sine si nu ar mai avea nevoie sa isi contempleze organele cu placebo(ca dupa aceea da sau da trebuie sa se preocupe de corpul lor). Nu de una alta, dar am dat o cautare rapida si aparea la statistica ca 98% sufera agresiuni de tipul asta. Eu prefer sa am demnitate si respect cu corpul meu, prefer mai mult un spa si o mancare calda, pentru ca sunt anabolice si ma inverzesc. Insa fiii darwinisti nu stiu daca pot sa aiba autonomie si libertate, pentru ca modelele lor sunt in asa fel facute ca sa ii determine, fara sa devina dependenti sau sa dezvolte tolerante. Ei cred in SELECTIA NATURALA care ii invata ca sunt animale daunatoare, insa eu cred in DESIGNUL INTELIGENT care ma invata ca sunt un om cu asemanare divina. Asa ca am gratitudine pentru aceasta asemanare si mi-o recunosc si ma identific cu ea. Nu fug de mine si nu ma mint cu sfaturi materiale care nu recunosc spiritualul.

Eu ma reconciliez cu logosul in care nu exista pacat ci doar armonie si perfectiune. Si asa ma purific si nu dau un pas fara lumina ci totul o determin si supun ei. Iar consecintele sunt astea, ca m-am imbracat cu Iisus si sunt demn de El.

24. Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.
25. Că cine va voi să-şi scape sufletul îl va pierde; iar cine îşi va pierde sufletul pentru Mine îl va afla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar ajunge ca Dincă laughing

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Sunt doua tipuri de persoane :
1) cele care recunosc ca se masturbează.
2) cele care nu recunosc ca se masturbează.
Nimeni nu se poate abține la nesfârșit. Poate cu chiloți de tabla laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Daz01 a răspuns:

Dacă dorința de a face sex nu era importantă pentru noi, atunci de ce am mai avea-o? Teoretic poți face cam orice, mai ales când vine vorba de abstinență. Dar de ce ai face asta? Nu cred că sexul este direct proporțional cu inteligența sau înțelepciunea, este doar o nevoie firească a corpului și a creierului.

| orailibrail a răspuns:

Personal nu cred ca poate.
Este ceva fff profund. În natura umana.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru orailibrail):

Chestia cu "nu simte nevoia" tine de psihic si fizic. Daca ai impresia ca "nu simti" nici o nevoie de sex, atunci ai probleme.

| shookdazed a răspuns:

Daca vrea si are vointa da, despre consecinte nu stiu deoarece nu am facut pana acum...

| covridong a răspuns:

Buna seara AndreaDeeiT
Din propria experienta, parerea unui barbat, iti pot spune ca se poate, si sunt cu mult mai tanar de 40 de ani.
Evident, varsta isi poate spune cuvantul asupra hormonilor, insa schimbarea vine mai mult din psihic.
Nu am renuntat complet, fiindca nu doresc, insa se poate.
Consecinte pot fi, banuiesc, medicale, nu sunt expert, nu ma pricep.
Si pe plan psihic, atata timp cat esti impacat cu acest gand, de a renunta, si iti doresti sa renunti la placerile carnale si sa urmezi calea Donului, nu vor fi probleme.
Sanatate multa!

| mistersigroaza a răspuns:

Hei

Eu unul categoric n-aș putea

Sigur că se poate și sunt convins că sunt oameni care fac asta

În opinia mea cei care practică yoga de exemplu sau sunt călugări in temple și reușesc să își găsească exuberanța vieții în interiorul lorz reușesc

Probabil consecințele ar fi blue balls și erecții dese, in cele mai neașteptate momente