| Anamaria_3702 a întrebat:

Poi sa va spun.Consider ca traiesc o poveste frumoasa de dragoste intre doi adolescenti, si anume eu care am 18 anisori si prietenul meu aproape 20.Ne cunoastem de 5 luni.Parintii mei nu sunt de acord cu el, si mi-au spus si motivele: primul motiv este ca el sta la tara, la 20 de km de oras, si sta la casa, considera asta o rusinesad, al doilea motiv este ca el nu a reusit sa ia bacul anul astasad, dar a spus ca va mai incerca sa-l dea pana il va lua, il considera prost pentru ca a terminat la un liceu mai prost, in al treilea rand mi-au mai spus ca nu e destul de frumos.Parintii mei incearca sa-mi bage pe gat un baiat, pe care l-am iubit si de care eram indragostita foarte tare pana sa-l cunosc pe actualul prieten pentru ca este la o facultate buna, pentru ca ei il cunosc de cand eram noi mici, noi fiind vecini de bloc( eu si baiatul pe care il prefera parintii mei). Mama a zis ca va sta de vorba cu vecinul sa-l intrebe ce parere are despre mine si daca vede in mine o posibila si viitoare prietena... Mie nu -mi displace ideea, dar mi se rupe sufletul cand ma gandesc la prietenul meu. e o harababura in capul meu pentru ca nu mai stiu la cine tin mai mult si pe cine dintre cei doi baieti, iubesc cu adevarat. Pot sa spun ca daca vecinul, spre deosebire de actualul prieten cred ca ar avea mai multa grija de mine pentru ca imi cunoaste parintii, dar si parintii nostri intre ei se cunosc. Dar si la prietenul meu tin foarte mult, am palns o zi intreaga pentru ca nu stiu ce sa mai fac, i-as vrea pe amandoi in acelasi timp.Simt ca prietenul meu ma iubeste, si desi suntem de 5 luni jumate impreuna nu mi-a cerut sa facem ceva. dar pentru ca nu a luat bacul si desi are o strae materiala buna, dar sta la casa, undeva intr-un sat parintii si rudele mele nu-l accepta. Un sfat va rog frumos.pt ca nu m-ai suport presiunea, vreau ca cineva sa ma ajute cu un sfat. oricat de mic.Scuzati-mi greselile, dar scriu printre lacrimisad!

14 răspunsuri:
| ViVi99 a răspuns:

Cel mai bine este sa-l observi pe vecinul tau cu care vrea mama ta sa stea de vorba. Daca se comporta frumos cu tine, daca are o situatie materiala buna, daca este destept, calm, nu fumeaza, nu bea(asta inseamna ca nu este betiv), nu e golan, nu are un anturaj dubios etc. Poti sa-l inviti la un suc, cu conditia ca :ori ii spui si prietenului tau de acea mica "intalnire", dar este o nebunie, ori il inviti la tine acasa ca sa-l cunosti mai bine. Faza este ca trebuie sa discuti si cu iubitul tau, poate impreuna veti gasi o solutie. Tu asteapta sa vezi cum merge relatia cu actualul. Spune-i si mamei tale despre planul tau, adica ii spui ca sa va mai lase putin timp, sa vezi cum merge cu iubitul. Daca vezi ca incepe sa o ia pe aratura si daca vezi ca vecinul tau este bun, inteligent, intr-un cuvant un baiat minunat, schimba-l! Vezi cum iti merge cu vecinul. De obicei, relatiile de la distanta nu merg asa de bine si rare persoane pot sa aiba o relatie serioasa de departe. Nu mai plange, relaxeaza-te si discuta cu mama ta mai bine despre situatie. Asculta-ti inima, dar fi isteata. Observa-l pe vecin de departe, fara sa-i spui iubitului tau. Apoi o sa gasesti tu o solutie, impreuna cu parintii, iubitul si vecinul tau. Norochappy

| Amelya02 a răspuns:

