| larissaaaa5 a întrebat:

Postinor2 sau Escapelle?
Contactul sexual l-am avut aseara după miezul nopții iar astăzi fiind închis la farmacie nu am cum sa iau. In trecut am mai luat Postinor2, mai exact acum 3 ani și nu am avut reacții adverse, mi-au priit bine însă sunt curioasa dacă Escapelle e mai bun decât Postinor2

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 pastile contraceptiv au compozitia practic... identica. In consecinta eficienta lor este aceeasi.
Esti absolut sigura si convinsa ca este necesar sa fie folosita o astfel de ''bomba'' hormonala?
Toate pastilele contraceptive indiferent de marca lor : Escapelle, Postinor2(de a 2-a zi) sau EllaOne(de a 5-a zi) isi fac efectul in mod garantat, NUMAI si NUMAI daca au fost administrate chiar si doar cu 1 ora INAINTE sa se produca procesul de eliberare a OVULULUI din foliculul ovarian prin procesul denumit OVULATIE.
In schimb eficienta pastilei contraceptive devine egala cu 0 (ZERO) in cazul in care pastila contraceptiva este administrata/ folosita cu totul IRESPONSABIL chiar si cu 1 singur minut... dupa ce s-a produs deja procesul de OVULATIE si exista deja in uter in acel moment OVULUL VIABIL care va fi fecundat... garantat.
Pastila de a 2-a zi isi produce efectul chiar daca este folosita cu 2 zile inainte de OVULATIE, iar pastila EllaOne (pastila de a 5-a zi) isi produce efectul sigur/garantat chiar daca este folosita in primele 1-2 zile ale perioadei fertile, adica cu 3-4 zile inainte de ziua in care va urma sa se produca Ovulatia.
Multa sanatate!

| ania a răspuns:

Nu lua nico o pastila, a omori un ovulcfecunndat inseamna a ucide un copil caruia Dumnezeu i- a dat de la conceotie un sudlet si care in rai te va intreba de ce l- ai ucis.

| Violleta2022 a răspuns:

Ambele pastile au sanse de 95 % sa functioneze cand sunt luate in primele 12 ore, dupa care se reduce drastic potenta lor.
Erai in perioada fertila? A cat-a zi?