Buna!
Incearca sa te gandesti limpede, noaptea inainte sa dormi cand e liniste si intuneric poti reflecta mai mult. Fa niste analize profunde asupra celor doi, compara momentele, modul de gandire, aspiratiile, avantajele & dezavantajele.
Gandeste-te, de exemplu cu cine ai vrea sa petreci o saptamana intr-o croaziera, sau pe o insula fara civilizatie, cu cine te-ai simtii mai in siguranta. Trebuie sa existe niste diferente pe undeva.
Take carehappy

| anestiuta a răspuns:

Tu chiar ai o situatie destul de delicata si totusi poti incerca sa o scoti la capat. 1. Distanta este un pretext aiurea pus de parinti. Ar trebui sa fie fericiti ca stati la distanta deci va puteti intalni mai greu si nu te poate face sa pierzi timpul toata ziua pe afara (chiar daca poate veni destul de des).
2. Ai doar 18 ani! Le poti zice ca esti extrem de tanara, asa ca indiferent care ar fi prietenul de acum nu iti propui sa te casatoresti (doar le spui asta... ceea ce vrei tu este secretul tau). 3. Ei nu pot sti cum vei fi tu fericita. Nici macar tu nu poti sa iti dai seama de acum. Te poti baza pe instinct, poti gresi, dar macar vei putea zice: "Da! A fost greseala mea, am facut ce am vrut si nu regret nimic!". Las-o asa o vreme. Poti vorbi si cu vecinul tau, ca amici, dar poti pastra legatura cu prietenul tau. In timp o sa iti dai seama care merita. Care din ei ar sari in fata unei masini ca sa te salveze? Care este mai sensibil? Cu cine crezi ca te simti mai bine? Da-le mici teste amandurora. Parintii sunt parinti. Ei vor ce cred ei ca este mai bine pentru tine si, desi pot avea dreptate, exista tot atatea sanse sa se insele. Nu te lasa influentata de nimeni si de nimic. Daca tu crezi ca ai o relatie frumoasa acum, de ce ai da vrabia din mana pe cioara de pe gard? Dar daca ai observat ceva care te deranjeaza foarte mult la actualul tau prieten ( e certaret, este rautacios, prefacut, etc.) te poti reorienta rapid catre vecin. Hai, ai grija de tine, incearca sa nu te mai gandesti la asta, bucura-te de fiecare clipa pe care o petreci cu oricare dintre ei. Totusi, spune-i prietenului tau ca ai probleme in familie, ca esti presata, ca ai tai te fac sa plangi. Daca te asculta si iti zice o vorba buna te ajuta mai mult decat putem face noi pe TPU. Mult succes!

| MasterYoda a răspuns:

Da-ti drumul la valva

| computerizatul a răspuns:

Mai intai...LASA DUREREA SA IASA. Da cu pumnii in pereti, urla la parintii tai, orice care te face sa-ti descarci nervii.(numai nu distruge lucruri, o sa-ti para rau mai tarziu; stiu cum e)
Apoi, dupa ce ai mintea limpede (sau ceva mai limpede) incepe sa te gandesti astfel:
1. care cu ce te-a suparat/ce bucurii ti-a facut;
2. cu care te-ai simtit mai bine (daca ti se pare ca te-ai simtit la fel de bine cu ambii, gandeste-te langa care dintre ei simteai emotii mai puternice);
3. gandeste-te care te poate face cel mai fericita (financiar, emotional, etc.);
4. gandeste-te care e mai atractiv (si la aspect, dar si la felul cum gandeste/vede lumea/ etc.);
5. care ti se pare ca te iubeste cel mai mult (si bine inteles...care te iubeste cu adevarat);
6. gandeste-te cu care te potrivesti cel mai bine;
7. (asta e obtional) daca ai facut sex cu ei (cu ambii) adu-ti aminte cum era; (sexul e placut... aproape mereu, dar te simti diferit atucni cand chiar iti iubesti partenerul cu adevarat).
P. S. Stiu cum e sa te simti asa si e oribil sad Am trecut si eu de multe ori prin asa ceva si aproape ca imi vine sa plang cand imi aduc aminte; sau can ma gandesc ca alt cineva trece prin asta crying. Sper sa reusesti sa te calmezi si sa iti faci ordin in gandur...Bafta! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai face bine sa le spui alor tai sasi vada de munca si sa numai aleaga ei pentru tine iubitul, ca nu ei vor sta toata viata cu el ci tu. ai face bine sa le explici chestia asta mai fatulica, pana la urma e viata ta persoanala nu a lor, nu ar trebui sa se bage mai ales ca actualul nu e marlan din ala sa zica ca iti face rau. Cat despre iubit, ascultati si tu inima si vezi de ce tii la 1 de ce tii la altul, cum ar fi cu 1 cum ar fi cu celalalt etc. bye

| CityOfSatan a răspuns:

Nu stiu... Fa ce simti>big grinbig grin

| CityOfSatan a răspuns:

Eu spun sa o asculti pe maicata, nu cred ca iti doresti sa ai conflicte permanente cu ea cu un baiat care la fel ca toti baietii te poate trada odatastraight faceAsa ca... Fa sa fie mai bine pentru tine:*!

| Ina93 a răspuns:

Offf. draga mea pana la urma nu stai cu lumea..si stai cu persoana care o iubesti
daca nu a loat bacu inseamna ca a omorta pe cineva?
daca sta la distanta de 20 km ce are. asta nu e un motiv ..pt cca si omani care locuesc la tara sunt tot omaneni.
eu zic sa stai cu el daca va intelegeti bine si daca nu te raneste.

| DeeaAndyRody a răspuns:

Uff, termina cu ce cred parintii, adica ei intr`adevar iti vor binele, insa nu pot intelege ce simti tu.
Eu cred ca pe respectivul(cel de la tara) chiar il iubesti si el te iubeste din cate ai spus.Nu te uita dupa bani, dupa aspectul fizic, mai intai "priveste-i" sufletul, caracterul(ca nu a luat bacul este o rpoblema, insa anul acesta poate va fi mai motivat si va lua bacul). Adica din tot ce ai scris, mi se pare ca va iubiti mult, cred ca ti-ar fi greu fara el.Sa sti ca fericirea nu consta numai in bani si frumusete, este ceva dincolo de asta, ceva mult mai profund, care te face cu adevarat fericita.
Chiar daca cel de la bloc iti poate asigura un viitor mult mai bun, cel de la tara iti poate asigura ceva mult mai frumos, fericire, iubire, asa ca priveste-l din alt punct de vedere si incearca sa le spui parintilor ce simti pentru el.
Faptul ca ai acceptat o relatie cu el, in urma a tot ce sti despre acesta(ma refer la situatie materiala, ce zic parintii, bacul etc.) dovedeste ca e iubire, iubire adevarata, daca el nu ti-a cerut nimic dupa atata timp(sti cum sunt baietii din ziua de azi) inseamna ca sentimentul este reciproc.
Asculta-ti inima si nu inceta sa iubesti, indiferent de situatie materiala, aspect fizic, parerea parintilor, etc.
Vei fi mult mai fericita daca vei fi cu un baiat pe care chiar sa il iubesti si chiar sa te iubeasca!

| Daniela0697 a răspuns:

Asculta-ti inima!

Stiu, usor de spus, greu de facut dar gandeste-te bine, in care baiat vezi tu o posibila viitoare relatie.
Nu conteaza foarte mult daca sunt deacordparintii tai, ei isi spun parerea dar tu decizi!
Important este ca tu sa alegi baiatul care te face fericita! happy

| Anamaria_3702 explică (pentru Daniela0697):

Incerc sa o asc, dar nu imi da seama ce in sufletul meu, pana la urma mama ma va desparti de prietenul meusad

| computerizatul a răspuns (pentru Anamaria_3702):

NU o lasa sa te desparta de el pana nu te gandesti BINE DE TOT (dupa pasii pe care ti-am sugerat) cu care vrei sa ramai. Succes happy

| HomerTheSolider a răspuns:

Evident ca vrei 2 baieti in acelasi timp. Asa sunt fetele...